Wydarzenia:

Cukierek, albo psikus
UWAGA, UWAGA!Uczniowie z Brzeskiej - cukierek, albo psikus Klasa 2 TG zaprasza na: HALLOWEENPrzyjdź 31 października ubrany/a w strój Halloweenowy, i nie bądź pytany/a przez cały dzień!
Dodatkowo!Dwie osoby, które będą miały najlepsze przebranie, otrzymują nagrodę niespodziankę!
Organizatorzy: Klasa 2 TG z wychowawcą
Wiktoria Litwin nagrodzona w Konkursie "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi"
W konkursie fotograficznym w temacie: "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi" z naszej szkoły została nagrodzona Wiktoria Litwin z klasy 2 TG. Gratulacje! Zdjęcia zostały wykonane podczas warsztatów w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi”
II TURNIEJ SZACHOWY
W środę 18.10.2023 r. w naszej Szkole, w ramach II Turnieju Szachowego rozegrane zostały pojedynki szachowe. W szrankach stanęło mężnie dwudziestu czterech przeciwników. Po kilku godzinach zaciętych, zaskakujących i niejednokrotnie bardzo wyrównanych meczów, wyłonieni zostali Mistrzowie Szachownicy:   I miejsce wywalczył Nikodem Lewczuk uczeń klasy 1 TIM   II miejsce zajął Kacper Artemiuk uczeń klasy 3 TI   III miejsce przypadło Pawłowi Olszewskiemu uczniowi klasy 1 TIM                                                 SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!            Sędzia dołożyła wszelkich starań aby turniej odbył się na jak najwyższym poziomie oraz w sposób profesjonalny. Pary dobierane były systemem kołowym według grafu Bergera . Uczniowie rozlosowani zostali do dwóch grup. Po dwóch najlepszych zawodników z grafu A i B dostało się do półfinału, gdzie wyłoniono brązowego medalistę. Następnie w finale po niezwykle zaciętym pojedynku przyporządkowano złoty i srebrny krążek.      Każda rozgrywka, z założenia, miała trwać po 10 minut dla każdego zawodnika o co dbały profesjonalne zegary szachowe.       Zaangażowanie uczestników oraz emocje momentami przypominały te na stadionie olimpijskim – oczywiście podczas samej gry każdy wykazywał się ogromnym skupieniem.
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom odwagi, wytrwałości i przede wszystkim – umiejętności. Życzę Wam rozwijania talentu i powodzenia w następnych turniejach.       Wielkie brawa!!!                                                                                              Pani Małgorzata Winiarczuk - Organizatorka Turnieju Szachowego
Kwalifikacje do Turnieju CS2
Już niedługo rozpocznie się III Edycja Turnieju w Counter Strike 2 organizowanego przez II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Nasza szkoła została zaproszona do wzięcia udziału. Szkołę reprezentuje 7. osobowa drużyna (pięciu graczy składu głównego oraz dwóch rezerwowych). W przypadku większej liczby drużyn zostaną rozegrane wewnątrzszkolne eliminacje. Chętne drużyny składają swoje listy graczy u Pana Łukasza Szubarczyka do 26 października (ten czwartek) do godziny 11:00 w formie papierowej lub elektronicznej na dzienniku szkolnym. (na zgłoszeniu musi być zaznaczone kto jest kapitanem drużyny, kto jest rezerwowym graczem oraz z jakiej klasy/jakich klas są członkowie danej drużyny).
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w turnieju. Przewidziano wartościowe nagrody.
„Akcja - Znicz”
CHCESZ ZROBIĆ COŚ DOBREGO?
PRZYNIEŚ ZNICZ KOLEGO!


W związku ze zbliżającym się dniem„Wszystkich Świętych”
w dniach 24 – 31.10.2023 r.
w naszej szkole odbędzie się zbiórka zniczy.
Przyniesione znicze prosimy pozostawić w pudełku obok dyżurnych oraz wpisać się na listę.Osoby, które wezmą czynny udział w „Akcji - Znicz”
otrzymają uwagę pozytywną (+10pkt).

