Wydarzenia:

XVII OGóLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI “OKNO”
Zapraszamy do udział XVII OGóLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI “OKNO”.CELE KONKURSU: 1. Rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania literaturą. 2. Przygotowanie dzieci i młodzieży do uczestnictwa w kulturze. 3. Zachęcanie do kreatywnego spojrzenia na świat. 4. Pobudzenie wrażliwości. 5. Promocja talentów literackich (poprzez druk nagrodzonych utworów w tomiku). WARUNKI UCZESTNICTWA: 1. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 10 do 16 lat. 2. Na adres e-mail oknokonkurs@mdkchorzow.com należy przesłać w wersji elektronicznej w formacie PDF. ● Trzy utwory poetyckie i/lub ● Jeden utwór prozatorski do 10 stron maszynopisuTERMINY: 1. Prace należy przesłać do 31 marca 2023 r. na adres e-mail: oknokonkurs@mdkchorzow.com temat wiadomości: godło uczestnika.2. Podsumowanie konkursu nastąpi do 30 maja 2023 r. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie www.mdkchorzow.pl oraz na portalach społecznościowych placówki.
REGULAMIN
Zakończenie zajęć z programowania i montażu urządzeń mobilnych
Program zajęć specjalistycznych zawodowych powstał z myślą uczniach/uczennicach klas technikum. Został przygotowany do realizacji w wymiarze 60 godzin lekcyjnych w grupie 6-osobowej.Zajęcia odbywały się co tydzień w wymiarze 2 godzin oraz raz w miesiącu w sobotę w wymiarze 6 godzin.Cele programu
Cele główne:
    uzyskanie i uzupełnienie wiedzy i umiejętności zawodowych poszukiwanych przez pracodawców na rynku pracy,    rozwijanie wiedzy i umiejętności z zakresu budowy i programowania urządzeń poruszających się,    rozwijanie umiejętności stosowania wiedzy w praktyce,    dążenie do samodzielnego pogłębiania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności,Cele szczegółowe:
    poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów/uczennic o treści kształcenia z zakresu budowy i programowania urządzeń poruszających się,    pogłębienie, utrwalenie oraz sprawdzenie wcześniej zdobytej wiedzy i umiejętności informatycznych,    rozwijanie umiejętności i uzdolnień z zakresu montażu urządzeń mechanicznych,    rozwijanie zainteresowań w branży informatycznej i elektronicznej.Zagadnienia objęte programem :
    Zasady działania elementów elektronicznych,    Konfigurowanie środowiska Arduino,    Programowanie w języku C++,    Montaż elementów mechanicznych,    Łączenie obwodów elektronicznych,    Analizowanie pracy maszyn mobilnych.Do realizacji programu wykorzystane były nowoczesne pomoce dydaktyczne takie jak: komputery, zestawy do budowy robotów, mierniki, elementy elektroniczne, narzędzia programistyczne, narzędzia elektryczne i zasilacze gwarantujące wysoką jakość kształcenia.
Relacja filmowa Radia Biper z I Konkursu Miniszybowców w ZSZ nr 2 Biała Podlaska
Dziękujemy Radiu Biper za relację filmową i fotorelację z  I Konkursu Miniszybowców, który odbył się 26 listopada 2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas piątych i szóstych szkół podstawowych. W ramach konkursu 27 uczniów reprezentujących:Szkołę Podstawową nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia
Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Jana Kochanowskiego
Szkołę Podstawową nr 9 im. świętej Jadwigi Królowejwykonali modele szybowców z zestawów dostarczonych przez organizatora, a w czasie finału zaprezentowali ich loty.

Więcej informacji na stronie Radia Biper I Konkurs Miniszybowców w ZSZ nr 2 Biała Podlaska (film) (galeria) oraz  I Konkurs Miniszybowców w ZSZ nr 2 Biała Podlaska - Galeria zdjęć


KONKURS NA NAJLEPSZY SCENARIUSZ FILMU PROMUJĄCEGO NASZĄ SZKOŁę
Film Piszemy! - konkurs na najlepszy scenariusz filmu promującego naszą szkołę.

Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Dziennikarskie zachęca społeczność szkolną do wzięcia udziału w konkursie.

Głównym celem jest promowanie młodych scenarzystów i stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności.

Na podstawie zwycięskiego scenariusza nakręcony zostanie film promocyjny. Scenarzysta zaangażowany będzie również w prace nad filmem.

Informacji i konsultacji udziela Pani Marta Bąkowska.

REGULAMIN KONKURSU
UWAGA UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH
Ruszyła kolejna edycja naboru wniosków o przyznanie stypendium z programu „Lubelska Kuźnia Talentów edycja II” w kwocie 350 zł /miesiąc, wypłacane od 1 stycznia 2023 r. do 31 października 2023 r., czyli razem 3 500 zł.
Warunki ubiegania się o stypendium z programu „Lubelska Kuźnia Talentów edycja II”
Uczeń musi spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:
a)    uzyskał średnią semestralnych ocen klasyfikacyjnych ze wszystkich przedmiotów zawodowych wyższą lub równą 4,75 lub w przypadku uczniów branżowej szkoły wyższą lub równą 4,50,
LUB
b)    uzyskał średnią semestralnych ocen klasyfikacyjnych ze wszystkich przedmiotów kluczowych* wyższą lub równą 4,75, lub w przypadku uczniów branżowej szkoły wyższą lub równą 4,50,
* przedmioty kluczowe to: biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, języki obce nowożytne, matematyka lub przedsiębiorczość.
Wniosek o stypendium wraz z załącznikami należy złożyć w terminie 2-17 stycznia 2023 r., a termin wystawienia ocen semestralnych w naszej szkole jest do 31.01.2023 r., dlatego we wniosku będziemy opierać się o oceny przewidywane na semestr.
Zainteresowani uczniowie mogą zgłosić się do Pani Edyty Michalczuk do sali 311, do dnia 9.01.2023r.

UWAGA:
Uczeń, który w ostatnim zakończonym roku szkolnym (czyli w klasie ósmej szkoły podstawowej) był laureatem lub finalistą konkursów lub olimpiad itp. i nie spełnia powyższego kryterium, proszę aby zgłosił się do Pani Edyty Michalczuk do sali 311, do dnia 9.01.2023 r. w celu sprawdzenia czy może on ubiegać się o to stypendium z pominięciem powyższego kryterium.

Wesołych świąt Bożego Narodzenia - film
Wesołych świąt Bożego Narodzeniapełnych miłości i rodzinnego ciepła,a także wszelkiej pomyślności w Nowym Rokużyczy Dyrekcja i PracownicyZespołu Szkół Zawodowych nr 2w Białej Podlaskiej.

Zajęcia specjalistyczne zawodowe: Przygotowanie do lakierowania samochodów
Zajęcia pn. Przygotowanie do lakierowania samochodów realizowane były w wymiarze 60 godzin lekcyjnych – raz w tygodniu 2 godz. i raz w miesiącu 6 godz. (w sobotę), w grupach 6-osobowych. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 36 osób – 18 uczniów klas technikum i 18 uczniów branżowej szkoły I stopnia.
Celem zajęć było utrwalenie i sprawdzenie wcześniej zdobytej wiedzy i umiejętności oraz jej poszerzenie o nowe treści programowe, zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy.
Program zajęć obejmował następujące zagadnienia:
    BHP w lakiernictwie,    Przygotowanie powierzchni,    Piaskowanie,    Szpachlowanie,    Podkładowanie,    Matowanie,    Lakierowanie,    Polerowanie,    Naprawa powierzchni bez lakierowania.Do realizacji zajęć w projekcie wykorzystywano nowoczesne pomoce dydaktyczne takie jak: kabina do piaskowania, pistolety lakiernicze, promiennik podczerwieni, dysze Venturiego, szlifierki oscylacyjne pneumatyczne, stojaki do naprawianych elementów, zestaw do naprawy elementów bez lakierowania gwarantujące wysoką jakość kształcenia.
BóG SIę RODZI – spotkanie wigilijne

