Szkoła

Wydarzenia:

MOVEMBER 2023
24 listopada 2023 w związku ze światową akcją "Movember” w naszej szkole po raz kolejny odbyło się spotkanie w ramach profilaktyki z zakresu walki z chorobami nowotworowymi występującymi u mężczyzn. Lekarz oddziału urologii z bialskiego szpitala Pani Amelia Rygiel przeprowadziła wykład dla uczniów na temat: ”Profilaktyka chorób nowotworowych u mężczyzn”, który nadal w naszym społeczeństwie bywa tabu. Pani doktor zwróciła uwagę, że szczyt zachorowań na raka jąder czyli ok. 70 % przypada u panów między 20 a 39 rokiem życia, natomiast drugą co do częstotliwości występowania choroby nowotworowej jest rak gruczołu krokowego. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy.
Do akcji włączyli się uczniowie naszej szkoły i zostali uwiecznieni na zdjęciach z wąsami.
Uczniowie z klasy 2 TIM na "Sound of Freedom" w wersji anglojęzycznej
27 listopada 2023 - Uczniowie z klasy 2 TIM mieli przyjemność obejrzeć film pt. "Sound of Freedom" w wersji anglojęzycznej. Ta produkcja to prawdziwa historia Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć.
Opiekunem była Pani Izabela Włodarska.
Polska Stolica Recyklingu
Szanowni Państwo,
zapraszam Państwa serdecznie do udziału w pięknej, proekologicznej akcji i rywalizacji o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu dla Białej Podlaskiej. To działanie skoordynowane z projektami Elektryczne Śmieci i EKOzwroty. Główną ideą Programu jest edukacja ekologiczna społeczeństwa o: prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE) i funkcjonowaniu gospodarki obiegu zamkniętego.
Możemy przede wszystkim zrobić coś wspaniałego dla naszego otoczenia, a tym samym kolejnych pokoleń, zdobyć zaszczytny tytuł, a także wygrać 50 000 zł dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia, która zgłosiła się do uczestnictwa w programie.

Proszę Państwa o wyznaczenie w Państwa instytucjach koordynatorów oraz miejsc zbiórek elektroniki, odzieży, obuwia, zabawek i książek, a więc punktów EKOZWROTU – ogólnopolskiej usługi realizowanej przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Jej celem jest nadanie zbędnym, ale sprawnym przedmiotom drugie życie. W Urzędzie Miasta możecie je Państwo zostawić w oznaczonych miejscach przy wejściach: od pl. Wolności i od ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w godzinach pracy urzędu.
Jednocześnie zachęcam do przynoszenia elektrośmieci do czerwonych pojemników. Ich lokalizacje w Białej Podlaskiej to:ul. Warszawska, Os. Piastowskie
ul. Zdanowskiego, Os. 1000-lecia (za Stokrotką),
ul. Orzechowa, Os. Młodych (za blokiem Orzechowa 42),
ul. Terebelska, Os. Jagiellońskie (za pawilonem),
ul. Podmiejska/ul. Lipowa,
ul. Wyzwolenia/ul. Drzewieckiego
ul. Grzybowa/ul. Świerkowa
ul. Aleja Solidarności/ul. Sielczyk (pętla autobusowa),
ul. Kopernika, os. Kopernika (przy bloku 12,12a),
ul. Anny Jagiellonki 6, Os. Jagiellońskie
ul. Piaskowa 8, Os. Młodych
ul. Akademicka 8 przy Szkole Podstawowej nr 2

Wszelkich dodatkowych informacji udziela pani Katarzyna Jędrzejczyk (kierownik Referatu Gospodarki Odpadami, nr tel. 83 341 68 56.
Akcja trwa do końca 2023 roku. Pomóżmy naszej bialskiej Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia wygrać nagrodę pieniężną.


