Wydarzenia:

Aktywne Dziewczyny z Brzeskiej solidaryzują się w światowym Dniem świadomości Au
Społeczność Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Żwirki i Wigury całym niebieskim sercem łączy się z obchodzonym 2 kwietnia światowym Dniem świadomości Autyzmu. Działanie w ramach projektu Aktywne Dziewczyny z Brzeskiej, ubierając się na niebiesko i biorąc udział w akcji pokazały, iż temat autyzmu nie jest nam obojętny. Pozdrawiamy i solidaryzujemy się z bialskim Stowarzyszeniem "Wspólny świat".
Klasa 2 BW na obchodach Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Głównej B
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Klasa 2 BW z nauczycielem historii Panią Martą Makarską-Makaruk, przyłączyła się do bialskich obchodów Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Głównej Bibliotece Lekarskiej w Białej Podlaskiej zwiedzała Wystawę Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie o oddziałach Łupaszki i wysłuchała ciekawej prelekcji o żołnierzach niezłomnych. Wykład rozpoczyna szkolną edukacyjną przygodę z ruchem oporu w czasie drugiej wojny światowej. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta: "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata."
Uczniowie na wystawie „Pasuję Cię na Rycerza świętego Huberta…” oraz warsztatach
26 listopada 2019 r. uczniowie klasy 2 BW szkoły branżowej I stopnia wraz z wychowawcą Panią Ewą Toczek oraz Panią Olgą Dawidziuk, opiekunem z ramienia OHP, wybrali się do Muzeum Południowego Podlasia i Galerii Podlaskiej. Podczas pobytu w muzeum zwiedzili wystawę „Pasuję Cię na Rycerza świętego Huberta…”, przygotowaną z okazji Jubileuszu 100-lecia Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego „Ponowa”. Koło Nr 18 jest najstarszym kołem łowieckim działającym na terenie podlegającym Okręgowej Radzie Łowieckiej w Białej Podlaskiej. Wystawie towarzyszyły warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie mogli ozdobić własnoręcznie kubki porcelanowe. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach uczniowie wykazali się zdolnościami artystycznymi. Korzystając z bliskiego położenia Galerii Podlaskiej postanowiliśmy zobaczyć aktualną wystawę pt. "Renata & Paweł Sobczak malarstwo grafika". Na miejscu czekała na nas ogromna niespodzianka. Uczniowie mieli możliwość poznać Panią Renatę Sobczak, bialską malarkę, która w ciepły i interesujący sposób przedstawiła twórczość artystyczną swoją i syna Pawła wraz omówieniem technik wykonania poszczególnych prac. Serdeczne podziękowania składamy Pani Oldze Dawidziuk opiekunowi z ramienia OHP za przygotowane dla nas atrakcje. Mamy nadzieję, że tak spędzony czas zachęci uczniów do obcowania z kulturą i sztuką. Więcej informacji na temat wystawy w Muzeum Południowego Podlasia znajdziemy na stronie internetowej „Pasuję Cię na Rycerza świętego Huberta…” Prace malarskie Pani Renaty Sobczak i grafiki Pawła Sobczaka możemy zobaczyć na stronach internetowych m.in. Biała Podlaska: Renata & Paweł Sobczak wernisaż wystawy malarstwa (galeria) oraz Wernisaż wystawy Pawła i Renaty Sobczak w Galerii Podlaskiej.
Uczniowie klasy 2 BW na zajęciach MULTICENTRUM
28 października 2019 r. uczniowie klasy 2 BW wraz z wychowawcą klasy Panią Ewą Toczek mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach w MULTICENTRUM w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej. Zajęcia poprowadzone były w dwóch modułach: MULTIśRODOWISKO i MULTITECHNIKA. W ramach modułu multiśrodowisko Pani Marta Tarasiuk-Bańkowska przeprowadziła zajęcia edukacyjne z biologii pt. "Układ kostny człowieka". Poznaną wiedzę uczniowie sprawdzali rozwiązując różne quizy i testy online z wykorzystaniem różny środków multimedialnych np. tabletów, tablicy interaktywnej, a także robota DASH. W drugim module multitechnika pt. "Projektowanie i sposób wykonania modeli 3D" Pan Jarosław Panasiuk zaprezentował drukarkę 3D z polem roboczym 20 x 20 cm. Przedstawił możliwości bezpłatnej i łatwej w użyciu aplikacji Tinkercad do projektowania 3D, tworzenia obwodów elektronicznych i kodowania. Uczniowie mogli spróbować swoich umiejętności podczas projektowania 3D. Następnie został jeden projekt wydrukowany na pamiątkę naszego pobytu. Serdeczne podziękowania składamy pracownikom MULTICENTRUM Pani Marcie Tarasiuk-Bańkowskiej i Panu Jarosławowi Panasiukowi, a w szczególności Pani Oldze Dawidziuk wychowawcy ECKiW OHP za zorganizowanie takiego przedsięwzięcia oraz uczniom klasy 2 BW za duże zaangażowanie podczas zajęć.
Integracja klas pierwszych szkoły branżowej I stopnia w Roskoszy
03 października 2019 r. uczniowie klasy 1 A1 i 1 A2 szkoły branżowej I stopnia wraz z wychowawcami Panią Anna Kozłowską, Panią Agnieszka Cholewińską i opiekunem Panią Ewą Toczek wyjechali na imprezę integracyjną do Roskoszy. Tuż po przyjeździe na miejsce zostaliśmy oprowadzeni przez Pana Marcina Szydłowskiego po Wiosce Ginących Zawodów, która mieści się na terenie Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Młodzież miała możliwość zwiedzenia pracowni, gdzie mogła poznać warsztaty w zawodach: tkacza, kowala i kołodzieja. W każdej pracowni uczniowie mogli zobaczyć odpowiedni sprzęt, maszyny i narzędzia stosowane do wykonywania danego zawodu oraz wyroby rękodzielnicze. Później zaproszono nas na poczęstunek, gdzie wszyscy zintegrowali się przy wspólnym ognisku, a także ciepłej zupie i smacznym cieście. Składamy szczególne podziękowania Pani Katarzynie Deneko i Pani Renacie Golczewskiej, wychowawcom OHP za zaproszenie i miły pobyt w ECKiW OHP w Roskoszy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Spotkanie integracyjne klas 1 A1 i 1 A2
26 września 2019 r. uczniowie klas 1 A1 i 1 A2 wraz z wychowawcami Panią Anną Kozłowską i Panią Agnieszką Cholewińską integrowali się przy wspólnej zabawie w Laser Castle – laserowy paintball, na którą zostali zaproszeni przez Panią Katarzynę Deneko - wychowawcę OHP. Zabawie towarzyszyło dużo pozytywnych emocji i radości. Integracja klas przebiegła pomyślnie.
