WIRTUALNY MARSZ GODNOśCI NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE
"Życie pojedynczego człowieka znaczy coś tylko wtedy, jeśli dzięki niemu życie każdej żywej istoty staje się bardziej godne i piękne. Życie stanowi świętość, to znaczy, jest wartością nadrzędną, której wszelkie inne wartości są podporządkowane." Albert Einstein
5 maja – Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych, to dzień manifestowania tolerancji i równouprawnienia. Należy pamiętać, że godność, to nienaruszalne prawo każdego człowieka bez względu na pochodzenie, pozycje społeczne, stan zdrowia. Godnie żyć, to funkcjonować w społeczeństwie na równych zasadach. Akceptacja osób niepełnosprawnych świadczy o naszym człowieczeństwie. Warto podkreślić, że w naszej szkole od września 2009 roku kształci się młodzież w klasach integracyjnych. Przez dziesięć lat obchodziliśmy Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji, na którym wielokrotnie gościliśmy uczniów klas integracyjnych z Publicznego Gimnazjum nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej wraz z opiekunami. Od 2018 r. rozpoczęliśmy współpracę z Bialskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej”, które mieści się w naszej szkole, w tym też roku młodzież klas integracyjnych uczestniczyła w 20 MARSZU PO GODNOść. 5 maja, to również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym roku w naszym mieście i powiecie obchodzony 22 raz. Z uwagi na zaistniałą sytuację nie możemy spotkać się na Marszu osobiście. Pani Beata Kania Prezes Bialskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ” zaprasza nas do udziału w WIRTUALNYM MARSZU GODNOśCI NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE. Dołączamy się do tej tak ważnej inicjatywy. Poniżej zamieszczamy filmy z zeszłorocznych obchodów 21. DNIA GODNOśCI oraz X Dnia Integracji, Profilaktyki i Rekreacji przygotowanej przez szkolną telewizję BRZESKA TV oraz obejrzenia szkolnej strony internetowej, gdzie zamieszczone są Działania integracyjne od 2009 roku.
Dodane: 2020-05-07, przez: Ewa Toczek