Olimpiada Języka Angielskiego
20.10 odbyła się I część I etapu Olimpiady Języka Angielskiego, w której brało udział blisko 45 tysięcy młodzieży. W naszej szkole wyzwanie podjęło 14 uczniów. Życzymy im powodzenia i dostania się do kolejnego etapu.
Olimpiada Języka Angielskiego to konkurs, który wymaga wyjścia poza podręcznik szkolny i poza sztampowe myślenie o nauce tego języka obcego. Olimpiada to konkurs dla osób z zamiłowaniem do nauki języka angielskiego, mających świadomość, że ten język obcy to nie tylko gramatyka i słownictwo, ale także elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych, w tym szeroko pojmowana kultura, tj. literatura, historia, sztuka, sport, film, itp.
Organizatorem etapu szkolnego był Pan Łukasz Szubarczyk.
Turniej Gry Karcianej UNO
Biblioteka szkolna zaprasza miłośników gier planszowych i karcianych do udziału
w Turnieju Gry Karcianej UNO.

Regulamin i ogólne zasady dostępne w załączniku i w bibliotece szkolnej.
Zapisy do 27 października br. w ICM (s. 115).
KWESTA '23
Drodzy uczniowie,
W dniu 2 listopada z dumą bierzemy udział w inicjatywie Koła Bialczan.

Osoby chętne proszone są do zgłoszenia się u Pani Marty Bąkowskiej.
3 TS, 1 TE i 1 C na filmie animowanym "Chłopi"
    20 października 2023 roku klasy: 3 TS, 1 TE i 1 C udały się do kina na niezwykle malowniczy film pt. "Chłopi".  Najnowsza ekranizacja powieści Władysława Reymonta jest efektem niesamowitej pracy m.in. ponad 100 malarzy w 4 studiach w Polsce, Serbii, Ukrainie oraz na Litwie. Twórcy zdecydowali się korzystać z techniki animacji malarskiej, ponieważ pozwoliła im ona stworzyć świat, w który "można się zanurzyć i który można poczuć". Technika, którą wybrano, umożliwiła opowiedzenie wartkiej akcji powieści z całym bogactwem aktorskich kreacji, a także na oddanie niuansów natury, np. kilkustronicowy opis przyrody ukazano za pomocą jednego obrazu. Malowidła nabrały życia, by opowiedzieć historię pełną namiętności, gniewu, tęsknoty i potrzeby wolności.
    Film wykorzystuje metodę tradycyjnej animacji poklatkowej, w której stosowany jest tzw. „inbetweening”. Jak to wygląda? Inbetweening to proces polegający na tworzeniu klatek pośrednich pomiędzy dwiema klatkami kluczowymi. Jego efektem jest stworzenie iluzji ruchu poprzez płynne przejście jednego obrazu w drugi. W filmie ,,Chłopi” klatki kluczowe zostały namalowane przez malarzy olejnych i jest ich w filmie aż 40 000! Klatki pomiędzy przygotowali malarze cyfrowi.Proces inbetweeningu jest jednym z najstarszych procesów w animacji. Został stworzony około 100 lat temu i wykorzystywany przez m.in. Walta Disneya. Nadał się idealnie do wykorzystania w filmie ,,Chłopi”, gdzie jedna klatka to 1/12 sekundy.Minął tydzień od premiery „Chłopów”, a animacja malarska zgromadziła w kinach już ponad 300 tys. widzów. Film w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana święci triumfy nie tylko w Polsce – zagraniczne media, w tym „Variety”, typują polskiego kandydata do Oscara jako jeden z tytułów, które otrzymają nominacje do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Trwają również prace nad anglojęzyczną wersją filmu – pierwszą piosenkę nagrała właśnie Katie Melua.
    – Kiedy widzę, jak liczna publiczność chce oglądać „Chłopów” – nie blockbuster, tylko film artystyczny – to serce mi się raduje! Świetnie, że publiczność chce sięgać po coś oryginalnego. Kawałek tego serca już na zawsze pozostanie w tym filmie, ale wiem już, że było warto – podkreśliła DK Welchman, odpowiedzialna wspólnie z mężem, Hugh Welchmanem, za scenariusz i reżyserię filmu.
    Obsadę superprodukcji stanowią znani i popularni Polscy aktorzy: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Mateusz Rusin, Maciej Musiał, Julia Wieniawa.
    Zainteresowanym osobom polecamy także obejrzenie pierwszego filmu pełnometrażowego wykonanego w całości techniką malarską, pt. "Twój Vincent", do którego stworzenia wykorzystano 65 tys. obrazów, namalowanych przez 125 artystów z 20 krajów - 65 z Polski, 60 z zagranicy - którzy zostali wybrani na podstawie 5 tys. nadesłanych do twórców zgłoszeń. Film współtworzyli malarze 15 różnych narodowości - w pochodzących także ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy - którzy nigdy nie siedzieli razem w jednym pomieszczeniu: artyści pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli 3 tys. litrów farby. Stworzone płótna - ponad 1000 wyjściowych podobrazi, na których nanoszono zmiany - połączono, dzięki czemu film jest ożywioną, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha, pośmiertnie uznanego za ojca sztuki nowoczesnej.
    Oba dzieła kinematografii zostały wykonane w technice animacji malarskiej, jednak znacznie się od siebie różnią. Dlaczego tak jest? Styl malarski  ,,Twój Vincent" wzorowany był na malarstwie postimpresjonizmu, charakterystycznym stylu ukształtowanym przez bohatera filmu Vincenta Van Gogha - grube warstwy farby i mocne, wyraziste pociągnięcia pędzla. W filmie ,,Chłopi” zainspirowano się realizmem malarstwa epoki Młodej Polski. Dodano dużo detali i wygładzonych warstw farby. Malarze czasami posługiwali się pędzlem zerówką, o średnicy jednego włoska! Dynamika filmu ,,Twój Vincent" był kameralnym, statycznym filmem, gdzie na ekranie było niewiele ruchu i postaci. ,,Chłopi" to dynamiczna produkcja, w której w kadrze znajduje się nawet 20 postaci wirujących w tańcu.
    Młodzież z ZSZ nr 2 w Białej Podlaskiej z dużym zainteresowaniem obejrzała ekranizację szkolnej lektury w tak oryginalnym wydaniu. Całość widowiska uzupełniała doskonale dobrana i napisana na potrzeby dzieła muzyka. Opiekunami grup były wychowawczynie: Pani Marta Makarska-Makaruk (klasa 3 TS), Pani Izabela Włodarska (klasa 1 TE), Pani Małgorzata Suszczyńska (klasa 1 C).



