Wydarzenia:

Cukrzyca - choroba cywilizacyjna
Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta wysp trzustkowych. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić: cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne, rzadziej występujące typy.
Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2, w której pierwotnie dochodzi do zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę (insulinooporność).

W dniu 17 maja 2023 r. w naszej szkle zorganizowane przez Szkolny Zespół d/s Zdrowia spotkanie  poświęcone było tej tematyce. Młodzież wybranych klas wysłuchała wykładu Pani dr Barbary Sokołowskiej oraz studentów drugiego roku pielęgniarstwa, Studenckiego Koła Naukowego "Clinic" Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II: Justyny Besaraby, Hanny Ihnatsiuk, Mateusza Babuli.

Szkolny Zespół d/s Zdrowia
Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” – ruszają zapisy na bezpłatne treningi
Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje bezpłatne szkolenia z samoobrony dla dorosłych Polek.
Szkolenia z doświadczonymi żołnierzami – instruktorami odbywać się będą w wybrane soboty i niedziele
wiosną i latem,w parkach miejskich,
na plażach,
w ośrodkach sportu i rekreacji na terenie całej Polski.Już w sobotę 27 maja w 16 miastach wszystkie chętne pełnoletnie panie mogą wziąć udział w blisko 4-godzinnym, bezpłatnym, praktycznym treningu z technik samoobrony, prowadzonym przez wykwalifikowanych żołnierzy – instruktorów.

Projekt realizowany jest w każdym województwie w wybrane weekendy od 27 maja do 20 sierpnia. Żołnierze – instruktorzy nauczą podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. Pokażą techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach.
To okazja dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej.
Uczestniczki będą miały także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę nt. zasad udzielania pierwszej pomocy.

Celem projektu jest promowanie obronności oraz budowanie pewności siebie w sytuacji kryzysowej. Każda z uczestniczek szkolenia po jego ukończeniu otrzyma pamiątkowy certyfikat.W każdym z miejsc, w czasie szkolenia ochotniczek, ich bliscy, osoby towarzyszące, mogą odwiedzić punkty promocyjno – informacyjne lokalnych jednostek wojskowych.
Każdy zainteresowany służbą w wojsku będzie mógł znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych i porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Na zakończenie szkolenia nie zabraknie kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka.
Regulamin, wykaz dat i miejsc szkolenia oraz lista osób prowadzących zapisy znajduje się w załącznikach poniżej
Link poniżej:
https://tiny.pl/wzbp7
Zapraszamy do śledzenia stron internetowych i mediów społecznościowych lokalnych Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych.

Bliższych informacji nt. projektu „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” udziela rzecznik prasowy CWCRppłk Justyna Balik (tel. 571 221 001; e-mail: jbalik@mon.gov.pl )
Konkurs: Zostań projektantką i stwórz grafikę, którą wprowadzimy do produkcji.
Z okazji 30 urodzin marki Bialcon został ogłoszony konkurs „Express Yourself #Bialcon30lat” na zaprojektowanie grafiki, która zostanie wprowadzona do produkcji.

Zostań projektantką i stwórz grafikę, którą wprowadzimy do produkcji.

Masz czas do 21.05.2023 r.

Regulamin konkursu bit.ly/3BqjJkJ Zainspiruj się: bit.ly/3IaAcx2


BIALCON ubiera polskie Kobiety już od 30 lat. Markę stworzyła Barbara Chwesiuk i do dnia dzisiejszego jest Dyrektor Kreatywną. Obecnie firma posiada sieć sprzedaży liczącą 70 salonów firmowych w całej Polsce, a także poza jej granicami. Siedziba i główny zakład produkcyjny znajdują się w Białej Podlaskiej. Aktualnie potrzeby Kobiet zostały podzielone na 3 główne marki:
BIALCON,
RABARBAR,
BIALCON ART.BIALCON to klasyka i ponadczasowość w nowoczesnej formie, dostosowanej do aktualnych trendów. BIALCON to moda zarówno do biura, na spotkanie biznesowe, jak również na przyjęcie czy wieczorowy bal. Dzięki dbałości o detale i wykończenie, możliwej dzięki produkcji w Polsce, ubrania, stają się inwestycją w wizerunek.

BIALCON ART to przede wszystkim autorskie nadruki BIALCON, drukowane na tkaninach, z których szyte są niecodzienne, limitowane kolekcje. Kobieta ubrana w BIALCON ART może być pewna, że przykuje uwagę otoczenia i zostanie wyróżniona. BIALCON ART to stroje wyraziste, odważne, ale zarazem eleganckie i kobiece.