"Kawaleryjskie spotkania z historią"
26 września 2019 r. uczniowie klas 2 BB, 2 BW oraz 3 BB wraz z wychowawcami Panią Agnieszką Gawdą, Panią Ewą Toczek i Panią Bożeną Staniszewską uczestniczyli w zajęciach historyczno-edukacyjnych pn. "Kawaleryjskie spotkania z historią" w Roskoszy w ramach projektu „Konna Wyprawa – Wrześniowy Szlak 1939 – 2019”. Z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej kawalerzyści - ochotnicy ramię w ramię z Wojskiem Polskim odtwarzają z niezwykłą precyzją szlak bojowy Pułku 3. Strzelców Konnych. To oddział, który najdłużej ze wszystkich polskich oddziałów stawiał czoła niemieckiemu najeźdźcy w kampanii jesiennej 1939 r. Kawalerzyści pokonują wiernie odtworzoną trasę konno, przemierzając trzy województwa: podlaskie, mazowieckie oraz lubelskie. Odtworzenie 700-kilometrowego szlaku bojowego P3SK zakończone zostanie 5 października 2019 r. w Woli Gułowskiej (woj. lubelskie) spektakularną rekonstrukcją ostatniej potyczki Pułku z Wehrmachtem. Tego dnia wieczorem zorganizowany zostanie premierowy pokaz „Ostatniego boju”, fabularnego dokumentu opowiadającego o losach kawalerzystów P3SK. Więcej informacji na ten temat wraz z harmonogramem Konnej Wyprawy Wrześniowy Szlak można przeczytać na stronie Kawaleryjskie Spotkanie z Historią. Składamy serdeczne podziękowania porucznikowi kawalerii ochotniczej Mirosławowi Firstowi, który w sposób interesujący i z poczuciem humoru podzielił się z nami szeroką wiedzą na temat historii Pułku 3. Strzelców Konnych. Dodatkowe podziękowania składamy Pani Katarzynie Deneko za zorganizowanie wyjazdu, a w szczególności Dyrekcji Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy za sfinansowanie naszego przejazdu.
XXI Marsz po Godność i X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia." Albert Einstein 24 maja 2019 ulicami miasta Biała Podlaska przeszedł Marsz z okazji „DNIA GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ". W Białej Podlaskiej Marsz ten odbył się po raz dwudziesty pierwszy. W województwie lubelskim mamy najdłuższą tradycję w obchodach tego święta. "DZIEń GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ" obchodzony jest 5 maja jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zakres tego święta dawno wyszedł już poza granice Europy, może to świadczyć o potrzebie akcentowania GODNOśCI OSóB NIEPEŁNOSPRAWNYCH na całym świecie, bo też na całym świecie-bez względu na rasę, kolor skóry czy narodowość -problem niepełnosprawności istnieje. Pomysł został zaczerpnięty z Francji, gdzie „Spotkanie z godnością” obchodzone jest co roku z udziałem przedstawicieli najwyższych władz i popularnych osób. W istotny sposób przyczyniło się to do zmiany postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym. Uczestnikami obchodów były osoby niepełnosprawne z terenu całego miasta i powiatu Biała Podlaska, jak również ich rodzice, opiekunowie, placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, delegacje szkół, przedszkoli oraz władze miasta i powiatu Biała Podlaska. Organizatorem tego święta przez lata było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Białej Podlaskiej. Obecnie tradycję „Marszu po Godność” przejęło Bialskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ”. Pragniemy jako Stowarzyszenie przyczynić się do uznawania osób niepełnosprawnych intelektualnie za osoby zasługujące na szacunek i godne miejsce wśród nas. Tegoroczny marsz był zorganizowany przy współpracy Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, w którym obchodzono X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji. Szkoła to placówka o ponad 90-letniej tradycji w kształceniu zawodowym, a w 2009 roku była jedyną w mieście, która kształciła młodzież w klasach integracyjnych na poziomie ponadgimnazjalnym. Należy pamiętać, że integracja umożliwia uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych naukę w szkołach masowych razem z pełnosprawnymi rówieśnikami. Daje wszystkim poczucie wiary we własne możliwości, wzbogaca osobowość i uczy tolerancji. W szkole robimy wszystko, aby świat młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej stawał się jeden - taki sam. Grupa maszerujących wyruszyła z Placu Wolności do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Gospodarzami imprezy była Pani Beata Kania Prezes Bialskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ” oraz Pan Ryszard Dołęga Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. W Marszu uczestniczyło wielu znakomitych gości. Na przybyłych czekało wiele atrakcji, m.in. występy artystyczne, gry oraz zabawy integracyjne. Uczniowie Szkolnego Klubu Teatralnego i Szkolnego Klubu Muzycznego naszej szkoły przedstawili etiudę teatralną pt. "Chodź człowieku coś ci powiem", poruszającą bardzo ważny temat uzależnia od telefonów komórkowych. Nadmierne i szkodliwe używanie telefonu komórkowego, określane uzależnieniem, czyli fonoholizmem, staje się coraz poważniejszym problemem wśród młodzieży. Nie zabrakło stoisk prezentujących dorobek osób niepełnosprawnych. Podczas imprezy można było obejrzeć wystawę ukazującą obchody Dnia Integracji, Profilaktyki i Rekreacji, które obchodzone były w szkole od 2010 r. Dodatkową atrakcją dla zebranych była możliwość zdobienia pierników przygotowana w ramach współpracy ECKiW OHP, skręcanie balonów oraz taniec ze studentami AWF Biała Podlaska. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Sławomira Anklewicza za poprowadzenie imprezy, Pani Bożenie Staniszewskiej za przygotowanie dekoracji i wystawy zdjęć, Pani Agnieszce Alikowskiej za przygotowanie etiudy teatralnej, Pani Annie Kozłowskiej i Pani Izabeli Włodarskiej za przeprowadzenie gier i zabaw integracyjnych, uczniom ze studia za nagłośnienie, Pani Elżbiecie Dorosz i Paulinie Sosnowskiej za przygotowanie filmów oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tak ważnej imprezy, a zostali pominięci. Serdecznie dziękujemy gościom i organizatorom za wspólne obchody święta Niepełnosprawnych, które stały się ważną lekcją tolerancji dla naszych uczniów i środowiska lokalnego. Fotorelację przygotowała Pani Iwona Kuzawińska. Koordynator do spraw organizacji imprezy z ramienia ZSZ nr 2 Pani Ewa Toczek. SKŁADAMY SERDECZNE PODZIęKOWANIA LOKALNYM MEDIOM ZA PRZYGOTOWANIE RELACJI Z TAK WAŻNEGO śWIęTA. ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI: Bialapodlaska.pl XXI Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Białej Podlaskiej (ZDJęCIA)Bialskieforum.pl 21. Marsz Po Godność Biała PodlaskaBiala24.pl Barwny korowód przeszedł przez miastoDuchwschodu.pl Marsz godności z okazji Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością IntelektualnąPodlasiak.info.pl Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnością RadioBiper.pl Biała Podlaska: XXI Marsz z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (galeria)Slowopodlasia.pl Marsz godności osób z niepełnosprawnością intelektualnąTV-wschod.pl 24 maja 2019 ulicami miasta Biała Podlaska przeszedł Marsz z okazji „DNIA GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ".