Wybory uzupełniające do MRM
W dniu 26 października 2023 r. w szkole odbędą się wybory uzupełniające do Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska. Kandydatów prosimy o zgłaszanie się do wtorku - 20 października 2023 r. z wypełnionymi oświadczeniami i wykazem poparcia dla kandydatów do pani Marty Bąkowskiej – opiekuna SU.
Kandydatów na radnych prosimy o zapoznanie się z kalendarzem wyborczym: 17-20.10.2023 r. - Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta popartej, co najmniej 50 podpisami uczniów danej szkoły. 20.10.2023 r. - Zamknięcie list kandydatów w poszczególnych szkołach i przekazanie ich Przewodniczącemu Rady Miasta Biała Podlaska. 23.10.2023 r. - Przygotowanie lokali, spisów wyborców i opieczętowanych kart do głosowania. 26.10.2023 r. - Głosowanie w szkołach do 27.10.2023 r. - Sporządzenie protokołu zawierającego informacje o wynikach głosowania. do 31.10.2023 r. - Przekazanie protokołu i kart do głosowania Miejskiej Komisji Wyborczej do spraw Wyboru Młodzieżowej Rady Miasta, p. 309 Urząd Miasta Biała Podlaska.
Dokumenty do pobrania na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy Samorządu Uczniowskiego.
Dzień Technika 2023
Zapraszamy Uczniów klas ósmych szkół podstawowych na Dzień Technika
25 października 2023 r.godzina 10:00.
W programie:

prezentacje zawodów;pokazy umiejętności technicznych;prezentacja bazy dydaktycznej szkoły;oferta kształcenia branżowego i integracyjnego;gry i konkursy z nagrodami;spotkania z nauczycielami przedmiotów zawodowych;Do zobaczenia!
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
13 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 250-lecia Komisji Edukacji Narodowej. Mieliśmy zaszczyt gościć Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pana dr Stanisława Romanowskiego. W swoim przemówieniu zaznaczył, że kiedyś gdyby nie pasja i zaangażowanie nauczycieli, nie bylibyśmy tak wykształconym i rozwiniętym społeczeństwem.

