Sposoby radzenia sobie z lękiem w sytuacji pandemii
Obecnie wszyscy za sprawą koronowirusa znaleźliśmy się w niełatwej i niecodziennej dla nas sytuacji. Czujemy lęk, niepewność spowodowaną koronawirusem. Napięcie mogą też wywoływać np. niepokojące doniesienia co do skali problemu, konieczność ograniczania wyjścia z domu, unikanie spotkań w większym gronie. To co się dzieje, może powodować trudne emocje, ale za pomocą naszego umysłu jesteśmy w stanie nad nimi zapanować. Istotne jest rozróżnienie między uczuciem lęku i strachu.
Strach jest to stan, który występuje w obliczu realnych zagrożeń, np.: ryzyko oparzenia, zranienia, czy napaści. Pełni on funkcje ochronną. Z kolei
lęk występuje w kontekście zagrożeń irracjonalnych lub (w sposób nieoczekiwany i niezrozumiały) przy braku subiektywnego czynnika zagrażającego. Lęk utrudnia nam radzenie sobie z sytuacją, odnosi się bardziej do niepokoju związanego z niewiadomą, poczucia braku kontroli.
Zbyt silne emocje, lęk mogą prowadzić do przeciążenia organizmu, dekompensacji.
Nadmierne napięcie nerwowe może powodować m.in.:
zaburzenia snu,zaburzenia apetytu,obniżony nastrój,obawę, że możemy zarazić się wszędzie,zbyt częste, przesadne mycie rąk,ciągłą dezynfekcję ciała,pocenie się,przyspieszoną akcję serca,uciekanie we własne myśli, fantazje.
To normalne, że w tak trudnej i dla nas nowej sytuacji, każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu może odczuwać lęk. Jest jednak parę sposobów, aby go obniżyć.
Przede wszystkim:
dawkujmy sobie informacje na temat wirusa; wiedzę na temat koronawirusa powinniśmy czerpać z rzetelnych źródeł;w sytuacji gdy pojawi się lęk, spróbujmy zająć nasz umysł jakimś zadaniem, to powinno wyciszyć emocje i napięcie;stosujemy relaksację i wizualizację, a więc wyobrażenie sobie, przyjemnych wydarzeń, oraz tego jak się wtedy czuliśmy i jakie emocje nam towarzyszyły;inną metodą na poradzenie sobie z lękiem jest również akceptacja, iż występuje on w pewnym nasileniu;ważne jest by osoba, która nas słucha nie oceniała naszych emocji i nie zaprzeczała trudnej sytuacji w której się znaleźliśmy;rozmawiajmy ze sobą, członkami rodziny oraz z przyjaciółmi;spiszmy nasze myśli na kartce, w ten sposób pozbędziemy się napięcia, przyznamy do lęku;jeżeli pojawiają się myśli powodujące lęk możemy głośno lub w myślach powiedzieć im: stop, zastosować ćwiczenia oddechowe bądź medytację;pamiętajmy o ruchu, wysiłku fizycznym;znajdźmy sobie nowe hobby;Stres jest reakcją organizmu na sytuację trudną. Mamy dwa sposoby postępowania do wyboru. Pierwszy z nich to koncentracja na emocjach, drugi – koncentracja na problemie. Ważne jest, aby wybierać ten ostatni. Zapewnia on bowiem efektywne poradzenie sobie z trudnościami. Wówczas skupiamy się nie na tym, jak się czujemy, ale na tym, jak rozwiązać problem.
Istotne jest przestrzeganie zalecanych procedur postępowania w czasie pandemii.
Oczywiście, jeśli nie potrafimy sobie poradzić z lękiem, utrudnia on znacznie nasze funkcjonowanie, powinniśmy skonsultować się, najlepiej zdalnie telefonicznie lub za pomocą komunikatorów internetowych, z psychologiem bądź pedagogiem szkolnym. Osoby zainteresowane kontaktem ze specjalistami proszone są o kontakt z wychowawcą klasy bądź z sekretariatem szkoły.