XXI Marsz po Godność - film
24 maja 2019 ulicami miasta Biała Podlaska przeszedł Marsz z okazji „DNIA GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ". Podczas imprezy obchodzono również X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji. Zapraszamy do obejrzenia relacji.
Więcej informacji możemy przeczytać pod linkiem XXI Marsz po Godność i X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji
 
XIII Festyn Mikołajkowy
Już po raz trzynasty uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej przygotowali Festyn Mikołajkowy, w którym brały udział dzieci, młodzież oraz opiekunowie z bialskich placówek wsparcia dziennego „DZIUPLA” i „PROMIEń”, z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Komarnie oraz dzieci i rodzice z Bialskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Białej Podlaskiej, którzy w tym roku aktywnie włączyli się w przygotowanie festynu. Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji, a wśród nich pokazy i eksperymenty fizyczno - chemiczne, konkursy i zagadki z nagrodami, wspólne śpiewanie piosenek i taniec oraz wróżby andrzejkowe. Na przygotowanych stanowiskach można było wykonać kartki świąteczne i ozdoby bożonarodzeniowe, pokolorować malowanki kredkami oraz wykleić magiczny klucz. Dodatkowo, przygotowano 10 stanowisk z zabawami sprawnościowymi oraz stanowisko sprawdzające umiejętności przyszłych kierowców. Dzięki współpracy z Medycznym Studium Zawodowym z Białej Podlaskiej wszystkie chętne dzieci miały wykonany niekonwencjonalny „bajkowy” makijaż. Na korytarzu przed salą gimnastyczną na przybyłych czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły. Oczywiście, Festyn Mikołajkowy nie mógłby odbyć się bez obecności Mikołaja (a nawet kilku Mikołajów). W tę rolę (już od kilku lat) wciela się absolwent szkoły Jakub Mikitiuk, a towarzyszą mu uczniowie klas technikum. XIII Festyn Mikołajkowy został przygotowany przy wsparciu finansowym i rzeczowym sponsorów: Pani Anny Tur - Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo-Usługowe „Tur” Spółka. Jawna; Pana Dariusza Rogacina – hurtownia papieru, art. biurowych i szkolnych „SELECT”; Pana Jerzego Bieleckiego - JB Multimedia; Rodziców ze Stowarzyszenia „Sprawni Inaczej”; uczniów, nauczycieli i Rady Rodziców ZSZ Nr 2 w Białej Podlaskiej; oraz wielu innych anonimowych darczyńców. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji XIII Festynu Mikołajkowego serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Krótki film pokazuje jak dobrze się bawiliśmy. Zapraszamy również na strony internetowe: Radiobiper.info Biała Podlaska: XIII Festyn Mikołajkowy w ZSZ nr 2 (galeria) Bialapodlaska.pl W bialskiej szkole po raz kolejny odbył się Festyn Mikołajkowy
Integracja klas pierwszych szkoły branżowej I stopnia w Roskoszy
10 października 2018 r. uczniowie klasy 1BA, 1 BB i 1 BW szkoły branżowej I stopnia wraz z wychowawcami Panią Agnieszką Gawdą, Panią Ewą Toczek i Panem Tadeuszem Michalczukiem, wyjechali na imprezę integracyjną do Roskoszy. Tuż po przyjeździe na miejsce zostaliśmy powitani przez Pana Karola Sudewicza Dyrektora Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, który wszystkim zebranym życzył udanej imprezy. Podczas pobytu czekało na nas wiele atrakcji. Pan Marcin Szydłowski oprowadził po Wiosce Ginących Zawodów, która mieści się na terenie Centrum. Młodzież miała możliwość zwiedzenia pracowni, gdzie mogła poznać warsztaty w zawodach: tkacza, kowala, kołodzieja, piekarza i cukiernika. W każdej pracowni uczniowie mogli zobaczyć odpowiedni sprzęt, maszyny i narzędzia stosowane do wykonywania danego zawodu oraz wyroby rękodzielnicze. Później zaproszono nas na poczęstunek, gdzie wszyscy zintegrowali się przy wspólnym ognisku i grillu. Specjalnie dla nas panie kucharki ugotowały zupę gulaszową i upiekły przepyszną szarlotkę. Nie zabrakło również słodkości. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe. Podczas spotkania rozegrane zostały międzyklasowe mecze piłki nożnej. Nawet dziewczęta miały chęć pograć w piłkę nożną. Na zakończenie młodzież sprawdziła swoje siły w przeciąganiu liny. Składamy szczególne podziękowania pani Oldze Dawidziuk i pani Katarzynie Deneko wychowawcom OHP za zaproszenie i miły pobyt w ECKiW OHP w Roskoszy, a szkolnej Radzie Rodziców za ufundowanie przejazdu autokarem.