W czwartek 22 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne pod tytułem: “Bóg się rodzi”. Akademia rozpoczęła się od odczytania fragmentu Pisma świętego przez Pana Sergiusza Nikitina, który następnie wręczył dyplomy uczniom za udział w XXXIII Olimpiadzie Teologii Katolickiej - Pelplin 2023. W świąteczny nastrój nauczycieli oraz pracowników szkoły wprowadzili uczniowie, prezentując bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez Panią Agnieszkę Alikowską i Panią Annę Kozłowską.
Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły Ryszard Dołęga złożył wszystkim obecnym świąteczne życzenia, spokoju, radości ze wspólnego przebywania w rodzinnym gronie, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Koncert był świetną okazją do zaprezentowania swoich talentów przez młodzież szkolną. Całość wystąpienia wzbogaciła magiczna dekoracja przygotowana przez Panią Annę Zgorzałek, Panią Magdalenę Najdyhor, Panią  Agnieszkę Gawdę, Panią Alicję Ocimek i Panią Ewę Toczek.
Niech nadchodzące święta Bożego Narodzeniaprzyniosą szczęście i pomyślność,niech moc wiary i siły doda otuchyw zmaganiu się z codziennością.
Niech Nowy Rok będzie czasem pokoju i realizacji osobistych zamierzeń. Wesołych świąt Bożego Narodzenia
I Zimowe Mistrzostwa Szkoły w skoku wzwyż
Dzisiaj 21.12.2002 w pierwszym dniu astronomicznej zimy odbyły się I Zimowe Mistrzostwa Szkoły w skoku wzwyż.
Do zawodów stanęło 22 zawodników,  którzy swoje zmagania rozpoczęli od wysokości 115 cm.
Wraz z wysokościami zawody nabierały tempa i wzbudzały dużo emocji zawodników oraz zainteresowanie kibiców.
Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie, a Mistrzostwa wygrał Marcin Maksymiuk uczeń klasy 4TEM pokonując wysokość 160 cm w pierwszej próbie.
Oto 10 najlepszych zawodników:
1.    Maksymiuk Marcin         160 cm
2.    Starzyński Sebastian     150 cm
3.    Pożarowszczyk Daniel   150 cm
4.    Bobruk Igor                    150 cm
5.    Klimkiewicz Szymon      145 cm
6.    Filimon Patryk                145 cm
7.    Antonowicz Mateusz      145 cm
8.    Osypiuk Łukasz             145 cm
9.    Terebelski Wiktor           140 cm
10.    Sobota Jakub              140 cm
Wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział w zawodach,  gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów.
Mamy nadzieję, w przyszłym roku kolejna edycja.

Organizacja, sędziowanie oraz prowadzenie Pani Dorota Kubicka
Kiermasz ciast
W dniach 5 i 6 grudnia w szkole odbył się kiermasz wypieków zorganizowany przez klasę 4 TG, Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. Za symboliczną kwotę, można było kupić przeróżne ciasta, babeczki i orzeszki. Wypieki sprzedawane były na przerwach, a wybierać było w czym. Akcja odniosła ogromny sukces, nauczyciele, pracownicy i uczniowie z chęcią kupowali nasze słodkości. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na cele własne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skusili się na kawałek ciasta - zarówno nauczycielom, pracownikom jak i uczniom!
4 miejsce na finałach województwa w pływaniu
Kilka dni temu uczeń naszej szkoły Piotr Toczek zajął 4 miejsce na finałach województwa w pływaniu.
Piotrek pokonał dystans 50m  stylem klasycznym w czasie 0.32.23. Zawody odbyły się na AQua Arena w Lublinie.
Piotrkowi serdecznie gratulujemy i dziękujemy, że  godnie reprezentował naszą szkołę.