RABARBAR skierowany jest do osób, dla których moda stanowi wyzwanie i jest formą zabawy. Tworzone projekty są eksperymentowaniem z różnymi stylami i konwencjami. Elementem charakterystycznym, który pojawia się w każdej kolekcji, jest odwoływanie się do polskiej kultury, zwłaszcza ludowej oraz rękodzieło.

RABARBAR BLACK
wiodącym kolorem w kolekcji jest czarny, stanowi całość w stylizacji lub jest akcentem. BLACK celnie trafia w gusta pasjonatek minimalizmu, ale jednocześnie zaskakuje konstrukcją i szczegółami. Naturalne tkaniny, które od lat towarzyszą marce RABARBAR, zapewniają komfort noszenia. Ponadczasowa, minimalistyczna forma ubrań stanowić będzie idealną bazę dla wielu stylizacji. Natomiast monochromatyczna paleta barw – bazująca w głównej mierze na kolorze czarnym – zapewni uniwersalność ubrań przez wiele lat.
RABARBAR BLACK to wygodne modele wyprodukowane w Polsce z dbałością o jakość materiałów i detale konstrukcyjne.
Dzień Popcornu!
12 maja odbył się w naszej szkole Dzień Popcornu!
Popcorn znany był już wiele lat temu przez Azteków którzy uprawiali kukurydzę. Aztekowie traktowali go jako przysmak ale również jako biżuterię. Do sprzedaży trafił natomiast pod koniec XIX wieku, bo wtedy też wynaleziono maszynę do popcornu. Na początku XIII w. popcorn dotarł do Indian z Ameryki Północnej. Oni również robili z niego ozdoby. Popcorn do Europy sprowadzili żeglarze wracający zza oceanu w XVI w. Największy przełom był natomiast w 1885 r., kiedy do użytkowania trafiła maszyna do robienia prażonej kukurydzy. 
,,Każdy święty ma swoją przeszłość, każdy grzesznik ma swoją przyszłość..."
Spotkanie z Grzegorzem Czerwickim autorem książki "Nie jesteś skazany" odbyło się w naszej szkole 11 maja 2023 r.
Prelegent w przeszłości miał problem z nadużywaniem środków odurzających, dokonywał przestępstw z użyciem przemocy, odbył karę 12 lat pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Tam również dokonało się jego nawrócenie. Teraz opowiada uczniom i więźniom, że nie ma sytuacji, z których nie da się wyjść. Podkreśla jednak, że zmiana stylu życia nigdy nie przychodzi łatwo, ale - co ważne - należy ją zacząć od siebie.
Dziękujemy Europejskiemu Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy za zorganizowanie spotkania.
Elektrycy zwiedzali Elektrownię Kozienice!
Uczniowie technikum elektrycznego klas 1 TE, 2 TE i 3 TE w dniu w 20 kwietnia b.r, mieli okazję zwiedzić największą w Polsce elektrownię opalaną węglem kamiennym.
Podczas wizyty w Elektrowni ENEA Kozienice zobaczyliśmy układ nawęglania bloków oraz instalacje odprowadzania i oczyszczania spalin. Zapoznaliśmy się z pracą kotłowni, maszynowni oraz zwiedziliśmy nastawnię - centrum sterowania ruchem elektrowni.
Do niedawna elektrownia posiadała 10 bloków wytwarzających łącznie ponad 2600 MW.
Szczególne wrażenie zrobił na nas najnowocześniejszy blok w polskiej energetyce
 - Blok B11 o mocy 1075 MW, oddany do użytku w 2017 roku.
Blok ten jest największą tego typu jednostką energetyczną na świecie.

Zastosowano tu najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w zakresie kotła, turbiny oraz ochrony środowiska.
Na koniec podziwialiśmy piękną panoramę okolic (z Wisłą w centrum krajobrazu) z tarasu widokowego na dachu bloku B11.
Dziękujemy panu inż. Marcinowi Boćkowi pracownikowi elektrowni Enea Wytwarzanie, za ciekawe i merytoryczne przekazanie wiedzy na temat pracy elektrowni i procesu wytwarzania w niej energii elektrycznej oraz za miłą atmosferę podczas zwiedzania.

WRAŻENIA NIEZWYKŁE I NIEZAPOMNIANE!!!

Dziękujemy.
Opiekunami wycieczki byli Pani Iwona Michalczuk i Pan Roman Szymczuk.
Dzień Popcornu!
12 maja 2023 - piątek
od godz. 10.25 do wyczerpania zapasów
Samorząd Uczniowski zaprasza na hol dolny.