Dyrektor szkoły Pan Ryszard Dołęga złożył życzenia całemu personelowi, później wraz z naczelnikiem wręczył nagrody dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły Następnie, nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy przejechali najwięcej kilometrów w wyzwaniu "Rowerowa Stolica Polski"

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy  dalszych sukcesów.


Później jako niespodziankę dla wszystkich zgromadzonych, klasy 2 TIM, 2 TBU wraz z wychowawcami Panią Edytą Maksymiuk i Panem Zenonem Bahonko oraz chórem szkolnym z klas 2 A oraz 1 TBG pod przewodnictwem Pani Anny Kozłowskiej przygotowały część artystyczną.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Nauczyciela
Drogie Panie i Drodzy Panowie, w Dniu Nauczyciela chcielibyśmy Wam podziękować za Waszą trudną pracę i poświęcenie.

Rozumiejąc, że Wasza praca często bywa wymagająca, życzymy Wam dużo cierpliwości i satysfakcji z każdego małego i dużego sukcesu Waszych uczniów. Doceniamy Wasze zaangażowanie i oddanie w kształtowaniu naszej przyszłości.

Dziękujemy za Waszą trudną i ważną rolę w naszym życiu!
Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska
12 października 2023 roku o godzinie 10:00 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Biała Podlaska za rok 2022/2023. Pamiątkowy puchar i dyplom odebrał uczeń naszej szkoły Kacper Pietruk wraz z nauczycielem wychowania fizycznego Panią Małgorzatą Winiarczuk.
Spotkanie z trenerem personalnym Marcinem Protasiukiem
12 października klasa 1 TE miała przyjemność gościć trenera personalnego Pana Marcina Protasiuka, który opowiedział o planach treningowych i żywieniowych oraz odpowiedniej suplementacji. Trener zwrócił szczególną uwagę na ćwiczenia poprawiające pozycję ciała dla osób spędzających większość czasu w pozycji siedzącej oraz przedyskutował jak powinno wyglądać odpowiednie odżywianie organizmu u nastolatków. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się jak przygotować plan treningowy i żywieniowy według swoich potrzeb.
W gąszczu tekstów - czyli intertekstualność w kinie
11 października 2023 roku uczniowie klasy 1 C wzięli udział w "lekcji w kinie". Projekt dotyczący edukacji medialnej pt.: W gąszczu tekstów - czyli intertekstualność w kinie, realizowany był przez Centrum Edukacji Filmowej. Zajęcia w kinie Mercury składały się z dwóch części:  
Multimedialnego pokazu prowadzonego na żywo przez zawodowego aktora, bogato ilustrowanego fragmentami filmów, stopklatkami, fragmentami making-off.Pełnometrażowego filmu pt. Earl, ja i umierająca dziewczyna. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, czym jest intertekstualność, tekst kultury, autotematyzm utworu. Odnajdywali w filmach nawiązania do literatury, muzyki klasycznej i współczesnej, malarstwa, gier komputerowych, a nawet tatuaży. Zrozumieli, jak w działa w filmie pastisz, parodia i aluzja. Poznali pojęcie postmodernizmu w kinie oraz pojęcia związane z filmem-remake, spin off, crossover, mockument. Obejrzeli ciekawe fragmenty filmów, dzięki którym zobaczyli, jak fascynujące może być poszukiwanie ukrytych znaczeń i motywów.  
Projekcja filmu o uczennicy liceum, która zachorowała na białaczkę, ukazała młodzieży prawdziwy psychologicznie obraz,  podejmujący wiele ważnych dla młodych ludzi tematów i stanowiący  impuls do dyskusji.  Ekranizacja obejmowała zagadnienia związane z dojrzewaniem, świadomymi wyborami, postawami wobec choroby, budowaniem autentycznej przyjaźni, relacji z rówieśnikami, realizacją swoich pasji.  Film był nietypowy, gdyż pokazywał także pasje młodych ludzi, zachowanie człowieka wobec choroby, próby oswojenia z nieuchronnością pewnych wydarzeń. W dziele wykorzystano także w ciekawy sposób animacje i inne metody kręcenia filmu.