Życzymy dalszych sukcesów.                                             
Nauczyciele wychowania fizycznego.
Bądźcie z nami podczas 31 Finału WOśP w Białej Podlaskiej
Sztab Biała Podlaska 31. Finału WOśP zwraca się z uprzejmą prośbą o czynne uczestnictwo społeczności szkolnej w zbiórce pieniędzy, w dniu 29 stycznia 2023 r.
 
Chcesz zostać wolontariuszem WOśP? Nic prostszego! Rejestracja odbywa się:
Online, poprzez https://iwolontariusz.wosp.org.pl/
Tradycyjnie, w Sztabie znajdującym się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania - listę Sztabów znajdziesz na https://www.wosp.org.pl/final/sztaby

Bądźcie z nami 29 stycznia 2023r.
Wszelkie pytania prosimy kierować do Pani Marty Bąkowskiej - koordynatora Sztabu WOśP Biała Podlaska
- drogą elektroniczną wosp.bp@onet.pl

- telefonicznie - sms 793 009 432

- oraz poprzez Facebook (WOśP Biała Podlaska), na którym będą zamieszczane bieżące informacje.

Pismo przewodnie

Regulamin Wolontariusza 31
Tytuły, które wprawią Cię w świąteczny nastrój
święta i okres świąteczny to wyjątkowy czas, w którym mamy szansę odpocząć, złapać oddech od codziennych obowiązków i nacieszyć się towarzystwem najbliższych.
Wczujcie się w ten magiczny czas, zwolnijcie tempo i spędźcie czas na robieniu tego, co sprawia Wam przyjemność.
My - biblioteka szkolna, proponujemy lekturę książek, które wprowadzą Was w ten świąteczny nastrój.  
Wyłączcie komputer, odłóżcie na bok telefon. Poznajcie niezwykłych bohaterów i ich równie niezwykłe historie. Może wśród propozycji, które dla Was przygotowaliśmy znajdziecie coś dla siebie.
Biblioteka szkolna Z A P R A S Z A !!!


Wycieczka do Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych
W dniu 06.12.2022r  odbyła się wycieczka do Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II na wydział Mechaniki i Budowy Maszyn uczniów szkoły branżowej.
Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda hamownia podwoziowa oraz wykonać pomiar momentu i mocy silnika.
Obiektem badań było audi a3 8p 1.9tdi moc 105Km, moment obrotowy 250Nm. Jak widać na jednym ze zdjęć audi trzyma moc seryjną. W kolejnych wizytach będzie modyfikowany program sterownika silnika i rejestrowana zmiana mocy i momentu obrotowego silnika.
Wycieczkę zorganizował Pan Mariusz Biskupski.

PROFILAKTYKA CHORóB NOWOTWOROWYCH U MęŻCZYZN
9 grudnia 2022 roku po raz pierwszy w ZSZ nr 2, w ramach profilaktyki z zakresu walki z chorobami nowotworowymi, odbyła się prelekcja skierowana do męskiej części naszej szkoły.

Lekarz oddziału urologii z bialskiego szpitala Pani Amelia Rygiel przeprowadziła wykład dla uczniów klas czwartych na temat: ”Profilaktyka chorób nowotworowych u mężczyzn”, który nadal w naszym społeczeństwie bywa tabu.
Pani doktor zwróciła uwagę, że szczyt zachorowań na raka jąder czyli ok.70 % przypada u panów między 20 a 39 rokiem życia, natomiast drugą co do częstotliwości występowania choroby nowotworowej jest rak gruczołu krokowego.

Pogadanka wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodzieży, która z uwagą słuchała informacji na temat czym objawiają się te nowotwory , jak wyglądają badania i leczenie oraz kto w szczególności powinien być wyczulony na ryzyko wystąpienia tychże chorób.