Gdyż!Powiadają, że POPCORN ma więcej protein i fosforu niż chipsy ziemniaczane i więcej żelaza niż jajka czy szpinak.Powiadają, że POPCORN świetnie się sprawdza w przypadku osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów – nie zawiera cukru, tłuszczu i jest niskokaloryczny.Powiadają, że 1 kubek to tylko 31 kalorii.Powiadają, że POPCORN to pełne ziarno, co oznacza, że jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego.Powiadają, że POPCORN to przekąska, którą można jeść na wiele sposobów:- bez dodatków,
- z przyprawami,
- na słodko,
- z odrobiną masła...
 Sprawdzimy?
Miejskie obchody święta 34 Pułku Piechoty
7 maja 2023 r.
Odpowiadając na zaproszenie Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, podczas obchodów upamiętniających 34 Pułk Piechoty, naszą szkołę dumnie reprezentował poczet sztandarowy.

34 Pułk Piechoty powstał w 1918 roku i stacjonował w Białej Podlaskiej. Jego obecność w naszym mieście powodowała powstawanie trwałych i silnych związków z miejscowym społeczeństwem.

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem 34 Pułku Piechoty, po czym nastąpił przemarsz do Kościoła św. Antoniego na Mszę świętą. Następnie na Placu Wolności odbył się Piknik Wojskowy, który uświetniły występy Orkiestry Wojskowej z Siedlec, Chóru Męskiego „Echo Podlasia”, Zespołu Wokalnego “Chwilka”, Studia Wokalnego “Brevis”.
Matura 2023
Drodzy Maturzyści!
Życzymy Wam lekkiego pióra,
twórczego niepokoju,
przytomności umysłu,optymizmu,
dużo wiary we własne siły,
przyjaznego uśmiechu dookoła
oraz
wymarzonych tematów i zadań.

Społeczność
Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2

OBCHODY 232 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
Prezydent Miasta oraz Przewodniczący Rady miasta Biała Podlaska serdecznie zaprosili poczty sztandarowe, delegacje szkół i zakładów pracy oraz mieszkańców miasta na uroczystości. Zapoczątkowała im Msza święta w kościele św. Antoniego, następnie odbył się przemarsz pod tablicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 maja, gdzie nastąpiły przemówienia i złożenie kwiatów przez delegacje.
Pożegnań nadszedł czas.. Bo czas płynie jak rzeka....
Po czterech latach spędzonych w naszej szkole pożegnaliśmy naszych tegorocznych maturzystów.

W imieniu całej Społeczności Szkolnej chcielibyśmy życzyć Wam wielu sukcesów naukowych, zawodowych, a przede wszystkim osobistych.Życzymy, abyście na nowej, w pełni już dorosłej drodze życia spotykali tylko ludzi wspaniałych i przeżywali niesamowite przygody, a osiągane sukcesy niech będą pięknym zwieńczeniem tej wędrówki.

Powodzenia na maturze!
Nauczyciele naszej szkoły budują replikę PWS-26
Inicjatorami budowy monumentu upamiętniającego 100-lecie powstania Podlaskiej Wytwórni Samolotów są piloci Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Monument realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego umiejscowiony będzie przy zbiegu ulic Zielonej i Łomaskiej. Firma Transbud Mariana Wojtiuka wykonuje fundament pod pomnik, w firmie Bialmet, powstaje stalowy cokół a replika samolotu PWS-26, która ma być na nim umieszczona wykonywana jest przez nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej.
Wyniki II etapu VIII Edycji Bialskiej Ligi Historycznej Szkół Podstawowych 2022/
Do udziału w Lidze zgłosiło się 140 uczestników z 13 szkół. Na II etapie, dziesięciu najlepszych uczniów w każdej kategorii wiekowej, zostało nagradzanych punktami. Przedstawiamy wyniki wszystkich uczestników Ligi.

Wszystkich uczestników I i II etapu VIII Bialskiej Ligi Historycznej zapraszamy na III etap, który odbędzie się w Zespole Szkół Zawodowych im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej ul. Brzeska 71, dnia 16 maja (wtorek) 2023 roku:
•    godz. 16:00 – klasy IV, V i VII,
•    godz. 17:30 – klasy VI i VIII.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych etapach VIII Bialskiej Ligi Historycznej.