Opiekunem grupy była wychowawczyni Pani Małgorzata Suszczyńska.
Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 27 września 2023 roku, w naszej szkole miało miejsce doniosłe wydarzenie. Młodzież klas pierwszych złożyła uroczyste ślubowanie oraz została przyjęta w poczet uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.
Ślubowanie na sztandar złożyli uczniowie klas pierwszych, wyróżnieni za najlepsze wyniki w nauce:Dymowski Aleksander klasa 1 TBGZawadzka Aneta klasa 1 TBGWereszko Barbara klasa 1 TBGZubek Michał klasa 1 TEOrłowiec Łukasz  klasa 1 TEZozula Piotr klasa 1 TIMNaumiuk Michał klasa 1 TIMParafiniuk Dominik klasa 1 TSMironiuk Sebastian klasa 1 TSPo zakończeniu akademii uczniowie wraz z wychowawcami klas zrobili pamiątkowe zdjęcia.
Powodzenia w szkole, PIERWSZAKI !

Święto Patrona szkoły
Dnia 27 września 2023 roku, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej obchodził Święto Patrona Szkoły pod hasłem „Lotnik skrzydlaty władca Świata bez granic”. 
Ten szczególny dzień uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście: mjr pil. Waldemar Rutkowski, mjr. pil. Jerzego Trudzik oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej dr Stanisław Romanowski, a także Przewodniczący Rady Rodziców mgr inż. Sławomir Dymowski.
Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor Szkoły – Ryszard Dołęga, przywitał wszystkich przybyłych i w swoim przemówieniu nawiązał do historii szkoły i lotnictwa w regionie, a także przypomniał zgromadzonej widowni o setnej rocznicy powstania Podlaskiej Wytwórni Samolotów. 
Zgodnie z tradycją obchodów Dnia Patrona, po części oficjalnej, odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez klasy 2 TG oraz 2 TS pod okiem wychowawców Pana Piotra Skwierczyńskiego oraz Pani Anny Zgorzałek we współpracy z Panią Magdaleną Najdyhor, Panią Anną Kozłowską oraz z Panią Barbarą Skrobaczewską.
Konkurs graficzno-historyczny
W związku ze zbliżającą się 105-tą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursie graficzno-historycznym na plakat upamiętniający polskie święto narodowe obchodzone 11 listopada.

Wymagania dotyczące plakatu:

- uczestnik ma za zadanie przygotowanie plakatu oddającego w sposób symboliczny odzyskanie przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej,

- format plakatu A3,

- plakat powinien zostać wykonany w dowolnym programie komputerowym,

- plakat może być wydrukowany lub oddany w formie elektronicznej - w odpowiednich formatach tj. PDF lub JPEG,

- plakaty wykonywane są indywidualnie.

Prace należy składać do dnia 5 listopada 2023r. do Pani Ewy Kimickiej (pokój 205) lub Pani Bożeny Piotrowskiej (sala 204).

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, przewidziano nagrody.

Wszystkie plakaty zostaną zaprezentowane na wystawie związanej z obchodami Święta Niepodległości w naszej szkole. 
Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024
Przedstawiamy Wam nowy Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024!

Przewodniczący SU Krzysztof Jędryszka klasa 2 TIMZ-ca Przewodniczącego SU Mateusz Boś klasa 4 TGSekretarz SU Michał Danielewicz klasa 2 TIMGratulujemy wygranym oraz wszystkim kandydatom.

Szczegółowe wyniki dostępne są na tablicy ogłoszeń SU!
SZKOLNY KONKURS WIEDZY z dokumentu Jana Pawła II
SZKOLNY KONKURS WIEDZY z dokumentu Jana Pawła II

Zapisy u Pani Anny Kozłowskiej do 12 października.