Pani doktor została zaproszona przez Szkolny Zespół ds. Zdrowia
Organizator spotkania Pani Dorota Kubicka
10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka
Tylko trochę historii…
W 1948 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka – kluczowy dokument wyznaczający międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka.
Pomimo tego, że Deklaracja została przyjęta 72 lata temu, prawa człowieka w dalszym ciągu są łamane w wielu miejscach na świecie.
W piątek – 9 grudnia 2022 r., w ramach zaakcentowania ważności Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka podjęliśmy działanie!
Na holu szkolnym odbył się Maraton Pisania Listów 2022 poświęcony bohaterom-bohaterkom, którzy walczą o wolność zgromadzeń i prawo do protestu. w obronie prawa do pokojowego protestu.
Szkolna Grupa Amnesty International przedstawiła społeczności szkolnej wszystkie dziesięć historii bohaterów-bohaterek tegorocznego Maratonu, którym zabrano prawo do pokojowych protestów, wolności zgromadzeń i swobody wypowiedzi.
Celem akcji było wsparcie osób, które są atakowane z powodu ich pokojowego aktywizmu i sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka. Bohaterowie i bohaterki Maratonu korzystali ze swoich praw, by walczyć o ochronę środowiska naturalnego, prawa kobiet i inne prawa człowieka.
47 uczniów naszej szkoły najbardziej ujęły historie trzech osób. W swoich listach upomnieli się o:  
Joanah, Cecillię i Netsai z Zimbabwe, które po pokojowym proteście zostały uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i okrutnie poniżone, a teraz grozi im więzienie,  
Vahida z Iranu, który wraz z braćmi został aresztowany po pokojowych protestach, był torturowany i od 2020 roku przebywa w izolatce,  
Chow Hang-tung, młodą prawniczkę z Hongkongu uwięzioną za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.

Na znak niegodzenia się na łamanie praw człowieka uczniowie i nauczyciele uczcili niesprawiedliwość na świecie wykonując Łańcuch Wolności. W ciszy i współczuciu dołączaliśmy kolejne ogniwa do łańcucha.
W rezultacie długość łańcucha osiągnęła ponad 50 metrów.
Nie pozostając obojętnymi w bardzo czytelny sposób zaakcentowaliśmy również co jest dla nas najważniejsze.
Zapraszamy do obejrzenie relacji foto z działania.
Dziękujemy wszystkim wspierającym akcję: UCZNIOM I NAUCZYCIELOM za  i poświęcony czas!
SPOTKANIE Z DORADCAMI ZAWODOWYMI
7 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury, z inicjatywy dyrektora Ryszarda Dołęgi, odbyło się spotkanie w ramach Bialskiego Systemu Doradztwa Zawodowego. Adresatami i uczestnikami byli doradcy zawodowi z bialskich szkół, z Panią Ewą Tatarczak na czele. Celem spotkania była prezentacja nowocześnie wyposażonych pracowni kształcenia zawodowego, kierunków kształcenia oraz promocja szkoły. Dzięki realizacji projektów unijnych placówka pozyskuje środki na zakup najwyżej klasy sprzętu i unowocześnianie bazy dydaktycznej. Jednocześnie swoje kwalifikacje systematycznie podwyższają nauczyciele przedmiotów zawodowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i lokalnego rynku pracy szkoła oferuje kształcenie w 5-letnim technikum na kierunkach: Technik budownictwa Technik elektryk Technik grafiki i poligrafii cyfrowej Technik informatyk Technik mechatronik Technik pojazdów samochodowych Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i w 3-letniej szkole branżowej (klasy integracyjne oraz wielozawodowe) w zawodach: Mechanik pojazdów samochodowych Cukiernik Elektromechanik Elektromechanik pojazdów samochodowych Elektryk Fryzjer Kierowca mechanik Krawiec Kucharz Lakiernik samochodowy Monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie Murarz - tynkarz Ogrodnik Operator obrabiarek skrawających Sprzedawca Stolarz ślusarz
Stypendyści „Lubelskiej kuźni talentów 2021 - 2023”
Miło nam poinformować, że aż 13 uczniów naszej szkoły:
1.    Marek Andruszkiewicz z klasy 4 TEM, technik mechatronik,
2.    Klaudia Doroszuk z klasy 4 TBG, technik grafiki i poligrafii cyfrowej,
3.    Patryk Filipiak z klasy 3 B, mechanik pojazdów samochodowych,
4.    Piotr Kowaluk z klasy 3 TS,  technik pojazdów samochodowych,
5.    Ruwim Kuznecov z klasy 2 TEM, technik elektryk.
6.    Jakub Micuira  z klasy 4 TEI, technik elektryk,
7.    Anna Miszczuk z klasy 4 TBG, technik grafiki i poligrafii cyfrowej,
8.    Natalia Multan z klasy 4 TBG, technik grafiki i poligrafii cyfrowej,
9.    Łukasz Osypiuk z klasy 4 TBG, technik grafiki i poligrafii cyfrowej,
10.    Weronika Rudzka z klasy 2 TG, technik grafiki i poligrafii cyfrowej,
11.    Maciej Rycerski z klasy 3 TM, technik mechatronik,
12.    Aneta Zając z klasy 2 A, ogrodnik,
13.    Michał Zając z klasy 4 TMS, technik mechatronik,

