Rewalidacja

REWALIDACJA

Zajęcia rewalidacyjne przeznaczone są dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych posiadający aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zajęcia mają na celu wzmacniać posiadane umiejętności, wyrównywać braki i jednocześnie zapobiegać dalszym nieprawidłowościom. Podstawą pracy jest Indywidualny program rewalidacyjny opracowany przez nauczyciela wspierającego dla każdego ucznia, w oparciu o wskazania w orzeczeniu poradni psychologicznej-pedagogicznej.

Zajęcia mogą być prowadzone w formie indywidualnej i zespołowej. Zajęcia rewalidacyjne prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie przygotowanie do prowadzenia poszczególnych rodzajów zajęć.

Główne założenia i kierunki oddziaływań rewalidacyjnych to:
  • maksymalne usprawnianie, rozwijanie, wzmacnianie najmniej uszkodzonych funkcji psychicznych i fizycznych,
  • optymalne usprawnianie i korygowanie funkcji zaburzonych i uszkodzonych,
  • kompensowanie braków, czyli wyrównywanie ich przez zastępowanie,
  • stymulowanie (dynamizowanie) rozwoju,
Oferujemy szeroką gamę zajęć specjalistycznych i rewalidacyjnych w zakresie:
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
  • zajęcia wyrównawcze,
  • zajęcia obejmujące techniki multimedialne,
  • gimnastyka korekcyjna,
  • artetarapia,
  • terapia metodą EEG Biofeedbeck.
W czasie nauki w szkole zapewniamy:
  • pomoc psychologiczno-pedagogiczną,
  • organizację zajęć rewalidacyjnych,
  • pomoc specjalistów:
    • pedagoga szkolnego,
    • psychologa szkolnego,
    • nauczycieli wspierających,
    • doradcy zawodowego,
    • pielęgniarki szkolnej,
    • stomatologa,
  • zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze,
  • zajęcia rozwijające zainteresowania,
  • zajęcia przygotowujące do egzaminów zewnętrznych,
  • zajęcia pozalekcyjne sportowe na sali gimnastycznej, boiskach szkolnych, siłowni i na basenie.
Szeroki wachlarz zajęć rewalidacyjnych i pozalekcyjnych daje możliwość wielofunkcyjnego usprawniania ucznia oraz możliwość dostosowania do indywidualnych psychofizycznych potrzeb ucznia.