Kontakt bezpośredni do koordynatorów:
Ewa Piech tel. 665-876-220, Marta Makarska-Makaruk tel. 510-113-975

Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej Klas I-III
Dnia 18-20 kwietnia 2023r odbyły się Półfinały Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Klas I-III. Do turnieju przystąpiło 9 drużyn . Po rozegraniu meczy w grupach do Finału  awansowały klasy: - 2TI, - 3 TM, - 3TS.
W dniu 25 kwietnia 2023r. rozegrano Finał. Mistrzem Szkoły została klasa 3TM w składzie:
Marcel Sala, Igor Oleszczuk, Maciej Serhej, Mikołaj Pańczuk,Filip Twarowski, Krzysztof Paszkiewicz, Maciej Rycerski, Jakub Smal, Artur Moszczuk. Wicemistrzem Szkoły w kategorii Klas I - III została klasa 2 TI, miejsce III - zajęła  klasa 3 TS.

Gratulujemy!!!

Mistrzostwa  Szkoły zorganizowała i przeprowadziła Pani Grażyna Zawadzka
Spotkanie z Bianką Zalewską korespondentką wojenną
W imieniu Prezydenta Michała Litwiniuka, serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów na bardzo interesujące spotkanie z Bianką Zalewską, korespondentką wojenną, bialczanką, pierwszą Polką wyróżnioną nagrodą International Women of Courage przyznawaną przez Amerykański Departament Stanu.
Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia 2023 r. o godz. 16:00 w Urzędzie Miasta w sali 238
II etap VIII Edycji Bialskiej Ligi Historycznej Szkół Podstawowych 2022/2023
Dnia 18 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej odbył się II etap VIII Edycji Bialskiej Ligi Historycznej, w której uczestniczyło 140 uczestników z 13 szkół podstawowych.Najlepsi uczniowie I etapu w poszczególnych kategoriach zostali wynagrodzeni drobnymi upominkami. w każdej kategorii wiekowej, zostało nagradzanych punktami. Przedstawiamy wyniki wszystkich uczestników Ligi. KLASA IV
1    Siłakiewicz    Helena    Katolicka Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej
2    Dragan    Hanna    Szkoła Podstawowa nr 6 w Białej Podlaskiej
3    Mazur    Matylda    Szkoła Podstawowa nr 9 w Białej PodlaskiejKLASA V
1    Grodzicki    Jan    Społeczna Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej
2    Tarasiuk    Szymon    Szkoła Podstawowa w Chotyłowie
3    Walenciuk    Lena    Katolicka Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej

KLASA VI1    Tomczyk    Jakub    Katolicka Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej
2    Zajdel    Maja    Szkoła Podstawowa nr 2 w Białej Podlaskiej
3    Najdyhor    Oliwia    Szkoła Podstawowa w Sławacinku Starym
KLASA VII
1    Zaciura    Mikołaj    Szkoła Podstawowa nr 4 w Białej Podlaskiej
2    Dragan    Michał    Szkoła Podstawowa nr 6 w Białej Podlaskiej
3    Żuk    Krzysztof    Społeczna Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej
3    Wróbel    Paweł    Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej
KLASA VIII
1    Kulesza    Eryk    Szkoła Podstawowa nr 6 w Białej Podlaskiej
1    Piechna    Norbert    Katolicka Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej
2    Kornel    Miłkowski    Szkoła Podstawowa Numer 1 w Białej Podlaskiej
2    Doluk    Michał    Szkoła Podstawowa nr 9 w Białej Podlaskiej
3    Drąg    Alicja    Szkoła Podstawowa nr 9 w Białej Podlaskiej

Wszystkich uczestników VIII Bialskiej Ligi Historycznej zapraszamy do naszej szkoły na III etap, który odbędzie się 16 maja 2023 r.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych etapach VIII Bialskiej Ligi Historycznej

Kontakt bezpośredni do koordynatorów:
Ewa Piech tel. 665-876-220, Marta Makarska-Makaruk tel. 510-113-975
Doskonalenie nauczycieli
W ramach Zad.2 Szkolenie nauczycieli, dwie nauczycielki przedmiotów zawodowych wzięły udział w szkoleniu Adobe InDesign – moduł II realizowanym w dn.17-19.04.2023.
Kurs miał charakter praktycznych ćwiczeń warsztatowych z trenerem. Prowadzony był w formie zajęć stacjonarnych w siedzibie firmy IT Media w Warszawie
W trakcie nauki uczestnicy mieli możliwość poznania szerokiego zakresu zagadnień związanych ze składem publikacji i przygotowaniem do druku.