Konkurs odbędzie się 13 października.

Dla zwycięzców przewidziane atrakcyjne nagrody.
Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do biblioteki szkolnej na turnieje w „planszówki”:
- do 9 października przyjmujemy zgłoszenia na II Turniej Chińczyka,
- pod koniec października rozegrany zostanie turniej w UNO (termin do ustalenia).

Szczegółowych informacji szukajcie w bibliotece szkolnej i na plakatach.

Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego 2023/2024
Do dzieła uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Prezentujemy kandydatów do Samorządu Uczniowskiego, którzy gotowi są pracować na rzecz społeczności szkolnej w roku szkolnym 2023/2024. Wybory odbędą się w dniach 4 i 5 października. Szczegóły na tablicy ogłoszeń SU.
CZY WIESZ, ŻE DZIAŁAMY TEŻ W INNYCH MEDIACH?
Sprawdź poniżej:
Instagram: www.brzeska71.pl/igYoutube: www.brzeska71.pl/ytTiktok: www.brzeska71.pl/ttStrona WWW: www.brzeska71.pl
Nad tym wszystkim, w większości czuwa nasze Szkolne Koło Dziennikarskie.

Interesujesz się trendami, fotografią, dziennikarstwem lub social mediami?

Chciałbyś/Chciałabyś tworzyć razem z nami coś kreatywnego, wyjątkowego, niepowtarzalnego, a przede wszystkim rozwijać swoje pasje i zainteresowania?

Dołącz do nas zapisy u Pani Marty Bąkowskiej

ZSZ nr 2 - SKD - Zapraszamy!
Ogólnopolska Olimpiada z Biologii pt. „Mam was dość!”
XII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady z Biologii pt. „Mam was dość !” – ZIEMIA  

ORGANIZATOR OLIMP SCHOOL z Łodzi
Olimpiada skierowana jest do uczniów szkoły ponadpodstawowej

ZAKRES MATERIAŁU:
Uczeń:

Wymienia królestwa organizmów żywych. Podaje przykłady gatunków należące do nich. Określa przynależność sinic do danego królestw i podaje cechy warunkujące taką klasyfikację. Przedstawia budowę i działanie synapsy w układzie nerwowym człowieka. Określa przyczyny i skutki eutrofizacji zbiorników wodnych, w szczególności Bałtyku. Określa lokalizację i wielkość Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Porównuje jej wielkość do wielkości Polski. Wyjaśnia pojęcie skali porostowej. Określa stopień zanieczyszczenia powietrza na podstawie występowania porostów o różnej plesze. Wyjaśnia mechanizm i etapy tworzenia nowotworu złośliwego. Wyjaśnia pojęcie „Fast fashion” oraz określa wpływ tego trendu na środowisko naturalne. Wyjaśnia pojęcie „mikroplastik”. Określa działania ekologiczne i ich konsekwencje mogące zmniejszyć jego ilości w środowisku. Przestawia obieg krwi w małym i dużym krwiobiegu u człowieka. Omawia fizjologię rozmnażania ryb. Definiuje pojęcia: ikra, tarło. Określa ekologiczne i społeczne wady i zalety stosowania biopaliw. Wyjaśnia pojęcie biopaliwo. Podaje przykłady surowców dla biopaliw. Zna zasady recyklingu różnych odpadów, w tym elektrośmieci. Wymienia cele społeczne i ekologiczne zbierania nakrętek. Zna budowę ucha. Wyjaśnia mechanizm słyszenia. Określa wpływ hałasu na zdrowie człowieka. Odczytuje schematy i tabele. Przekształca informacje.  Zgłoszenia chętnych uczniów do dnia 13.10.2023 r. (piątek) do nauczyciela biologii Pani Anny Jeleń (sala 215).