20 MARSZ PO GODNOść
W tym roku odbył się jubileuszowy 20 MARSZ PO GODNOść zorganizowany przez BIALSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSóB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "SPRAWNI INACZEJ", które od roku mieści się w budynku Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Marsz rozpoczął się na Placu Wolności, następnie ulicą Brzeską wszyscy uczestnicy przybyli na część oficjalną do naszej szkoły. W imprezie integracyjnej z okazji obchodów "DNIA GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ" uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli niepełnosprawni z terenu całego miasta i powiatu Biała Podlaska, jak również ich opiekunowie, placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, delegacje szkół, oraz władze miasta i gminy Biała Podlaska. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 1 TBE, 1 BB i 3 BW wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami. Imprezę rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia pani Beata Kania oraz I Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska pan Michał Litwiniuk. Następnie obejrzeliśmy występy przygotowane przez poszczególne placówki. Uczniowie Szkolnego Klubu Teatralnego i Szkolnego Klubu Muzycznego naszej szkoły wystąpili przed zebranymi podczas Hymnu Bialskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Sprawni Inaczej", zaśpiewali Hymn Osób Niepełnosprawnych z Zespołem Downa "Zbudujemy lepszy świat" oraz piosenkę pt. "20 lat minęło". Po części artystycznej uczestnicy imprezy integracyjnej zostali poczęstowani przepięknym, okolicznościowym tortem. Na koniec zostały wręczone upominki i podziękowania dla przedstawicieli placówek. Niebywałym wydarzeniem był Koncert Gwiazd - Zespołu Wokalnego "Chwilka" pana Ireneusza Parafiniuka i wspólna zabawa przy muzyce. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez panią Iwonę Kuzawińską
IX DZIEń INTEGRACJI, PROFILAKTYKI I RERKRACJI
21 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się IX Dzień Profilaktyki, Integracji i Rekreacji. Dyrektor szkoły Pan Ryszard Dołęga powitał wszystkich zebranych na sali, a następnie podkreślił jak ważne jest kształcenie integracyjne na poziomie ponadgimnazjalnym, które w naszej szkole jest realizowane już od września 2009 roku. Już po raz dziewiąty świętujemy w naszej szkole Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji wraz z przybyłymi na tą imprezę gośćmi. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością: - Pani Beata Małgorzata Kania Prezes Zarządu Bialskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” wraz z delegacją stowarzyszenia, - uczniowie klas integracyjnych z Publicznego Gimnazjum nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej wraz z opiekunami. Głównym celem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia w oparciu o integrację i tolerancję, a także profilaktyka w zakresie przeciwdziałania uzależnienia od narkotyków, alkoholu i gier komputerowych. IX Dzień Profilaktyki, Integracji i Rekreacji prowadził Tomasz Kopaczuk uczeń klasy 1 TT. Dziękujemy wszystkim z przybycie i wspólna zabawę. Już dziś zapraszamy ponownie za rok. Zapraszamy do obejrzenia relacji z IX Dnia Integracji, Profilaktyki i Rekreacji przygotowanej przez szkolną telewizję BRZESKA TV.

XII FESTYN MIKOŁAJKOWY
7 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej, już po raz XII, odbył się Festyn Mikołajkowy. W zabawie uczestniczyły dzieci (wraz z opiekunami) z bialskich placówek wsparcia dziennego: „Dziupla”, „Perspektywa ”oraz „Promień”, dzieci objęte opieką Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Komarnie oraz - po raz pierwszy na festynie - dzieci objęte opieką Bialskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Białej Podlaskiej. Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Szkoły pan Ryszard Dołęga, który przypomniał uczestnikom, że festyn jest organizowany po raz dwunasty. Głównym celem jego jest wspólne spędzanie czasu, dobra zabawa i integracja społeczności szkolnej ze społecznością lokalną oraz propagowanie wolontariatu. Festyn swoją obecnością uświetnił Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska pan Michał Litwiniuk, który skierował ciepłe słowa do zebranych, złożył życzenia świąteczne oraz życzył wszystkim udanej zabawy. Dla ponad 80-osobowej grupy przybyłych dzieci przygotowano wiele atrakcji. Uczestnicy festynu mogli wysłuchać krótkiego koncertu świątecznych piosenek w wykonaniu gospodarzy imprezy - uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, rywalizować ze sobą przy wykonywaniu zadań plastycznych i rozwiązywaniu zagadek, wziąć udział w zabawach integracyjnych i sportowych. Przygotowana pantomima „Jestem tu z Tobą” wprowadziła obecnych w tematykę związaną ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Jej końcowy efekt to również praca absolwenta szkoły Kornela Misiejuka, który czuwał nad właściwym nagłośnieniem oraz efektami świetlnymi podczas przedstawienia. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z rękodzieła artystycznego oraz ścianka wspinaczkowa. Pasjonaci motoryzacji mogli sprawdzić się w kierowaniu zdalnie sterowanymi samochodami. Dzieci pod opieką starszych kolegów wprowadzane były w tajniki elektryki i elektroniki, a dzięki pokazom chemicznym tajemnica ognia przestała być już zagadką. Na korytarzu przed salą gimnastyczną na przybyłych czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły. Główną atrakcja wieczoru oczywiście był Mikołaj, bez którego festyn mikołajkowy nie mógł by się odbyć. Tego dnia na dzieci już w progu szkoły czekało kilku Mikołajów. W tę rolę wcielili się uczniowie klasy trzeciej technikum oraz Jakub Mikitiuk – absolwent szkoły, od kilku lat współpracujący przy organizacji Festynu Mikołajkowego. Impreza mikołajkowa nie mogłaby odbyć się bez sponsorów i wsparcia osób o „otwartych sercach”. Sponsorami XII Festynu Mikołajkowego byli: Pani Dorota Czeczelewska, właścicielka firmy handlowej „PANDA”; Firma „IBIS" Zozula Zaręba Sp. J. w Białej Podlaskiej; Pan Tomasz Choromański, współwłaściciel firmy „BIALPAK” Choromański Leszczyński Sp. J. w Białej Podlaskiej; Pani Anna Tur, współwłaścicielka PPHU „TUR”; Państwo Ewa i Jerzy Rogowscy; Pan Dariusz Rogacin, właściciel hurtowni papieru, art. biurowych i szkolnych „SELECT" w Białej Podlaskiej; Pani Władysława Dorosz, właścicielka księgarni „ERATO” Tania Książka Księgarnia "PODLASKA" w Białej Podlaskiej. XII Festyn Mikołajkowy został przygotowany przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów szkoły, którzy zainicjowali wsparcie finansowe i rzeczowe (maskotki, książeczki, słodycze) imprezy oraz osób, które odpowiedziały na apel organizatorów zamieszczony na portalu społecznościowym, bo bliska jest im idea „dzielenia się z innymi”. Dziękujemy bialskim mediom za udostępnienie zaproszenia i fotorelacji z XII Festynu Mikołajkowego: RadioBiper.info XII Festyn Mikołajkowy w ZSZ nr 2 w Białej Podlaskiej (galeria) Biała24.pl Ponownie wprowadzili dzieci w mikołajkowy klimat (FOTO) Bialapodlaska.pl Młodzież z ZSZ nr 2 zorganizowała festyn dla dzieciaków Podlasie24.pl Festyn Mikołajkowy w Białej Podlaskiej 24wspolnota.pl "Festyn Mikołajkowy 2017" Wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu mieli swój udział w przygotowaniu imprezy - za życzliwość, pomoc i wsparcie – serdecznie dziękujemy.
