"Kawaleryjskie spotkania z historią"
26 września 2019 r. uczniowie klas 2 BB, 2 BW oraz 3 BB wraz z wychowawcami Panią Agnieszką Gawdą, Panią Ewą Toczek i Panią Bożeną Staniszewską uczestniczyli w zajęciach historyczno-edukacyjnych pn. "Kawaleryjskie spotkania z historią" w Roskoszy w ramach projektu „Konna Wyprawa – Wrześniowy Szlak 1939 – 2019”. Z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej kawalerzyści - ochotnicy ramię w ramię z Wojskiem Polskim odtwarzają z niezwykłą precyzją szlak bojowy Pułku 3. Strzelców Konnych. To oddział, który najdłużej ze wszystkich polskich oddziałów stawiał czoła niemieckiemu najeźdźcy w kampanii jesiennej 1939 r. Kawalerzyści pokonują wiernie odtworzoną trasę konno, przemierzając trzy województwa: podlaskie, mazowieckie oraz lubelskie. Odtworzenie 700-kilometrowego szlaku bojowego P3SK zakończone zostanie 5 października 2019 r. w Woli Gułowskiej (woj. lubelskie) spektakularną rekonstrukcją ostatniej potyczki Pułku z Wehrmachtem. Tego dnia wieczorem zorganizowany zostanie premierowy pokaz „Ostatniego boju”, fabularnego dokumentu opowiadającego o losach kawalerzystów P3SK. Więcej informacji na ten temat wraz z harmonogramem Konnej Wyprawy Wrześniowy Szlak można przeczytać na stronie Kawaleryjskie Spotkanie z Historią. Składamy serdeczne podziękowania porucznikowi kawalerii ochotniczej Mirosławowi Firstowi, który w sposób interesujący i z poczuciem humoru podzielił się z nami szeroką wiedzą na temat historii Pułku 3. Strzelców Konnych. Dodatkowe podziękowania składamy Pani Katarzynie Deneko za zorganizowanie wyjazdu, a w szczególności Dyrekcji Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy za sfinansowanie naszego przejazdu.
Dodane: 2019-09-26, przez: Ewa Toczek