Każdy EKOzwrot się liczy!
/-/ Michał Litwiniuk
Prezydent Miasta Biała Podlaska


Andrzejki i Mikołajki w formie DYSKOTEKI SZKOLNEJ
Samorząd Uczniowski i SKW ZSZ nr 2 Biała Podlaska zapraszają:1 grudniagodz. 18.00 - 21.30 sala gimnastyczna, wejściówka 10 zł (organizatorzy i najbardziej zaangażowani - wstęp wolny)obowiązuje "zgoda udziału"-druki u dyżurnych lub u Krzyśka z SU zasady uczestnictwa dostępne na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń. NOC FILMOWAPo dyskotece spotkanie kontynuować będą uczniowie "najbardziej zasłużeni i zaangażowani w życie szkoły" obowiązuje zgoda rodziców na udział.Liczba miejsc jest ograniczona.Na "zgody" czekamy do czwartku (30.11.).Osoby, które mają trudności z dojazdem, a chcą wziąć udział w dyskotece prosimy o kontakt z Samorządem.
CO TRACICIE NIE BĘDĄC NA NASZYM DISCO?
Wzięcie udziału w dyskotece szkolnej może przynieść wiele korzyści dla uczniów: Dyskoteka szkolna pozwala uczniom na odprężenie się i spędzenie czasu w wesołej atmosferze. Jest to doskonała okazja do integracji z kolegami i koleżankami oraz dobrej zabawy. Uczestnictwo w dyskotece szkolnej daje uczniom możliwość pracy nad umiejętnościami komunikacyjnymi i interpersonalnymi. Mogą nawiązywać nowe znajomości, rozmawiać z innymi uczniami i uczyć się jak zachowywać się w różnych sytuacjach społecznych. Dla niektórych uczniów stanie przed publicznością i tańczenie może być wyzwaniem. Jednak udział w dyskotece daje im okazję do przełamania swoich lęków i zwiększenia pewności siebie. Można nauczyć się tańczyć i wypowiadać publicznie, co może przełożyć się na inne sytuacje życiowe. Taniec to aktywność fizyczna, która przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Podczas dyskoteki uczniowie mogą spędzić aktywnie czas, poprawić kondycję fizyczną i poczuć się lepiej. Tańczenie to także doskonała forma rekreacji, która pozwala na odreagowanie codziennego stresu i nabrać energii. Dyskoteka szkolna jest doskonałą okazją do wzmocnienia więzi między uczniami. Podczas wspólnego zabawy i tańca mogą poczuć się bardziej zjednoczeni jako grupa. To może przyczynić się do lepszego współdziałania w klasie i lepszej atmosfery szkolnej. Dyskoteka szkolna często jest organizowana z okazji różnych wydarzeń, a Uczniowie mają okazję świętować i uczcić swoje osiągnięcia, co może sprawić im ogromną radość i satysfakcję. Podsumowując, uczestnictwo w dyskotece szkolnej przynosi wiele korzyści dla uczniów, takich jak:
relaksacja i zabawa, rozwój umiejętności społecznych, wzmacnianie pewności siebie, poprawa kondycji fizycznej, wzmocnienie więzi klasowych, celebracja osiągnięć.
Jak zostać WOLONTARIUSZEM?
Ruszyły zapisy w sztabie WOŚP Biała Podlaska.
Jak zostać WOLONTARIUSZEM? Wskazówki: Wejdź na stronę iwolontariusz.wosp.org.pl Jeśli masz już założone konto – zaloguj się Jeśli logujesz się po raz pierwszy – załóż konto Po zalogowaniu się lub po uzupełnieniu danych masz możliwość wyboru formy zbiórki: puszka tekturowa, e-skarbonka lub obydwie. W polu „wybierz sztab” należy wpisać „Biała Podlaska” lub "2295" i wybrać Sztab działający w Urzędzie Miasta,Sprawdź zgłoszenie, zamieść zdjęcie wg wskazań i wyślij. Niepełnoletni Wolontariusze: Rejestracji dokonują za Was rodzice. Rodzice po zalogowaniu się "dodają podopiecznego" i wypełniają jego dane. Koniec rejestracji nastąpi po wyczerpaniu miejsc.
POWODZENIA!
Szczegółowe informacje można uzyskać u Pani Marty Bąkowskiej - Szefowej Sztabu WOŚP Biała Podlaska.
Chcesz zaangażować się w finał WOŚP? Skontaktuj się z nami! e-mail: wosp.bp@onet.pl tel/sms 793 009 432 Facebook: 32. Finał WOŚP w Białej Podlaskiej
FINAŁ BIALSKIEGO TURNIEJU SZKÓŁ ŚREDNICH
24 listopada 2023 r. odbył się Turniej Bialskich Szkół Średnich - AWF BP e-sport Polska Liga Esportowa.
fot. Angelika Zając
Tydzień Życzliwości na Brzeskiej trwa
Nowa akcja‼️ Challenge dla klas #życzliwośćpodajdalej Samorząd Uczniowski i Koło Wolontariatu ogłasza CHALLENGE DLA KLAS polegający na napisaniu przydzielonej klasie listu pełnego życzliwości, przyjaźni i empatii. Listy powinny zajmować obszar jednej kartki A4, być kolorowe, przystrojone wesołymi rysunkami czy grafikami. Listy w formie papierowej prosimy składać poprzez swoich wychowawców lub opiekunowi SU Pani Marcie Bąkowskiej do czwartku (30.11) Szczegółowe informacje i wykaz klas umieszczone są na tablicy ogłoszeń SU.Z życzliwymi pozdrowieniami.Organizatorzy
Rozdanie nagród Quiz z języka angielskiego na Dzień Technika
W dniu 21 listopada 2023 r. w Naszej szkole odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla zwycięzców Quizu z języka angielskiego zawodowego dla klas 8-ych zorganizowanego w związku z VIII Dniem Technika.