„Zamknięty rozdział” i „Stefan Rowecki – Grot”
16 listopada 2017 r. młodzież z klasy 3W obejrzała przedstawienie teatralne Teatru Kurtyna z Krakowa. Spektakl pt. „Zamknięty rozdział”, to historia splotu dramatycznych wydarzeń z życia pełnych nadziei marzeń młodych ludzi wkraczających w dorosłość. W spektaklu aktorzy ukazali zagadnienia dotyczące profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej, a w szczególności moment inicjacji, skutki zdrowotne, społeczne, prawne, zarządzanie i kontrolę nad sferą emocjonalną, dokonywanie wyborów, samorealizację, budowanie własnej wartości, agresję i autoagresję jako konsekwencję niezaspokajanych potrzeb. Następnie uczniowie wraz z wychowawcą Panią Ewą Toczek udali się do Oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Białej Podlaskiej. Biblioteka ta gromadzi literaturę z zakresu medycyny, farmacji oraz nauk pokrewnych w wersji tradycyjnej oraz elektronicznej. Uczniowie poznali historię założyciela pierwszej biblioteki lekarskiej oraz obejrzeli wystawę „Stefan Rowecki – Grot”. Wystawa składała się z plansz zawierających materiały dokumentujące przebieg kariery wojskowej, działalność konspiracyjną, jak również życie prywatne generała, po której oprowadzał Pan Sławomir Potocki, Kierownik Oddziału GBL w Białej Podlaskiej. Młodzież miała okazję wysłuchać prelekcję na temat postaci oraz kontekstu historycznego oraz obejrzeć film poświęcony bohaterowi. Zdobytą wiedzę uczniowie mogli zweryfikować, rozwiązując quiz konkursowy. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatora wystawy: I miejsce zajął Daniel Osipowicz, II miejsce Mateusz Lipka, a po dogrywce III miejsce zajął Dariusz Hurbańczuk. Zwycięzcom quizu gratulujemy. Składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy - Panu Karolowi Sudewiczowi za ufundowanie biletów wstępu na spektakl profilaktyczny, a Pani Oldze Dawidziuk za zarezerwowanie biletów wstępu.
Nagrodzeni przez Dyrektora ECKiW OHP w Roskoszy
22 czerwca 2017 r. Pan Karol Sudewicz Dyrektor ECKiW OHP w Roskoszy nagrodził naszych uczniów z klas wielozawodowych. uczestników wyróżniających się w nauce, na zajęciach praktycznych, wzorową postawą, osiągnięciami w konkursach zawodowych oraz reprezentujących naszą jednostkę w rywalizacji sportowej i kulturalnej Nagrody rzeczowe otrzymali Kamila Sobieszek uczennica klasy 3 W i Klaudia Marczuk uczennica klasy 2 W - zawód kucharz oraz Dariusz Hurbańczuk uczeń klasy 2 W - zawód elektromechanik pojazdów samochodowych. Nagrodzeni to uczniowie wyróżniających się wynikami w nauce i na zajęciach praktycznych oraz wzorową postawą. Więcej informacji na stronie internetowej Zakończenie roku szkoleniowego 2016/2017 w ECKiW OHP Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
VIII Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji
21 marca 2017 roku odbył się VIII Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji. Organizując tę imprezę pragniemy krzewić ideę kształcenia integracyjnego i pokazać osiągnięcia artystyczne, sportowe i kulturalne naszej młodzieży. Imprezę rozpoczął Dariusz Nestorowicz uczeń klasy 2 TS1, który poprosił Dyrektora Szkoły Pana Daniela Sikonę o zabranie głosu. Dyrektor Szkoły zwrócił uwagę, że Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji na stałe został wpisany w tradycję szkolną. Podkreślił również, że tegoroczne spotkanie pod hasłem „OD TOLERANCJI DO INTEGRACJI” ma duże znaczenie dla społeczności naszej szkoły oraz otoczenia, w którym żyjemy. Na koniec życzył zebranym udanej zabawy. Następnie obejrzeliśmy etiudę teatralną przygotowaną przez Szkolne Koło Teatralne z udziałem aktorów z klasy 2 TBU. Po krótkim wprowadzeniu na temat tolerancji, zebrani obejrzeli krótką scenkę rodzajową. Nikt nie przypuszczał, że można tak dużo przekazać odbiorcom grając bez słów. Występ aktorów został nagrodzony wielkimi brawami. Po etiudzie Paulina Wirtek z klasy 3 TBI oraz Łukasz Pikacz z klasy 2 TIC , członkowie Szkolnego Klubu Muzycznego zaprezentowali swoje umiejętności wokalne wykonując takie utwory jak: „Czas nie będzie na nas czekał”, „Szukając szczęścia”, „Lepsza połowa”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Chodź pomaluj mi świat” i „Wolne”. Po wysłuchaniu utworów Dyrektor Szkoły wraz z Panią Ewą Toczek wręczyli nagrody za udział w Konkursie plastycznym pt: „OD TOLERANCJI DO INTEGRACJI”. Nagrodzeni uczniowie to: Weronika Pietruszka z klasy 1 TMS,Klaudia Marczuk z klasy 2 W,Dariusz Hurbańczuk z klasy 2 Woraz Michał Kulik i Adam Sidoruk z klasy 2 TBU.Wyróżnione prace zostały wyeksponowane na dekoracji. W ramach szkolnych rozgrywek o Mistrzostwo Szkoły w Koszykówce i Halowej Piłce Nożnej wyłoniono nowych MISTRZóW SZKOŁY. Dyrektorem Szkoły wraz z Panem Jackiem Szycem pogratulowali zwycięzcom i wręczyli dyplomy. Mistrzem Szkoły w Koszykówce i w Halowej Piłce Nożnej została klasa 4 TB. Najlepszym strzelcem w halowej piłce nożnej został Michał Gromysz uczeń klasy 4 TB. Następnie Samorząd Uczniowski zaprosił zebranych do wspólnej zabawy. Uczniowie przygotowali dwie konkurencje pt. „Gra o batona” i „Trąba słonia”. W pierwszej konkurencji gracz miał za zadanie rzucić celnie piłeczkami do tenisa stołowego do szklanek napełnionych wodą. W drugiej konkurencji należało przewrócić butelki, napełnione wodą, piłkami do tenisa ziemnego uwięzionymi w rajstopach damskich. Wszyscy zebrani śledzili poczynania dobrze się bawiąc. Największe brawa oraz dwa batony otrzymał Pan Zenon Bahonko, nauczyciel przedmiotów budowlanych, który celnymi rzutami pokonał innych graczy. Po krótkiej przerwie rozpoczęły się zmagania sportowe klas o „moc słodyczy” ufundowaną przez Dyrektora Szkoły i Radę Rodziców. Skok przez skakankę, rzut piłką do kosza, czy przeciąganie liny to konkurencje, w których rywalizowały ze sobą sześcioosobowe drużyny. Po ukończeniu wszystkich konkurencji i podsumowaniu punków wyłoniono trzy najlepsze drużyny: I miejsce zajęła klasa 4 TB,II miejsce zajęła klasa 1 TMS,III miejsce zajęła klasa 2 TBU. Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim za udział w imprezie i do zobaczenia za rok. Impreza została przygotowana przez nauczycieli wspierających, nauczycieli wychowania fizycznego, Szkolne Koło Teatralne, Szkolny Klub Muzyczny oraz Samorząd Uczniowski.