otrzymało stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programu stypendialnego „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023”.  Są one przyznawane uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym w zakresie przedmiotów zawodowych. Stypendia w wysokości 350 zł na miesiąc, będą wypłacane od września 2022 r. do czerwca 2023 r. (razem 3 500 zł).

SERDECZNIE GRATULUJEMY! Jednocześnie mamy nadzieję, że stypendium będzie jeszcze bardziej motywowało do kształcenia się i rozwijania swoich zainteresowań zawodowych oraz przyczyni się do kolejnych sukcesów naszych uczniów.

Powiedz Stop Mowie Nienawiści!
Powiedz Stop Mowie Nienawiści!
Piotr Toczek nadal niepokonany!
  Podczas dzisiejszych zawodów pływackich, które odbyły się w I LO im. Józefa Ignacego  Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, Piotr Toczek uczeń naszej szkoły zwyciężył na swoim koronnym dystansie czyli 50 m w stylu klasycznym.
     Piotrek ponownie zaprezentował swój duży potencjał i przepłynął dystans w czasie 0.32.46.
Cieszymy się z jego  sukcesów i czekamy na start Piotrka w zawodach na szczeblu wojewódzkim na Aqua Lublin, które już niebawem bo 12 grudnia br.

 Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Mikołajki na Sportowo
Nauczyciele wychowania fizycznego 6 grudnia oddali salę gimnastyczną we władanie świętemu Mikołajowi. Nieodzowny atrybut – czapka świętego -  gościła w tym dniu na niejednej głowie.
    W „Mikołajkach na Sportowo”, bo pod takim hasłem upłynął ten dzień, zaangażowani byli wszyscy nauczyciele i uczniowie, którzy w tym dniu mieli lekcje „wuefu”. W prezencie od św. Mikołaja mogli sobie wybrać dowolną formę zajęć, którą uznali za najbardziej atrakcyjną. Był mecz w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną. Były partie szachów, układanie kubków na czas, rzutki. Nie zabrakło też zabaw rekreacyjnych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Miło jest poczuć świąteczną atmosferę w szkole.


świąteczna zbiórka żywności dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji
„Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym, i jak się z nimi dzielisz.”

Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu ogłaszają akcję „Bożonarodzeniowa zbiórka żywności dla rodzin uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji."

Okres świąteczny to czas, w którym osoby znajdujące się w trudnej sytuacji wymagają szczególnej pomocy. Dlatego zachęcamy całą społeczność szkolną do przyłączenia się do zbiórki.

W dniach 6 - 20 grudnia 2022 r., przy stoliku dyżurnych, będą znajdowały się kosze na artykuły spożywcze i środki czystości.

Przykładowa lista produktów o długim terminie ważności, zamieszczona została na plakacie informacyjnym.