Regulamin OlimpiadyTermin olimpiady 14.11.2023 r. (wtorek)
Dzień Chłopaka w 2 A
Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,Ciastek - tylko tych najsłodszychSamochodów - tylko tych najszybszychZabaw - tylko najweselszychPrzygód - tylko najciekawszych... i butów - takich, co najlżejsze w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!
Uroczystość odsłonięcia pomnika Romana Kłosowskiego
W ramach Dni Patrona Miasta Biała Podlaska mieliśmy przyjemność uczestniczyć dziś w historycznym wydarzeniu odsłonięcia pomnika znakomitego aktora Romana Kłosowskiego.
Przy zaangażowaniu wielu znakomitych mieszkańców Białej Podlaskiej m.in. inicjatorów Stowarzyszenia Koła Bialczan, Pana Michała Litwiniuk Prezydenta Miasta Biała Podlaska, darczyńców my również w mikrowkładzie mogliśmy uroczyście uczestniczyć w tym ważnym przedsięwzięciu.
Naszą społeczność szkolną reprezentowały klasy 1 B, 2 TG oraz uczniowie z klasy 2 TIM pod opieką Pani Agnieszki Gawdy, Pani Marty Bąkowskiej i Pana Piotra Skwierczyńskiego.
"Tożsamość miejsca" - warsztaty w nowo otwartej Bialskiej Galerii Foto
W ramach Dni Patrona Miasta Biała Podlaska mieliśmy zaszczyt, jako jedni z pierwszych uczestniczyć w premierowych warsztatach fotograficznych, które poprowadził dr hab. Wojciech Sternak z Uniwersytetu Warszawskiego - wydział dziennikarstwo.W warsztatach uczestniczyli uczniowie z 2 TG klasy uczącej się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej pod opieką Pana Piotra Skwierczyńskiego oraz członkowie ZSZ nr 2 - SKD (Szkolnego Koła Dziennikarskiego) pod opieką Pani Marty Bąkowskiej. Serdecznie dziękujemy Pani instruktor Małgorzacie Piekarskiej z BCK24 - Bialskiemu Centrum Kultury za zaproszenie.
WORLD INVESTOR WEEK 2023 – ZAPRASZAMY!
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli do udziału w webinariach CEDUR organizowanych przez UKNF w ramach kampanii World Investor Week (WIW), 3-6 października 2023 roku.

Program webinariów CEDUR w ramach WIW 2023 dla uczniów i nauczycieli obejmuje następującą tematykę:
    Inwestor na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) – jak działa GPW i skąd można pozyskiwać informacje o spółkach, 3 października 2023 roku, 9:00-11:00    Cyberbezpieczeństwo z perspektywy klienta usług finansowych – aspekty praktyczne, 3 października 2023 roku, 12:00-13:05    Crowdfunding pożyczkowy – podstawowe informacje i ochrona inwestorów, 4 października 2023 roku, 9:00-11:00    Różne formy inwestowania na rynku kapitałowym – możliwości i ryzyka z perspektywy początkujących inwestorów, 4 października 2023 roku, 12:00-13:05    Fundusze inwestycyjne – jak stać się początkującym inwestorem, 5 października 2023 roku, 10:00-11:05    Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu i nie dać się okraść, 5 października 2023 roku, 12:00-13:05    Oszustwa i inne przestępstwa na rynku finansowym. Zasady inwestowania, 6 października 2023 roku, 9:00-11:00    Różne strony ryzyka – ocena poziomu ryzyka, zależność między zyskiem i ryzykiem na przykładach wybranych usług i produktów finansowych, 6 października 2023 roku, 12:00-13:05
Udział w webinariach jest bezpłatny.

Więcej informacji o propozycjach programowych (programy spotkań i elektroniczne formularze zgłoszeniowe) przygotowanych przez UKNF w ramach kampanii World Investor Week 2023: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/konkursy/WIW_2023?articleId=83784&p_id=18

Warsztaty dla rodziców z "Podnoszenia Kompetencji Rodzicielskich"
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Biała Podlaska serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty dla rodziców dotyczące "Podnoszenia Kompetencji Rodzicielskich".

ZAJĘCIA: rozpoczynają się od 3.10 o godz. 18.15 w NZOZ " Terapia A" przy ul. Terebelskiej 67 (gab.107)

WARSZTATY: skierowane są do rodziców, którzy pragną zrozumieć swoje dzieci i poprawić relacje z nimi.

ZAPISY: pod nr tel. 83 342-81-84
Warsztaty organizowane przy wsparciu Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.