"OD TOLERANCJI DO INTEGRACJI" - KONKURS
Ogłaszamy konkurs na pracę plastyczną pt.: „OD TOLERANCJI DO INTEGRACJI" Dodatkowe informacje: • format pracy arkusz papieru A1 (brystol) • hasło przewodnie „Od tolerancji do integracji” • technika dowolna (kredki, markery, farby, wyklejanka itp.) • prace należy złożyć do p. E. Toczek lub p. A. Ocimek w pokoju 216 • termin składania prac: 20 marca 2017 r. Najlepsze prace będą nagrodzone.
Własnoręczne formowali dekoracyjne pierniki
11 stycznia 2017 r. młodzież klasy 2 W uczestniczyła w „Warsztatach rodzinnych z własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych” w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Na przestrzeni lat piernik nie służył tylko do jedzenia, był znany również jako ozdoba, dekoracja, prezent, czyli tzw. gościniec, który przywożono w podarunek z dalekiej podróży, ale także jako lekarstwo. Pachnące piernikowe ciasto, uformowane przez uczniów w tradycyjne kształty trafiało do piekarnika, by po chwili przemienić się w smakowity toruński przysmak. Wypieczone pierniki uczestnicy spotkania otrzymali na własność. Warsztaty towarzyszą wystawie „świat toruńskiego piernika”. Wędrująca wystawa prezentuje tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Nad całością unosi się zapach aromatycznych i egzotycznych przypraw korzennych jak: pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, goździki, anyż i kardamon. Ciasto oraz pierniki do degustacji dostarczyła Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. w Toruniu, której początki sięgają 1763 roku. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach współpracy z ECKiW OHP w Roskoszy. Opiekunowie p. Olga Dawidziuk - wychowawca OHP i p. Ewa Toczek
KONKURS KOLęD I PASTORAŁEK w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP
Dnia 13 grudnia 2016 roku w internacie OHP przy ul. Sikorskiego 5 odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Naszą szkołę reprezentowały uczennice ze Szkolnego Klubu Muzycznego: Bosacka Mariola, Marczuk Klaudia, Radwańska Eryka z klasy 2 W. Dziewczęta wystąpiły, jako zespół wokalny i zaśpiewały kolędę: „Jest taki dzień”. Za udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy z wyróżnieniem. Więcej informacji na stronie internetowej ECKiW OHP w Roskoszy Konkurs kolęd i pastorałek Gratulujemy i brawo za odwagę.
XI Festyn Mikołajkowy
8 grudnia 2016 r. na sali gimnastycznej odbył się Festyn Mikołajkowy. Już po raz jedenasty społeczność naszej szkoły przygotowała imprezę integracyjną dla blisko setki dzieci z bialskich placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „PERSPEKTYWA”, Stowarzyszenie Społecznego Wsparcia i Pomocy Psychopedagogicznej „AMICUS”, Bialskie Stowarzyszenie „PROMIEń” oraz Placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą w Komarnie. Dyrektor ZSZ Nr 2 – Pan Daniel Sikona powitał przybyłych gości. Następnie zabrała głos Pani Katarzyna Sierpotowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej, były nauczyciel wychowania fizycznego oraz inicjatorka festynów mikołajkowych w ZSZ Nr 2, która zaprosiła dzieci z przybyłych placówek na darmowy wstęp na lodowisko przy „dziewiątce”. Po oficjalnych powitaniach rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów ZSZ Nr 2. Wszyscy zebrani mieli możliwość wysłuchania krótkiego koncertu świątecznych piosenek w wykonaniu zespołu wokalnego pod kierunkiem Pani Anny Kozłowskiej oraz Pani Izabeli Włodarskiej. Dodatkowo, Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem Pani Małgorzaty Twarowskiej – Przygody i Pani Agnieszki Alikowskiej przygotowało spektakl nawiązujący do świąt Bożego Narodzenia pt. „CZWARTY KRóL”. Następnie Pani Iwona Kuzawińska zaprosiła dzieci do „Zmagań z literaturą na wesoło”. Uczestnicy festynu wykazali się dużą znajomością twórczości Henryka Sienkiewicza. Po części artystycznej dzieci zostały zaproszone na poczęstunek przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Dalsza część festynu była to wspólna zabawa zaproszonych gości, dzieci oraz organizatorów festynu. W programie nie zabrakło ciekawych konkurencji sportowych, przygotowanych i prowadzonych przez uczniów szkoły przy wsparciu nauczycieli wychowania fizycznego. Jak co roku nie zabrakło amatorów do sprawdzania swoich umiejętności na ściance wspinaczkowej oraz kierowaniem samochodami zdalnie sterowanymi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko rękodzielnicze przygotowane przez nauczycieli wspierających i uczniów klas integracyjnych. Dzieci mogły samodzielnie wykonać aniołki, ozdoby choinkowe oraz maski karnawałowe. Każdy uczestnik mógł przyłączyć się do "świątecznego łańcucha życzeń"oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia w ramce lub z Mikołajem. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy festynu mogli poznać podstawy elektryki i elektroniki. Na stanowisku przygotowanym przez Pana Romana Szymczuka i uczniów technikum elektrycznego można było uruchomić układy elektryczno - elektroniczne, zgodnie ze schematami, jak również sterować paskami i diodami świetlnymi, zmieniającymi kolory. Główną atrakcją festynu był Mikołaj, który obdarowywał wszystkich słodyczami. Po raz kolejny w tą rolę wcielił się Jakub Mikitiuk - absolwent ZSZ Nr 2. Na zakończenie XI Festynu Mikołajkowego Dyrektor Szkoły Pan Daniel Sikona w asyście Mikołaja wręczył upominki przedstawicielom placówek. Sponsorzy XI Festynu Mikołajkowego: Pani Anna Tur - Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „Tur” Sp.J.; Pan Dariusz Rogacin - właściciel hurtowni papieru, art. biurowych i szkolnych „SELECT";Pan Tomasz Choromański - „BIALPAK" Choromański Leszczyński SP.J.;Pani Władysława Dorosz - właścicielka księgarni „Erato" Tania Książka; Firma SAS JAWORSCY Sp.J.; Księgarnia Podlaska;oraz wielu innych anonimowych darczyńców.Serdecznie dziękujemy Dzieciom i ich Opiekunom za przybycie na XI Festyn Mikołajkowy. Wszystkim Nauczycielom, a przede wszystkim Uczniom i Absolwentom naszej szkoły dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w jego przygotowanie.