Zwycięzcą Quizu została Wiktoria Kuszneruk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Lotników Podlasia,
drugie miejsce zajął Stanisław Zawisza ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza a trzecie Dawid Daniluk ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Po odebraniu nagród laureaci wzięli udział w warsztatach poligraficznych przeprowadzonych przez Panią Martę Bąkowską.

Gratulacje zwycięzcom i podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w Quizie.

Quiz przygotowali i przeprowadzili Pan Łukasz Szubarczyk i Pani Izabela Włodarska.

Dziękujemy Paniom Ewie Kimickiej oraz Bożenie Piotrowskiej za pomoc przy organizacji Quizu.
Tydzień Życzliwości na Brzeskiej trwa
SKRZYNKA ŻYCZLIWOŚCI
Przypominamy, że do końca tygodnia trwa akcja.

W ramach przypomnienia.

Zasady akcji:
Oderwij 1 karteczkę.Na odwrocie zapisz swoje imię i nazwisko oraz klasę.Przekaż ją uczniowi z innej klasy.Uczeń, który otrzymał karteczkę również zapisuje swoje imię, nazwisko, klasę na odwrocie karteczki.Przekazuje dalej uczniowi z innej klasy.Gdy na karteczce zapisanych będzie 3 uczniów - wrzuć karteczkę do SKRZYNKI ŻYCZLIWOŚCI (jest na stoliku dyżurnych).Za udział w akcji Samorząd Uczniowski nagrodzi wszystkich punktami.W akcji można wziąć udział tylko 1 raz.Samorząd Uczniowski i Koło Wolontariusza
AKTYWNA TABLICA
W tym roku szkolnym, w ramach projektu "AKTYWNA TABLICA", pozyskaliśmy 2 monitory interaktywne 86", dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach rządowego programu rozwijania infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych na lata 2020 - 2024. Monitory zainstalowano w pracowni chemicznej 301 oraz historycznej 310. Całkowita wartość projektu 17 500 zł, dofinansowanie budżetu 14 000 zł, wkład własny ze środków Gminy Miejskiej Biała Podlaska 3 500 zł.
Telefony zaufania oraz infolinia wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych
Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych.