Zagadnienia zrealizowane w ramach Szkolenia Adobe InDesign – moduł II
    Elementy strony i wzorce    Ustawienia kolorów    Praca z długimi dokumentami    Tekst i typografia    Style akapitowe    Elementy graficzne i inne obiekty    Praca z tabelami    Funkcje wyszukiwania i zamiany    Skrypty    Tworzenie publikacji seryjnej z bazy danych    Funkcje pomocnicze programu InDesign    Tworzenie interaktywnego formularza    Zaawansowana praca z dokumentem wielostronicowym    Projekty ze zmiennymi rozmiarami stron    Współpraca w ramach tworzenia publikacji    Sprawdzanie projektu    Przygotowanie do drukuv    Dokumenty interaktywneNa zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali Certyfikaty oraz drukowane materiały szkoleniowe.
Konkurs profilaktyczny "Wolni od uzależnień behawioralnych"
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Biała Podlaska zaprasza do udziału w Miejskim Konkursie Profilaktycznym pt. "Wolni od uzależnień behawioralnych", organizowanym w ramach Miejskich Dni Profilaktyki.Przedmiotem konkursu jest: przygotowanie oryginalnej pracy plastycznej w formie plakatu  w formacie A3 lubnagranie krótkiego spotu promującego cele i założenia konkursu.Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Pana Michała Litwiniuka i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Miasta Biała Podlaska.
Termin składania prac - do 19 maja 2023 r.

Na wyróżnione prace czekają nagrody, które będą wręczone przez Pana Prezydenta w dniu 7 czerwca 2023 r. podczas Pikniku profilaktycznego.

Zapraszamy na konsultacje do Pani Marty Bąkowskiej i Pani Justyny Jakubczyk. Regulamin i Karta zgłoszenia na zdjęciach lub u nauczycieli.
Dzień Otwarty Szkoły 22 kwietnia
Zapraszamy Uczniów i Rodziców szkół podstawowych na Dzień Otwarty naszej szkoły w dniu
22 kwietniaw godzinach 10:00 - 13:00.W programie:- oferta edukacyjna- baza dydaktyczna
- prezentacje zawodowe- kształcenie branżowe i integracyjne
- spotkania z nauczycielami i specjalistami
Stawiamy na nowoczesne technologie!

Dołącz do nas!
Dzień Mechatronika
Dzień Mechatronika 22.04.2023 r.,
godz. 9 - 14,
sala W41 na warsztatach szkolnych. 
W ramach "Dnia Mechatronika" proponujemy:   
prezentacje pracy urządzeń mechatronicznych,prezentacje pracy robotów przemysłowychoraz ćwiczenia praktyczne:sterowanie robotem przemysłowym Kawasaki,   
łączenie prostych układów elektrycznych,łączenie prostych układów pneumatycznych.Zapraszamy!
IV Wspólne Wiosenne Sprzątanie Miasta
21 kwietnia 2023 r. młodzież klasy 1 B, Szkoły Branżowej I stopnia kształcąca się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych, wraz z wychowawcą klasy Panią Ewą Toczek uczestniczyła w akcji porządkowania miasta. Wraz z Prezydentem Miasta Biała Podlaska Michałem Litwiniukiem sprzątanie miasta rozpoczęliśmy na ul. Na Skarpie, ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Krzna, aż do Bialskich Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. W czasie akcji mogliśmy podziwiać kwitnące zawilce i kaczeńce, a w oddali mogliśmy podziwiać dzikie bażanty. IV Wspólne Wiosenne Sprzątanie Miasta zakończyło się się przy grilu, podczas którego były konkursy i losowania atrakcyjnych nagród.Podczas loterii nasz uczeń Szymon Milanowicz z klasy 1 B otrzymał rower w nagrodę za udział w sprzątaniu miasta. W celu upamiętnienia tej chwili zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.Gratulujemy!  

Graficy komputerowi z klasy 1 TG zgłębili temat emocji inspirując się fenomenem
Czy można uporządkować picassowski bałagan?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie...
To kwestia poczucia artystycznego każdego z nas…
Niewątpliwie, z pewnością twórczość mistrza jest niekończącą się przyjemnością poznawania kolejnych narzędzi w programie Abobe Illustrator [.AI]
Prace wykonali uczniowie klasy 1 TG na zajęciach "Przygotowanie materiałów graficznych" prowadzonych przez Panią Martę Bąkowską.
To utalentowana młodzież, która kształci się na kierunku TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ.