„Znajdź pomysł na siebie" spotkanie z Full Power Spirit
8 listopada 2016 r. młodzież z klas 1 B i 2 W uczestniczyła w koncercie zespołu Full Power Spirit w ramach realizacji programu ewangelizacyjno - motywacyjno - profilaktycznego o nazwie: „Znajdź pomysł na siebie”. Zespół został założony w Białej Podlaskiej w 2001 roku. FPS to raperzy Miras i Dzyrooo, którzy oprócz swoich utworów przekazali naszym uczniom wiele cennych myśli na temat miłości, szczęścia, akceptacji i wolności. Opiekunowie Pani Agnieszka Gawda i Pani Ewa Toczek
Wyjazd integracyjny klasy 1B
28 września 2016 r. klasa 1B wyjechała do Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy na spotkanie integracyjne. Jak sama nazwa spotkania mówi „integracja”- młodzież sprawdzała się w różnych dziedzinach życia imprezowego tzn. grillowanie, taniec, śpiew, rozpalanie ogniska. Odbył się również mecz piłki nożnej (piłkarze w klasie super, padł wynik dwucyfrowy). Młodzież na miejscu miała okazję zwiedzenia pracowni artystycznych w Wiosce Ginących Zawodów. Bardzo miłym akcentem spotkania był tort urodzinowy Kasi, który okazało się, że był tak pyszny, szkoda, żę nie był dwa razy większy. Bardzo dziękujemy za możliwość spędzenia miło czasu w ECKiW OHP w Roskoszy, szczególne podziękowania dla pani Olgi Dawidziuk wychowawcy OHP i koordynatorowi wyjazdu. Dziękuję również pani Alicji Ocimek za pomoc w upilnowaniu żywiołu, którym jest cudowna klasa 1B. Opiekun: wychowawca klasy pani Agnieszka Gawda
Uczniowie 2 W rozwijają swoje kompetencje zawodowe
12 października 2016 r. uczniowie 2 W (klasy wielozawodowej) uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Panią Dorotę Sorbian - Przybysz i Panią Agatę Szaniawską -Trochonowicz, doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Białej Podlaskiej. Temat zajęć: "Kompetencje zawodowe miękkie i twarde." Rozwój kompetencji zawodowych ma ogromny wpływ na o osiągnięcie sukcesu w obszarze zawodowym. Kompetencje zawodowe stanowią połączenie wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz cech osobowych uwidaczniających się w zachowaniu i mających wpływ na skuteczne wykonywanie zadań. Zajęcia miały na celu uświadomienie młodzieży, że im więcej zainwestują w siebie, tym więcej zyskają – obojętnie czy w przyszłości będą pracować na rzecz pracodawcy czy założą własną firmę. Serdeczne podziękowania Pani Oldze Dawidziuk - wychowawcy OHP za zorganizowanie zajęć. Opiekun Pani Ewa Toczek - wychowawca klasy
Poznawanie samego siebie i zasady skutecznej komunikacji - zajęcia 1 B z doradca
5 października 2016 r. uczniowie klasy 1 B (zasadniczej szkoły zawodowej) uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Białej Podlaskiej. Celem zajęć było nabycie umiejętności poznawania samego siebie oraz poznanie zasad skutecznej komunikacji. Opiekun Pani Agnieszka Gawda - wychowawca klasy
Młodzież z wizytą w ECKiW OHP w Roskoszy
21 września 2016 r. uczniowie 2 W zasadniczej szkoły zawodowej miała zaszczyt przebywać w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy. Uczniowie klas wielozawodowych stają się młodocianymi pracownikami pod patronatem OHP. W ramach stałej współpracy naszej szkoły z wychowawcami panią Olgą Dawidziuk i panią Katarzyną Deneko zostaliśmy zaproszeni do Rososzy. Tuż po przyjeździe na miejsce powitał nas pan Marcin Szydłowski, który przedstawił historię Dworu i Stajni Cugowej. Następnie oprowadził po Wiosce Ginących Zawodów, która mieści się na terenie Centrum. Młodzież miała możliwość zwiedzenia pracowni, gdzie mogła poznać warsztaty w zawodach: piekarza, cukiernika, kamieniarza, dekarza, kołodzieja, tkacza, kowala i rymarza. W każdej pracowni uczniowie mogli zobaczyć odpowiedni sprzęt, maszyny i narzędzia stosowane do wykonywania danego zawodu oraz wyroby rękodzielnicze. Po zwiedzeniu pracowni zaproszono nas na poczęstunek, gdzie wszyscy zintegrowali się przy wspólnym ognisku. Składamy serdeczne podziękowanie za zaproszenie i miły pobyt w ECKiW OHP w Roskoszy. Opiekun młodzieży wychowawca pani Ewa Toczek
"Zryw wolnych serc" Ogólnopolski Głos Profilaktyki 2016
1 czerwca 2016 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki pod hasłem "Zryw wolnych serc" na Placu Wolności. Organizatorzy akcji: Urząd Miasta Biała Podlaska, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej oraz Młodzieżowa Rada Miasta. Współorganizatorzy to: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Miejski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Bialskie Centrum Kultury. Akcja poświęcona była profilaktyce rówieśniczej oraz solidarnemu sprzeciwowi wobec uzależnień, przemocy i obojętności. Główną ideą wydarzenia jest promowanie mody na życie wolne od uzależnień. Symbolem "wolności” jest gest bicia serc nazwany "Zrywem Wolnych Serc” - odezwa młodzieży. Serc wolnych od przemocy i uzależnień. Serc wrażliwych na drugiego człowieka. Serc zdrowych i odpowiedzialnych. Dlaczego zryw? Bo chodzi o energię myśli i działania, o jedność w całym kraju. Uczniowie klasy 1W przygotowali plakat pod hasłem: "NARKOTYK NIE ROZWIĄŻE TWOICH PROBLEMóW." Więcej informacji można przeczytać na Bialapodlaska24.info "W rytmie serca manifestowali za życiem wolnym od uzależnień". Fotorelacja: Bialapodlaska24.info oraz Biala24.pl Opiekunowie: pani Ewa Toczek i pani Bożena Staniszewska
"Bilet do raju"
6 kwietnia 2016 r. klasa 1W oraz uczniowie klas zawodowych objęci patronatem Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP obejrzeli spektakl profilaktyczny ,,Bilet do raju” w wykonaniu Teatru Kurtyna z Krakowa. Spektakl poruszał wiele problemów, które spotyka młody człowiek na swojej drodze – uzależnienie od internetu, oszukiwanie rodziców, wagary, sięganie po używki, dopalacze, narkotyki. Wartości dydaktyczne i profilaktyczne jakie zostały ukazane w spektaklu to: przyczyny i skutki braku komunikacji w stosunku dziecko-rodzic, profilaktyka uzależnień od środków psychoaktywnych oraz zdrowotne i społeczne skutki ich stosowania. Po zakończonym spektaklu odbyła się rozmowa publiczności z aktorami o problematyce spektaklu. Opiekunowie pani Ewa Toczek i pani Olga Dawidziuk opiekun z ramienia OHP
VII DZIEń INTEGRACJI, PROFILAKTYKI I REKREACJI
21 marca 2016 r. już po raz siódmy obchodziliśmy Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji, równocześnie świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. W tym dniu mieliśmy świetną okazję poznać wiele szkolnych talentów oraz przeżyć wiele pięknych chwil wspólnej zabawy. W naszej szkole, na poziomie ponadgimnazjalnym, kształcimy młodzież w różnych zawodach w klasach integracyjnych, dlatego głównym tematem przewodnim tej imprezy jest INTEGRACJA w znaczeniu szeroko pojętym. W tym dniu propagujemy również zdrowy styl życia oraz gry i zabawy integrujące społeczność szkolną. Każdy chętny mógł sprawdzić czy ma celne oko w konkurencji rzut lotką do tarczy. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali pasjonaci karaoke. Niezwykłą popularnością ciszył się konkurs "LUSTRZANY SLALOM” oraz odgadywanie haseł 5 - literowych na czas - tzw. "BLIND SCRABBLE". Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko rękodzielnicze, gdzie każdy mógł własnoręcznie wykonać kwiaty z bibuły, które mogą stanowić wspaniałą i relatywnie tanią ozdobą każdego stołu. W tym dniu nie zapomniano o profilaktyce i rekreacji. Na sali gimnastycznej odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej. Mistrzem Szkoły została klasa 3TB. Organizatorzy VII Dnia Integracji, Profilaktyki i Rekreacji: nauczyciele kształcenia integracyjnego, Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Muzyczne wraz z opiekunami oraz nauczyciele wychowania fizycznego. DO ZOBACZENIA ZA ROK.