Sprawmy, aby te święta były radosne dla wszystkich!
Przyłączmy się do akcji.
Za hojność dziękujemy pozytywnymi uwagami.
Mikołajki! Mikołajki
- Czy będą Mikołajki w szkole?- Tak, odbędą się 6 grudnia.- Czy uczniowie mogą liczyć na jakieś prezenty?- Jeśli byli grzeczni, to tak!- A jeśli byli tylko trochę grzeczni?- To koniecznie niech ubiorą się w motyw świąteczny np.: czapkę, sweter, skarpetki, gadżet ...- I co wtedy?- Nie piszesz kartkówki, nie jesteś pytany, możesz nie mieć pracy domowej.
Samorząd Uczniowski

Udział w akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
Zbliża się zimowy czas i jak zawsze Ludzie Dobrej Woli śpieszą, by pomóc najbardziej potrzebującym.
W dniach 02.12 – 16.12.2022 r. uczniowie z klas 3 B, 2 TG, 1 TS, wraz z opiekunem Panią Martą Bąkowską przyłączyli się do działań Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, w ramach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Akcję wspiera również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Sławacinek Stary.
Zgodnie z harmonogramem zbieramy trwałe produkty spożywcze (makaron, kasze, ryż, konserwy, olej, herbatę, kakao i słodycze, artykuły przemysłowe, itp.).
Z darów zrobione zostaną paczki i przekazane osobom samotnym, niepełnosprawnym i starszym.
Z radością  niesiemy pomoc wszystkim, dla których los nie jest łaskawy, tym którzy wciąż mają nadzieję na prawdziwe, pełne radości święta Bożego Narodzenia …

źródło foto:
* https://www.facebook.com/photo?fbid=476564464588342&set=pcb.476564687921653
* https://www.facebook.com/photo/?fbid=530612335776696&set=pcb.530612382443358
 
Mamy powód do dumy i radości!
Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej ogłosiła wyniki VIII Regionalnego Konkursu Fotograficznego „Zaczynając od wiersza… – Adam Mickiewicz Kurhanek Maryli”.

Do konkursu przystąpiło 29 uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Białej Podlaskiej i okolic.
Prace uczestników oceniała zacna komisja w składzie: Dorota Bojarczuk-Dziurda, Anna Siekielewska (Biblioteka Pedagogiczna), Piotr świderski (Fotoklub Podlaski) i Tadeusz Żaczek (Stowarzyszenie Polskich Artystów Fotografików).
Bohaterem konkursu, który godnie reprezentował naszą szkołę jest
Gabriel Rychtik – uczeń klasy 2 TG (technik grafiki i poligrafii komputerowej).

Gabriel Rychtik, pokonując 27 uczestników zdobył III nagrodę.
Konkurs polegał na wykonaniu fotografii do fragmentu wiersza Adama Mickiewicza „Kurhanek Maryli”.

Serdecznie gratulujemy także Adamowi Wilkowi z klasy 2TG za uczestnictwo.

Koordynatorem konkursu była Biblioteka Szkolna, a opiekunem merytorycznym Pani Marta Bąkowska.

Konkurs objęty był patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Technicy pojazdów samochodowych w PRONAR w Siemiatyczach
W dniu 29 listopada 2022 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury z Białej Podlaskiej w zawodzie technik pojazdów samochodowych na terenie zakładu PRONAR w Siemiatyczach poznawała zasady organizacji pracy oraz ofertę produktów dostępnych na rynku.
Firma PRONAR jest jednym z największych na świecie producentów felg do pojazdów wolnobieżnych, urządzeń do recyklingu odpadów, maszyn rolniczych. Uczniowie poznali technologie produkcji skomplikowanych elementów różnych maszyn i urządzeń. Na zakończenie zwiedzania zostaliśmy zaproszeni na obiad.
W czasie wyjazdu był czas na odwiedziny świętej Góry Grabarki prawosławnego sanktuarium słynącego z wielu uzdrowień.