Montaż multiwystawy: Pan Sylwester Kłusek

Celuj na Brzeską! Do Szkoły Mistrzów!

Udział w VII Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Opakowań Ptak Warsaw
W dniach 18-20 kwietnia 2023, Pani Marta Bąkowska brała udział w Warsaw Pack.
Wydarzenie było doskonałym czasem na poszerzenie wiedzy dotyczącej działania i budowy:
maszyn wytwarzających opakowania,maszyn pakujących,
maszyn etykietujacych.
Dodatkowo oferta targów tradycyjnie wzbogacona była konferencjami i pokazami.
Sektorami dominującymi były opakowania:
spożywcze,kosmetyczne,farmaceutyczne,chemiczne,transportowe,przemysłowe.
Nasi nowi radni w Młodzieżowej Radzie Miasta Biała Podlaska już po ślubowaniu
12 kwietnia 2023 roku podczas X Sesji Młodzieżowej Rady Miasto Biała Podlaska, Katarzyna Adamczyk z kl. 1A i Mateusz Boś z kl. 3TG otrzymali mandaty uprawniające ich do:
podejmowania działań mających na celu wspieranie aktywności młodych ludzi w działalności samorządowej,podejmowania przez nich wszelkich działań związanych z Białą Podlaską,
kształtowania postaw prospołecznych, obywatelskich, demokratycznych i patriotycznych poprzez promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego,
upowszechniania zasad działania samorządu terytorialnego,
inicjowania, wspierania i koordynowania samorządowej działalności młodzieży.Wraz z Czarkiem Kwitkiem z kl. 4 TBG będą wspólnie reprezentować szkołę podczas obecnej kadencji.
„Wiosenne sprzątanie świata” 29 kwietnia 2023 r.
Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska we współpracy z 1 Bialską Drużyną Harcerek "Ruczaj" organizujemy „Wiosenne sprzątanie świata” 29 kwietnia 2023 r. Zbieramy się o godz. 10.00 przy moście na Drodze Wojskowej i sprzątamy jego okolice oraz las łączący ogródki działkowe z Porosiukami. Dzięki współpracy ze spółką „ZIELEń” zapewniamy rękawiczki oraz worki.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły o włączenie się do akcji!
„Trenuj jak żołnierz” to rozszerzona wersja projektu „Trenuj z wojskiem”
Dołącz do nas – projekt „Trenuj jak żołnierz” wystartował. Projekt „Trenuj jak żołnierz” to ciekawa propozycja dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Jest rozwinięciem popularnego projektu „Trenuj z wojskiem”. Najnowsza propozycja MON zachowuje swój unikatowy charakter, szkolenia są bezpłatne, otwarte i nastawione na dobre doświadczenia. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego. „Trenuj jak żołnierz” umożliwia ochotnikom zgłoszenie się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które będzie prowadzone w uelastycznionej – dwuetapowej formule. Pierwszy z nich to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji – w trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych m.in. posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, łączności i podstaw musztry. Pierwszy etap który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, zaś szkolenie właściwe będzie prowadzone między 16-29 lipca i 6-19 sierpnia. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich. W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego. Link odnośnie projektu:
Harmonogram projektu „Trenuj jak żołnierz” https://tiny.pl/wv7ks
Dołącz do projektu! https://tiny.pl/wv85m
Konkurs pt. Mieszkańcy Kresów I Rzeczypospolitej
Zapraszamy do udziału w Konkursie pt. Mieszkańcy Kresów I Rzeczypospolitej organizowanym przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Celem Konkursu jest m.in. rozbudzenie zainteresowań wspólną historią wielonarodowych społeczności zamieszkujących wschodnią część I Rzeczypospolitej, jako podstawy do budowy przyjaznych relacji między Polakami i Ukraińcami.

Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej.
Zgłoszenie udziału w Konkursie trwa do 12 maja 2023 roku, a termin nadsyłania prac mija 23 czerwca 2023 roku.  

Więcej szczegółów dotyczących Konkursu dostępnych jest na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie:
https://kuratorium.krakow.pl/mieszkancy-kresow-i-rzeczypospolitej-zaproszenie-do-udzialu-w-konkursie/

Poza nagrodami rzeczowymi, na zwycięzców czekają indeksy Uniwersytetu Pedagogicznego umożliwiające podjęcie studiów na kierunku geopolityka.

Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego - Pan Witold Kozłowski, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - JM Piotr Borek oraz Kurator Oświaty w Krakowie - Pani Barbara Nowak.
światowy Dzień Zdrowia 2023
światowy Dzień Zdrowia jest to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 r. w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie czasu wymaga szczególnej uwagi. Hasłem przewodnim na ten rok jest: "Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!" W trakcie akcji zaprezentowano młodzieży duży wybór ulotek oraz gazetek tematycznych. Młodzież wybranych klas wysłuchała wykładu Pani Krukowskiej Martyny z Zakładu Ratownictwa Medycznego Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II oraz była uczestnikiem pokazu udzielania pierwszej pomocy przez studentów Koła Naukowego "eRka": Macieja Prokopiuka i Łukasza Pykacza. Akcję przygotował Szkolny Zespół d/s Zdrowia: Agnieszka Biegajło, Anna Jeleń, Danuta Kukawska, Dorota Kubicka, Dorota Kulicka, Marta Makarska-Makaruk, Edyta Michalczuk, Magdalena Sowa, Grażyna Zawadzka.
Technicy budownictwa na Dniach VIP-a w Hurtowni Budowlanej Bricoman
W dniu 17 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 1 TBU (technik budownictwa) pod opieką Pani Izabeli Kopryk oraz Pana Zenona Bahonko uczestniczyli w zorganizowanych w sklepie Bricoman Dniach VIP-a.
Mieliśmy okazję spotkać się z najważniejszymi producentami i dystrybutorami materiałów budowlanych i narzędzi, jak również uczestniczyć w szkoleniach praktycznych prowadzonym przez znanych i cenionych ekspertów z branży. Zapoznanie się z przestawioną bogatą ofertą producentów materiałów budowlanych i technologii pozwoliła poznać aktualne trendy rynkowe branży.
Wśród wystawców prezentowały się m.in. takie firmy jak CEKOL, kerakoll, Wolfcraft, KREISEL, fischer, Atlas, Fox Dekorator, Kubala, Soudal, Caparol, Weninger.
Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska ogłasza konkurs fotograficzny „POCZTóWKA
Aby wziąć udział w konkursie należy dostarczyć niezbędne oświadczenia. Szczegółowych informacji udzielą radni MRM reprezentujący naszą szkołę: Czarek Kwitek Katarzyna AdamiukMateusz Bośoraz Pani Marta Bąkowska\opiekunka SU
REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO “POCZTóWKA Z BIAŁEJ PODLASKIEJ”
Postanowienia ogólne:1. Organizatorem Konkursu Fotograficznego “Pocztówka z Białej Podlaskiej”, zwany dalej “Konkursem”, jest Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska zwana dalej “Organizatorem”. 2. Celem konkursu jest rozwój zainteresowania fotografią wśród uczniów szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie miasta Biała Podlaska oraz rozwój ich poczucia przynależności z miastem Biała Podlaska. Zasady konkursu i warunki uczestnictwa: 1. Konkurs jest otwarty, bezpłatny i skierowany do wszystkich uczennic i uczniów bialskich szkół średnich. 2. Zadaniem konkursowym jest wykonanie fotografii, która bezpośrednio nawiązuje do miasta Biała Podlaska, przedstawia jej dorobek kultury, walory naturalne etc. Praca nie powinna zawierać wizerunku autora bądź osób trzecich. 3. Termin nadsyłania prac do dnia 30.04.2023 r. 4. Fotografie na konkurs należy nadsyłać na adres email mrm.bialapodlaska@gmail.com wraz z Formularzem zgłoszeniowym (załącznik 1 i 2 regulaminu). E.mail powinien być zatytułowany “Konkurs Fotograficzny - zgłoszenie oraz zawierać zdjęcie i skan deklaracji. 5. W przypadku załączenia niepełnej deklaracji lub jej braku wysyłana jest wiadomość z prośbą o uzupełnienie braków w do momentu zakończenia terminu nadsyłania prac. W przypadku nienadesłania przez uczestnika pracy do 30.04.2023 r. do godziny 23:59 praca nie zostaje przekazana do kolejnego etapu Konkursu - głosowania 6. Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksymalnie jedno zdjęcie. 7. Wielkość pliku: maksymalnie 2 MB, dłuższy bok do 3000 pikseli. 8. Podczas przygotowywania wystawy pokonkursowej autor może być będzie proszony o przesłanie większych plików. 9. Zezwala się na retusz fotografii pod warunkiem, że będzie on polegał na zastosowaniu korekty globalnej, która ma polepszyć jakość (np. nasycenie, kontrast) oraz na kadrowanie zdjęć. Nie zezwala się natomiast na stosowanie zabiegów selektywnych w celu dodawania lub odejmowania elementów, łączenia kilku fotografii lub zmiany jej oryginalnej kompozycji. 