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Więcej informacji na stronach internetowych:https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/potrzebujesz-pomocyhttps://zwjr.pl/bezplatne-miejsca-pomocowe
Inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych
W związku z koniecznością przeprowadzenia inwentaryzacji zbiorów bibliotecznych od 28 listopada 20023 r. nie będzie możliwości wypożyczenia i zwrotu książek. Bardzo prosimy uczniów i innych czytelników, aby do 27 listopada 2023 r. wypożyczyli wszystkie potrzebne lektury i interesujące ich książki.
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Co roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym dniu obchodzona jest ogólnopolska akcja "Rzuć Palenie Razem z Nami", mająca zachęcić palaczy do zerwania z nałogiem.
Szkoła nasza corocznie przyłącza się do akcji, promując w te sposób zdrowy styl życia i walkę z uzależnieniem. Dlatego też Szkolny Zespół d/s Zdrowia w dniu 15 listopada 2023 r. zorganizował prezentację, przygotowaną przez przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej: Panią Małgorzatę Sacewicz i Panią Patrycję Kowieską. W czasie prezentacji młodzież miała możliwość poszerzenia wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów oraz obejrzenia filmu: "Rzuć palenie". Rozdawane były również ulotki tematyczne jak i testy uzależnienia od tytoniu. Teksty z humorem przekonywały, że palenie papierosów nie przyczynia się do zdrowego stylu życia.
Zapraszamy do wykonania testu: Uzależnienia od tytoniu oraz do zinterpretowania wyników.
W sali 215, gdzie odbywają się lekcje biologii zaprezentowano plansze przedstawiające układ oddechowy oraz hasła przeciw paleniu.

Akcję zorganizował i przygotował  Szkolny Zespół d/s Zdrowia
Uczniowie z klas o profilu Technik grafiki i poligrafii cyfrowej uczestniczyli w
16 listopada nasi uczniowie z klas o profilu Technik grafiki i poligrafii cyfrowej, już po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej. Tym razem takie warsztaty miała klasa 2 TG oraz członkowie ZSZ nr 2 - SKD. Oprócz części teoretycznej, uczniowie wykonali własnoręcznie projekt zakładki do książki, a w drukarni uczestniczyli w całym procesie druku. Zajęcia były okazją do poznania wydawanych przez MBP publikacji, ale też rozmów o przyszłości w tym zawodzie, o znaczeniu współpracy z klientem i tym, jak ważne jest podążanie za pasją i marzeniami. Opiekunem wyjścia była Pani Marta Bąkowska. Warsztaty poprowadzili Pani Edyta Tyszkiewicz, Pan Robert Soldat oraz Pan Stanisław Bogusz.
Turniej Bialskich Szkół Średnich
Przedostatnią drużyną, która weźmie udział w Turniej Bialskich Szkół Średnich będzie Zespół Szkół Zawodowych Nr 2!!! Drużynę o nazwie "PDWLaszen" poprowadzi do zwycięstwa Jakub "Don'TcrY" Gadomski na pozycji IGL (in-game leader)! Ekipa: Jakub "Don'TcrY" Gadomski - IGL (in-game leader) Kacper "ŁySy" Świderski - Entry-fragger Adrian " zabolinho" Bazylczuk - Support Karol "18yo talent garol69" Marczuk - Sniper Czarek "czarek" Pawluczuk - Lurker Rezerwowi: Szymon Prokopiuk Paweł "Maestro" Kowalewski Zapraszamy cały Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 do kibicowania i wspierania swoich reprezentantów!!!
TURNIEJ W INDYWIDUALNYM TENISIE STOŁOWYM Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 13.11.2023 r. odbył się Turniej w Indywidualnym Tenisie Stołowym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Turniej miał rangę Mistrzostw Szkoły. W tym roku w Mistrzostwach wzięła udział rekordowa liczba zawodników. W turnieju rywalizowało 48 uczniów. Zawody rozgrywane były systemem ”do dwóch przegranych meczów”. Mistrzem szkoły na rok szkolny 2023/2024 został Maciej Michaluk z klasy 2 TBU, drugie miejsce zajął Antoni Zieniuk z klasy 2 TBU, a trzecie Wiktor Terebelski z klasy 3 TEM.
Gratulacje zwycięzcom i podziękowania wszystkim zawodnikom za udział w turnieju.
Organizacja mistrzostw, prowadzenie i sędziowanie - Pan Tadeusz Michalczuk.
XIII Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska
14 listopada 2023 r. odbyła się XIII Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska z udziałem Katarzyny Adamczyk (2 A), Mateusza Bosia (4 TG) i Michała Danielewicza (2 TIM). Przypominamy, że Michał Danielewicz dołączył do naszych Radnych w wyniku wyborów uzupełniających, które odbyły się w październiku br. Michał Danielewicz założył ślubowanie na Radnego Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs technik graficznych „Master of vectors” - etap szkolny
W pierwszym etapie Konkursu z technik graficznych pn. „Master of vectors” wzięło udział ponad 120 uczestników! Czekamy na wyniki!
Wojewódzki konkurs informatyczny „CHOPIN IT”
Szanowni Państwo,
z wielką radością chcemy zaprosić do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Informatycznym "CHOPIN IT" pod patronatem Starosty Lubartowskiego.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego. W tym roku organizujemy II edycję konkursu.Prace konkursowe wykonane w trzech kategoriach: grafika, animacja lub aplikacja można przesyłać do 22 grudnia 2023 r. na adres zs2.konkursinformatyczny@gmail.com.
Wyniki zostaną ogłoszone 15 stycznia 2024 r. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 24 stycznia 2024 r. w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie, ul. Chopina 6.
Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są na tej stronie.

