Fachowcy z Brzeskiej!

STAŻE/PRAKTYKI ZAWODOWE - DOKUMENTY

Harmonogramy zajęć
Wakacyjne straże i praktyki

Staże i praktyki zawodowe w ramach projektu „Fachowcy z Brzeskiej!”

Otwierają przed sobą nowe możliwości!!!

Kolejne grupy uczniów na zajęciach

Zajęcia - galeria

Staże i praktyki 2018

Uczniowie na zajęciach

Uczniowie na stażach 2019

Termin realizacji projektu

Od 1 maja 2017 r. do 30 września 2019 r. w naszej szkole będzie realizowany projekt Fachowcy z Brzeskiej!

Cel projektu

Celem projektu „Fachowcy z Brzeskiej!” jest podniesienie od V 2017 r. jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego i lepsze jego dostosowanie do wymogów rynku pracy w dwóch szkołach Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej, we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym placówki, poprzez doposażenie szkół, przeszkolenie 28 nauczycieli zawodu, organizację staży/praktyk u pracodawców, realizację dodatkowych zajęć specjalistycznych umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy i umiejętności zawodowych oraz zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych, zwiększających szanse na zatrudnienie 212 uczniów/uczennic.

Wartość dofinansowania

Dofinansowanie projektu z UE to 2 970 182,17 zł.

W projekcje realizowane będą następujące zadania:

1. Staże i praktyki zawodowe Dodatkowe zajęcia specjalistyczne (zawodowe i z języka angielskiego) dla uczniów
    2. Doskonalenie nauczycieli kształcenia zawodowego w formie kursów, szkoleń i staży u pracodawców
    3. Wyposażenie pracowni przedmiotów zawodowych
    4. Dodatkowe zajęcia specjalistyczne (zawodowe i z języka angielskiego) dla uczniów

Rekrutacja

Już w czerwcu 2017 r. rozpoczniemy I edycję rekrutacji uczestników projektu wśród obecnych kl. II i III technikum i uczniów kl.II zasadniczej szkoły zawodowej kształcących się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. W maju natomiast będziemy rekrutować nauczycieli. Jeżeli chodzi o uczniów, to Projekt zakłada kompleksowe wsparcie dla jednego ucznia w postaci udziału w wakacyjnych – miesięcznych stażach/praktykach zawodowych u pracodawcy i w dodatkowych zajęciach specjalistycznych.

W pierwszej edycji rekrutacji planujemy zrekrutowanie 132 uczniów i utworzenie 22 grup:
    • 9 grup dla kl. III technikum (każda grupa po 6 osób, łącznie 54 osoby)
    • 12 grup dla kl. II technikum (każda grupa po 6 osób łącznie 72)
    • 1 grupa dla kl. II ZSZ (łącznie 6 osób)

Kryteriami rekrutacji uczniów będą:

1. średnia ocen z przedmiotów zawodowych (z II semestru 2016/2017 roku szkolnego)
    2. frekwencja na zajęciach szkolnych
    3. opinia wychowawcy, a w przypadku OzN- również opinia pedagoga wspierającego (pozytywne opina będą miały najwyższą wagę punktową ze wszystkich kryteriów)
    4. kolejność zgłoszeń

Preferowani będą uczniowie z jak najwyższą średnią ocen i frekwencją

Jak wygląda udział ucznia w projekcie?

Uczniowie kl. III technikum i kl. II ZSZ rozpoczną udział w projekcie od miesięcznego stażu/praktyki (realizowanych w miesiącach lipiec – sierpień 2017) w branżach zgodnych z kierunkiem kształcenia lub pokrewnych u pracodawców z terenu województwa lubelskiego (będą to pracodawcy działający na obszarze, na którym znajduje się ZSZ NR 2 (m. in. u pracodawców z którymi od lat współpracuje: Autosfera, Szeptycki Nissan, Rejon Energet, Budomex, EcoDay) Każdy uczestnik projektu otrzyma wsparcie w postaci stypendium w wysokości ok. 1800 zł., pokrycia kosztów badania lekarskiego, szkolenia BHP, ubrania roboczego i zwrotu kosztu dojazdu. Od września przyszłego roku szkolnego wezmą udział w dodatkowych zajęciach specjalistycznych realizowanych przez 2 semestry (łącznie 146 h), w tym:
    • 120h dodatkowych zajęć specjalistycznych zawodowych realizowanych w 2-3 blokach tematycznych
    • 26h dodatkowych zajęciach specjalistycznych z j. angielskiego zawodowego (zgodnego z nauczaną branżą)

Uczniowie kl. II technikum rozpoczną udział w projekcie dopiero we wrześniu 2017 r. od dodatkowych zajęć specjalistycznych (staże będą mieli dopiero w lipcu – sierpniu 2018 r.). Dodatkowe zajęcia specjalistyczne dla uczniów kl. II będą realizowane przez 3 semestry, w tym:
    • 180h dodatkowych zajęć specjalistycznych zawodowych realizowanych w 3-4 blokach tematycznych
    • 46h dodatkowych zajęciach specjalistycznych z j. angielskiego zawodowego (zgodnego z nauczaną branżą)

Zajęcia specjalistyczne przewidziane w projekcie, będą to większości zajęcia praktyczne,
    • zajęcia zawodowe będą odbywały się 1 raz w m-cu 6h w sobotę, w pozostałych tygodniach m-ca po 2h w zależności od bloku tematycznego lub co 2 tygodnie po 4h
    • zajęcia z j. angielskiego będą odbywały się -1 godz/tydz

Dodatkowe zajęcia specjalistyczne ucz/ice będą mogli wybierać zgodnie z kierunkiem kształcenia lub zainteresowania. Projekt zakłada realizację 17 zawodowych bloków tematycznych do wyboru przez uczestników projektu, średnio na 1 blok tematyczny będzie przypadać 60 h zajęć.

Bloki tematyczne do wyboru dla poszczególnych zawodów:

• TS i B

• BT.I. Zastosowanie technologii spawania metodą MAG
      BT.II. Zastosowanie technologii spawania metodą TIG
      BT.III. Przygotowanie do lakierowania samochodów
      BT.IV. Diagnozowanie i naprawa motocykli
      BT.V. Montaż i naprawa systemów nagłośnienia samochodowego
      BT.VI. Nowoczesne zasilanie proekologicznych pojazdów
      BT.VII. Obsługa i konserwacja układu klimatyzacji samochodowej i instalacji LPG
      BT.VIII. Projektowanie wspomagane komputerowo
      BT.IX. Programowanie sterowników samochodowych

• TB, TU i TE