X Festyn Mikołajkowy
4 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbył się jubileuszowy X FESTYN MIKOŁAJKOWY pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Na festyn przybyło 108 dzieci z bialskich placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „PERSPEKTYWA”, Stowarzyszenie Społecznego Wsparcia i Pomocy Psychopedagogicznej „AMICUS”, Bialskie Stowarzyszenie „PROMIEń” oraz z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Komarnie. Dyrektor ZSZ Nr 2 – Daniel Sikona powitał przybyłych gości. Następnie zabrał głos Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michał Litwiniuk, życzył wszystkim zebranym udanej zabawy. Imprezę poprowadził Przemek Brzozowski uczeń klasy II TEU - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Po oficjalnych powitaniach rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów ZSZ Nr 2. Wszyscy zebrani mieli możliwość wysłuchania krótkiego koncertu świątecznych piosenek w wykonaniu zespołu wokalnego oraz obejrzenia spektaklu teatralnego pod tytułem „Astroidalny plan”, czyli jasełek na wesoło z „dobrym przesłaniem” przygotowanego przez Szkolne Koło Teatralne. Po występach artystycznych głos zabrała Katarzyna Sierpotowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej, były nauczyciel wychowania fizycznego oraz inicjatorka festynów mikołajkowych w ZSZ Nr 2, która zaprosiła wszystkie dzieci ze świetlic prowadzonych przez stowarzyszenia i z Domu Dziecka w Komarnie na lodowisko przy „dziewiątce” – Będziecie mieli darmowe wejście i łyżwy, wystarczy tylko abyście się ze mną skontaktowali i ustalili termin - mówiła. Jej słowa zostały przyjęte gromkimi brawami. Młodzież naszej szkoły przygotowała podwieczorek dla uczestników festynu. Dodatkowo każdy mógł skosztować soczystych jabłek. Następnie przystąpiono do konkurencji sportowych i zajęć z rękodzieła artystycznego. Przygotowano wiele ciekawych konkurencji sportowych. Uczestnicy festynu mieli za zadanie jak najdłużej skakać na skakance, kręcić hula hop, odbijać piłeczkę tenisową czy zbudować wieżę z klocków i ułożyć puzzle. Były też zabawy sprawnościowe: strzał do bramki przy pomocy kija do unihokeja, rzut piłką do kosza, kółkiem ringo i woreczkiem do celu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa i jazda zdalnie sterowanymi samochodami. Każdy uczestnik mógł samodzielnie lub z niewielką pomocą wykonać własnoręcznie ozdoby choinkowe, które po festynie mógł zabrać do domu. Prace były wykonywane z ogólnie dostępnych przedmiotów: szyszek, orzechów, sznurków, kolorowych kartek czy wstążek. Dla najmłodszych dzieci przygotowane było specjalne stanowisko, gdzie mogły wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi kolorując malowanki z motywami bożonarodzeniowymi. Główną atrakcją festynu był Mikołaj, który obdarowywał wszystkich słodyczami. Po raz kolejny w tą rolę wcielił się Jakub Mikitiuk - absolwent naszej szkoły. Na zakończenie Festynu wszystkim dzieciom zostały wręczone upominki mikołajkowe, natomiast ich opiekunowie i wychowawcy otrzymali pamiątkowe bombki ozdobione techniką decoupage oraz zestawy Mega Kolorowanek. Zaś nagrodą dla organizatorów – uczniów i nauczycieli z ZSZ Nr 2 – za poświęcenie wolnego czasu był uśmiech na twarzach zgromadzonych dzieci. X Festyn Mikołajkowy został przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły przy wsparciu finansowym i rzeczowym wielu sponsorów. Sponsorzy X Festynu Mikołajkowego: Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita Oddział w Białej Podlaskiej; Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „Tur” Sp.J.; Dariusz Rogacin – właściciel hurtowni papieru, art. biurowych i szkolnych „Select”; PZU Biała Podlaska/Oddział PZU w Białej Podlaskiej; Dariusz Furmaniuk – właściciel firmy ADF Doradcy Anna i Dariusz Antkowiak – właściciele Gospodarstwa Agroturystyczne „Przy Wąwozie” oraz wielu innych anonimowych darczyńców. Za okazane serce i wspólną zabawę Wszystkim serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok! Dodatkowe informacje oraz fotorelacje z X Festynu Mikołajkowego dostępne są na portalach internetowych i lokalnej prasie: bialapodlaska24.infoZorganizowali Mikołajki podopiecznym placówek opiekuńczych biala24.plMikołajkowy klimat w ZSZ nr 2 radiobiper.infoX Festyn Mikołajkowy na „brzeskiej” bialapodlaska.plUczniowie zamienili się w Mikołajów podlasiesiedzieje.plX Festyn Mikołajkowy na brzeskiej Słowo Podlasia nr 50-2015 "Zabawa połączona z pomaganiem" Wspólnota Bialska nr 49-2015 "Charytatywny Festyn Mikołajkowy"
1 2 3 4 5 6

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.