Aktualności związane z konkursem, w tym informacje o nagrodach znajdą się na FP naszego konkursu.Formularz zgłoszeniowy
Regulamin konkursuZałącznik nr 2 uczestnik pełnoletni
Załącznik nr 2 uczestnik niepełnoletni
Zróbmy Wynik!
Fundacja Miasto i Lecturus, spin-off Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają uczniów klas 8 i klas maturalnych do uczestniczenia w kursach przygotowujących do egzaminów. W ofercie matematyka, j. polski i j. angielski - wszystko online, 1x w tygodniu, z fajnymi materiałami i super belfrem na żywo! Więcej informacji: https://lecturusjunior.pl/ oraz https://fundacjamiasto.pl/kurs-edu/
XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe pt. „Po polsku o historii”
11 listopada 2023 r., po raz 105. od pamiętnego roku 1918 mamy możliwość dumnie nazwać się Polakami! Przez 123 lata nasi rodacy takiej możliwości nie mieli. Jednak chęć tworzenia istoty Państwa Polskiego, przekazywania jej kolejnym pokoleniom, próba zachowania wartości, czyli to wszystko, o czym mówi pojęcie społeczeństwa, doprowadzało do tego, że nie mogąc się pogodzić ze stratą, ludzie powstawali. Powstawali niejednokrotnie poświęcając to, co najcenniejsze - swoje życie. Wola walki z każdym kolejnym powstaniem tamtego okresu była deptana, ale nigdy nie wygasła. Powstania „Kościuszkowskie”, „Listopadowe”, „Krakowskie” czy „Styczniowe” pokazały jak silna potrzeba posiadania własnego narodu istnieje w Polakach, i jak wiele byli oni w stanie wtedy poświęcić. „Za wolność naszą i waszą” – to hasło wykrzykiwane przez powstańców, które pozostało aktualne do dzisiaj. Te hasła podrywały ludzi do boju, płonęły w ich sercach z nadzieją na to, co w końcu nadeszło. ??11 listopada 1918 roku podpisano rozejm kończący I wojnę światową. To wtedy też Piłsudski otrzymał z „rąk” Rady Regencyjnej władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Zbieżność tej daty z datą zakończenia wojny spowodowało, że 11 listopada stał się w Polsce Narodowym Świętem Niepodległości. W ramach obchodów 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, 10 listopada 2023 r. w klasach: 1 C, 1 S, 2 A, 2 B Szkoły Branżowej oraz 1 TE, 1 TS i 3 TS Technikum, zostało przeprowadzone XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe pt. „Po polsku o historii”. Udział w Konkursie miał być dla młodzieży okazją do rozwijania zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej. Wyniki zmagań ortograficznych poznamy wkrótce. Inicjatorkami wydarzenia były nauczycielki języka polskiego z ZSZ Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej: Małgorzata Suszczyńska, Laura Czuhan, Małgorzata Wawryca. XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”, rok szkolny 2023/2024. Tekst dyktanda dla uczniów SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ Nie-Polacy, którzy pokochali Polskę.Polacy wierzą, iż ich hart ducha i niezłomna odwaga doprowadziły do wskrzeszenia państwa polskiego w 1918 r. Jednakże, gdyby nie zakulisowe międzynarodowe działania dyplomatyczne, to sczezłyby ich marzenia o wolnej ojczyźnie. Bezsprzecznie należałoby pamiętać o cudzoziemcach, którzy nie zawahali się mówić o odbudowie niepodległej Polski.        