10. Nadesłanie prac na konkurs oznacza akceptację jego warunków, określonych w niniejszym regulaminie oraz wyrażenie zgody na gromadzenie, publikowanie i przetwarzanie danych osobowych. 11. Zgłoszenie prac do konkursu jest jednoznaczne z oświadczeniem, że prace zgłoszone do konkursu zostały wykonane osobiście przez zgłaszającego. 12. Przekazanie pracy na konkurs jednoznaczne z oświadczeniem przekazującego,iż nie naruszają one praw osób trzecich (w szczególności praw do wizerunku, praw majątkowych i autorskich). 13. Prace niezgodne z niniejszym regulaminem, nie będą publikowane, a autor otrzyma wiadomość z uzasadnieniem decyzji. 14. Autor zdjęcia podczas etapu Głosowania ma prawo do promocji swojego zdjęcia. Kalendarium:1. Od 11 do 30 kwietnia - nadsyłanie prac konkursowych wraz z wypełnioną deklaracją. 2. 1 maja - publikacja przez Organizatora prac konkursowych na Facebooku Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska https://www.facebook.com/mlodziezowaradamiastabialapodlaska. Zdjęcia zostaną opatrzone imieniem i nazwiskiem autora pracy. 3. 1 - 5 maja (do godz. 23:50) głosowanie internetowe. 4. 6 maja ogłoszenie wyników za pośrednictwem mediów społecznościowych Młodzieżowej Rady Miasta. 5. 12 maja wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy konkursowej. Zwycięzcy:1. Zwycięzcami Konkursu zostają 3 osoby, których zdjęcie osiągnie największą ilość polubień podczas etapu Głosowanie. 2. Organizator w momencie zakończenia Konkursu ma 3 minuty na udokumentowanie ilości polubień każdego ze zdjęć i przechowywania dowodu do momentu zakończenia Konkursu. 3. Każdy uczestnik otrzyma informację o ilości otrzymanych polubień w momencie zakończenia głosowania wraz z załączonym dowodem wykonanym przez Organizatora. 4. Organizator zapewnia nagrody rzeczowe dla trzech pierwszych miejsc. Nagrody pochodzą ze współpracy z podmiotami zewnętrznymi, wspomnianymi na materiałach promocyjnych wydarzenia oraz podczas wręczenia nagród. Postanowienia końcowe: 1. Uczestnik bądź Opiekun prawny Uczestnika Konkursu przystępując do Konkursu oświadcza tym samym, że akceptuje Regulamin Konkursu oraz wszystkie warunki uczestnictwa w Konkursie. 2. Udział w Konkursie jest bezpłatny i dobrowolny. 3. Uczestnikom nie przysługuje wynagrodzenie za uczestnictwo w Konkursie, ani za wykorzystywanie przez Organizatora Prac Konkursowych w jakikolwiek sposób. 4. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w czasie trwania Konkursu wynikających z nadużyć ze strony Uczestnika, w tym w szczególności złamania przez Uczestnika zasad Regulaminu Konkursu, Organizator ma prawo wykluczyć danego Uczestnika z Konkursu. Od decyzji Organizatora o wykluczeniu Uczestnika z Konkursu nie przysługuje odwołanie. 5. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany Regulaminu Konkursu bez podania przyczyny. 6. We wszystkich sprawach nieuregulowanych Regulaminem decyzje podejmuje Organizator. 7. Niniejszy Konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 847 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284). 8. Przetwarzanie danych osobowych: Zgodnie z art. 13 i 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, informuje się, że: 8.1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych przetwarzanych w związku z udziałem w konkursie jest Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska. 8.2. Przetwarzanie danych osobowych obejmuje następujące kategorie danych: a) Dane osobowe opiekuna prawnego Uczestnika konkursu: Imię i nazwisko, adres mailowy. ​​​b) Dane osobowe Uczestnika konkursu: Imię i nazwisko, wiek oraz szkołę, do której uczęszcza, numer telefonu i adres mailowy. c) Dane osobowe Laureata Konkursu: Imię i nazwisko, wiek oraz szkołę, do której uczęszcza, numer telefonu i adres mailowy. 9. Udział w konkursie wiąże się z akceptacją regulaminu. Pomocą służy Pani Justyna Jakubczyk - nauczyciel plastyki. Powodzenia! Załącznik 1 Załącznik 2 Załącznik 3 Załącznik 4
4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.