Opiekunami podczas wyjazdu byli Pan Zenon Bahonko i Pan Tomasz Gawryszuk
światowy Dzień HIV/AIDS
1 grudnia obchodzimy światowy Dzień HIV/AIDS lub światowy Dzień Walki z AIDS –  święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jak co roku w naszej szkole , przygotowaliśmy szeroką  akcję informacyjną dla młodzieży, przypinane były czerwone kokardki jako symbol solidarności z chorymi na AIDS, rozdawane były ulotki tematyczne. Na lekcji WDŻ w klasie 1B Pani Anna Jeleń przeprowadziła krótką pogadankę na temat HIV / Aids, uczniowie obejrzeli film edukacyjny: "Miało być inaczej" oraz poznali wybrane treści ze strony Krajowego Centrum ds. AIDS (statystyki: zakażeń wirusem HIV oraz zachorowania na AIDS w Polsce i na świecie, leczenie antyretrowirusowe).

Getting to zero (Dążymy do Zera) to temat tegorocznego światowego Dnia AIDS wybrany przez światową Kampanię AIDS (Word AIDS Campaign). Od dwóch lat prowadzona jest również akcja, która ma na celu upowszechnienie „Czerwonej kokardki’ - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

„CZERWONA KOKARDKA” to symbol poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS, ale również symbol solidarności z osobom  zakażonymi. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł zrodził się z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę i miłość. Symbol został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku.

W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji światowego Dnia AIDS. Odznaczenie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne.
światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny promujący walkę z AIDS, ale także mający zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS zainaugurowało nową kampanię informacyjną pn. „Coś was łączy? Zrób test na HIV”. Kampania ma na celu zachęcenie społeczeństwa do poznania swego statusu serologicznego oraz upowszechnienie informacji na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszenia ryzyka zakażenia. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS ( www.aids.gov.pl/kampanie/CWL)

Akcję przygotował Szkolny Zespół d/s Zdrowia: Pani G. Zawadzka, Pani D. Kubicka, Pani A. Biegajło, Pani A. Jeleń, Pani D. Kulicka, Pani M. Makarska-Makaruk, Pani E. Michalczuk,  Pani M. Sowa.


Movember 2022. Zapuść wąsy!
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember 2022 (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. W tym roku Szkolny Zespół d/s Zdrowia przygotował kampanię informacyjną dla całej społeczności szkolnej pod hasłem: Czy znasz już Movember? Jeśli nie, czas to zmienić! Do akcji przyłączyła się klasa 1 B Szkoły Branżowej I stopnia Nr 2 wraz z wychowawcą Panią Ewą Toczek. Uczniowie przygotowali plakaty zawierające hasła o tematyce profilaktycznej, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Więcej informacji: Kampania Movember 2022 w Polsce. Zapuść wąsy! https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/ Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmów dotyczących profilaktyki.
Finał I Konkursu miniszybowców - fotorelacja
Sobotnie przedpołudnie 26 listopada 2022 r. przestrzeń powietrzną w naszej sali gimnastycznej opanowały miniszybowce!

Finał I Konkursu miniszybowców - zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Jeszcze raz gratulujemy laureatom i uczestnikom za udział w konkursie.
ANDRZEJKOWY TURNIEJ W INDYWIDUALNYM TENISIE STOŁOWYM
W dniu 25.11.2022r. odbył się Andrzejkowy Turniej w Indywidualnym Tenisie Stołowym.        

Turniej miał rangę Mistrzostw Szkoły.Zawody rozgrywane były systemem ” do dwóch przegranych meczów”.
Mistrzem szkoły na rok szkolny 2022/2023 został Jakub Ustymowicz z klasy 4 TEM,
drugie miejsce zajął Maciej Michaluk z klasy 1TBU, a trzecie  Marcin Maksymiuk z klasy 4 TEM.

Gratulacje zwycięzcom i podziękowania wszystkim zawodnikom za udział w turnieju i postawę fair play. Organizacja mistrzostw, prowadzenie i sędziowanie -  Pan Tadeusz Michalczuk.


Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.