W galerii zasłużonych dla polskiej sprawy znajduje się Ferdynand Foch. To jemu Polacy zawdzięczają utworzenie polskiej armii we Francji. Jego determinacja zadecydowała w 1919 r. o wysłaniu dywizji hallerczyków na front wschodni, co uratowało Galicję Wschodnią dla Rzeczypospolitej. Zaangażowanie Focha zostało przez Polaków docenione. Prezydent RP mianował go marszałkiem Polski, w maju 1923 r. uhonorowano go Orderem Virtuti Militari, a UJ i poznański uniwersytet nadały mu tytuł doctora honoris causa.        W gronie przyjaciół Polski obok walczących z bronią w ręku czy mężów stanu można znaleźć także zwykłych ludzi zasługujących na miano bohaterów. Któż by kojarzył tytuł „Lady of Warsaw” z Angielką, która mówiła o sobie: „Jestem Polką z wyboru”! Jej kontakty z Polakami sięgają lat czterdziestych XX wieku, kiedy młodziutka ochotniczka rozpoczęła służbę w tajnej komórce armii brytyjskiej, szkolącej dywersantów. Sue Ryder – bo o niej mowa – pracowała jako szyfrantka, troszczyła się także o cichociemnych zarówno w zakresie spraw wojskowych, jak i zwyczajnych, bytowych. Bliższe poznanie elitarnych żołnierzy AK zaowocowało serdecznymi relacjami z Polakami. Zaraz po wojnie Ryder podjęła pracę charytatywną skierowaną do ofiar hitlerowskich Niemiec, którą kontynuowała, nie zważając na trudności wynikające z pojałtańskiego porządku w Europie. Po wprowadzeniu stanu wojennego była pierwszą cudzoziemką przekraczającą granicę PRL-u. Wwożąc pomoc humanitarną, naraziła się na oskarżenie o szpiegostwo na rzecz Zachodu. Nie zniechęcały jej nawet szykany komunistycznych władz, dla których ta niepozorna kobieta była politycznie podejrzana. Nieugięta Sue niosła wciąż pomoc, zakładała domy opieki, hospicja, fundacje wspierające potrzebujących. Są to żywe pomniki jej chlubnej działalności. Jedynymi nagrodami za to niespotykane zaangażowanie stawały się liczne odznaczenia, a wśród nich Order Uśmiechu.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada Polska świętuje 105. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Podczas uroczystości miejskich naszą szkołę dumnie reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Mateusz Boś Magdalena Zubelewicz Patryk Hernas Dominika Kalinka Kacper Stankiewicz Jakub Steckiewicz Opiekunem niezmiennie była Pani Laura Czuhan.
Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Białej Podlaskiej
Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Białej Podlaskiej to ogromna przyjemność.Pierwsza grupa z klasy 2 TG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej), w dniu 9 listopada miała możliwość zapoznać się z pracą w bibliotece, w kontekście przygotowania materiałów graficznych do druku i publikacji. Bezdyskusyjnie najlepszą formą przyswajania wiadomości teoretycznych jest praktyka.
Opera Narodowa - Polski Balet Narodowy
Tuż przed mikołajkami zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie.

3 grudnia (niedziela) o godz. 17:00 zapraszamy na występ pt. „Juvenalia” na którym zaprezentuje się młodzieżowa grupa Polskiego Baletu Narodowego w choreografii Krzysztofa Pastora.

Jest to nowa formacja baletu młodzieżowego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Spraw prezent sobie, bądź bliskiej osobie z okazji Mikołajek.

Bilety do nabycia w Bialskim Centrum Kultury ul. Warszawska 11, bądź poprzez stronę internetową https://biletyna.pl/balet/JUVENALIA/Biala-Podlaska

Zapraszamy serdecznie!

Halloween Na Brzeskiej
31 października uczniowie naszej szkoły poprzebierali się za najróżniejsze przebrania.
Dwa najlepsze zostały nagrodzone słodką niespodzianką.
Gratujemy wygranym Amalii z klasy 2 TG oraz Pawłowi Bosiowi z klasy 1 TBG.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK
Program edukacyjny poświęcony profilaktyce zakażeń HPV ( wirus brodawczaka ludzkiego) i raka szyjki macicy dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Cele programu:
- zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu,
- podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna),
- motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
- przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym.

Uczniowie wszystkich klas pierwszych (4 – technikum: 76 uczniów i 4 – szkoły branżowej: 54 uczniów) uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w październiku i listopadzie 2023roku  przez nauczyciela biologii Panią Annę Jeleń, na których omawiany był ten temat.
Młodzież wysłuchała krótkiej pogadanki nt. profilaktyki, wirusów, objawów chorób i statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy. Uczniowie obejrzeli film pod tytułem "Wybierz życie - Pierwszy krok"; 38 chętnych uczestników zajęć rozwiązywało quiz tematyczny. Najwyższe wyniki (100% prawidłowych odpowiedzi) uzyskali z kl. 1 TE uczniowie: Jakub Pisaruk, Szymon Socha, Michał Zubek oraz z kl. 1 TIM uczniowie: Stanisław Głowacki, Konrad Mikołajuk, Piotr Zozula.   

GRATULUJEMY!
Planszówki w bibliotece szkolnej
Miesiąc Bibliotek Szkolnych, czyli październik, przebiegł w bibliotece szkolnej pod znakiem gier planszowych i karcianych. Rozegrano Turnieje w Chińczyka i UNO.
W Turnieju chińczyka wzięło udział 16 osób. Wśród nich najlepszymi okazali się: I miejsce Kobyliński Szymon kl.3 TS II miejsce Artemiuk Kacper kl. 3 TI III miejsce Semeryło Błażej kl.3 TEM
W Turnieju gry planszowej UNO wzięło udział 44 osoby. Zmagania trwały dwa dni. Finał wyłonił zwycięzców, którymi zostali: I miejsce Hryciuk Jan, kl.1 TE II miejsce Przyłucki Mikołaj, kl. 1 TE III miejsce Olęcki Rafał, kl. 4 TG
Laureaci Turniejów otrzymają nagrody w postaci gier planszowych.
UWAGA! UWAGA WYSOKI SĄDZIE!
Samorząd Uczniowski zaplanował rozprawę otrzęsinową dla oskarżonych klas pierwszych 8 listopada 2023, 11:30 Ława przysięgłych wyda wyrok po analizie dowodów w zakresie...
Kwesta na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej
Z radością, już kolejny rok społeczność naszej szkoły bierze udział w kweście na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej, której organizatorem jest Stowarzyszenie Koło Bialczan.
Celem zbiórki jest renowacja zabytkowych pomników i nagrobków.
Podczas dotychczasowych 16 zbiórek Koło Bialczan odnowiło wiele zabytkowych nagrobków, których renowacja przekroczyła już wartość 420 tys. zł.
W kweście - 2 listopada 2023 r. - brali udział uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Koła Wolontariusza SKW ZSZ nr 2 Biała Podlaska, Szkolnego Koła Dziennikarskiego ZSZ nr 2 - SKD wraz z opiekunem Panią Martą Bąkowską.
Uczniowie zapalili również znicze na grobach bohaterów państwowych składając im hołd i wdzięczność za walkę w obronie ojczyzny.
#SzkołaPamięta
fot. Krzysztof Jędryszka
Konkurs „Master of vectors”
Konkurs „Master of vectors” przeznaczony jest dla młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych na kierunkach technicznych o profilu graficznym.
My rozszerzamy zasięgi .
Zachęcamy do udziału wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił i sprawdzić swoje umiejętności graficzne.
Zgłoszenia można dokonać do 10 listopada u nauczycieli w sali 203 i 311.
Szczegółowe informacje znajdziecie u nauczycieli przedmiotów graficznych.
1 2 3 4 5

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.