Wydarzenia:

Kinga Rodak zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym „Moja przygoda w muzeum”
W powiatowym konkursie plastycznym: „Moja przygoda w muzeum”, zorganizowanym przez Muzeum Południowego Podlasia, z naszej szkoły wyróżnienie zdobyła KINGA RODAK z klasy 1 TS.

Ponadto prace dwojga uczniów (1 TS): Dominiki Kalinki i Huberta Wrony eksponowano na wystawie pokonkursowej. Rysunek Kingi będzie reprezentował szkołę w międzynarodowym etapie tego konkursu w Toruniu.
Gratulacje i powodzenia ;)
Justyna Jakubczyk
Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w III edycji Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną.
Organizatorami Konkursu są:a) Beata Mazurek - Poseł do Parlamentu Europejskiego
b) Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
c) Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie
d) Muzeum Wsi Lubelskiej

Konkurs rozpoczyna się w dniu 14 lutego 2022 r., zgłaszanie prac trwa do 11 marca 2022 r., uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 2 kwietnia 2022 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
Uczestnikiem konkursu może zostać każdy mieszkaniec województwa lubelskiego, którego praca zostanie zakwalifikowana przez miejscowy urząd gminy lub wyznaczoną przez w/w urząd gminną instytucję kultury. Do udziału w konkursie szczególnie zapraszamy rękodzielników i twórców ludowych, artystów plastyków, członkinie kół gospodyń wiejskich, a także dzieci i młodzież szkolną.
Konkurs odbędzie się w czterech kategoriach:
I. Pisanka wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ
II. Pisanka wielkanocna wykonana techniką WSPóŁCZESNĄ
III. Palma wielkanocna wykonana techniką TRADYCYJNĄ
IV. Palma wielkanocna wykonana techniką WSPóŁCZESNĄ

W każdej z w/w kategorii konkursowej zostaną wytypowani laureaci w 3 podkategoriach:
a) dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia
b) dorośli i młodzież od 15 roku życia
c) praca zbiorowa
Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa.
Kursy i szkolenia dla uczniów
W II tygodniu ferii kontynuowano realizację szkoleń zaplanowanych w ramach Zad.7 Kursy i szkolenia dla uczniów.

Szkolenie pn. „Uprawnienia elektryczne. Eksploatacja do 1 kV ” zrealizowała druga 12-osobowa grupa uczestników, która (po pozytywnie zdanym egzaminie Komisją Egzaminacyjną) uzyskała dodatkowe kwalifikacje uprawniające do wykonywania wszelkich prac dotyczących eksploatacji i montażu urządzeń elektrycznych pod napięciem nie większym niż 1 kV;

Zajęcia praktyczne kontynuowało 12 uczestników szkolenia pn. „Rusztowania budowlano-montażowe metalowe – montaż i demontaż”. Kurs zakończył się egzaminem państwowym i uzyskaniem dodatkowych kwalifikacji.

Również uczniowie biorący udział kursie prawa jazdy kat. B i B+E kontynuowali szkolenie praktyczne przygotowujące do egzaminu.
Kursy i szkolenia dla uczniów
W okresie ferii zimowych w zaplanowano realizację Zad. 7 Kursy i szkolenia dla uczniów. Ogółem szkoleniami objęto 60 uczniów/uczennic.

W I tygodniu zrealizowano następujące szkolenia:
- 14 -17.02.2022 - „Uprawnienia elektryczne. Eksploatacja do 1 kV ” – 12 osób (I grupa ) brało udział w 25-godzinnym szkoleniu przygotowującym słuchaczy do egzaminu kwalifikacyjnego w zakresie eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych i energetycznych. Dzięki pozytywnemu wynikowi SEP uczniowie uzyskali dodatkowe kwalifikacje uprawniające do wykonywania wszelkich prac dotyczących eksploatacji i montażu urządzeń elektrycznych, które pracują pod napięciem nie większym niż 1 kV;

-14 -18.02.2022 – „Projektowanie i technologia –opakowania w praktyce” – II etap szkolenia rozpoczętego w grudniu ub. r. Uczestnicy zdobyli kompetencje z zakresu obsługi programu Adobe Illustrator, projektowania opakowań i etykiet oraz zarządzania kolorem. Szkolenie zakończono egzaminem wewnętrznym. Certyfikaty ukończenia 64- godzinnego kursu otrzymało 12 osób.

-14.02.2022 kolejnych 12 uczestników projektu rozpoczęło realizację szkolenia pn. „Rusztowania budowlano-montażowe metalowe – montaż i demontaż”. Kurs przygotowuje do egzaminu państwowego, umożliwiającego uzyskanie kwalifikacji. Obejmuje 80 godzin szkolenia, w tym: 40 godzin zajęć teoretycznych oraz 40 godzin zajęć praktycznych realizowanych na terenie poligonu ćwiczeń praktycznych.

Również w lutym szkolenie praktyczne rozpoczęli uczniowie biorący udział w kursie prawa jazdy kat.B.
Bezpieczne ferie 2022 - poradnik dla uczniów
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
 
Dodatkowe informacje: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczne-ferie-zimowe--o-czym-warto-pamietac

Poczta Walentynkowa z Brzeskiej
Zbliżają się WALENTYNKI
z tej okazji Samorząd Uczniowski, Aktywne Dziewczyny z Brzeskiej i Kreatywni z Brzeskiej zorganizowali POCZTę WALENTYNKOWĄ on-line
Niestety z powodu ferii zimowych jesteśmy zmuszeni zrobić to internetowo, ale i tak będzie fajnie jeśli się przyłączycie!

Swoje życzenia, kartki, pozdrowienia, wiersze możecie przesyłać nie tylko swoim sympatiom, ale również ulubionym nauczycielom.
Udanej zabawy! Szczęśliwego św. Walentego!

Link do walentynkowej skrzynki pocztowej: https://padlet.com/aktywneikreatywni/5l08l3en8l3ol7w3
 
Znajdziecie nas też na FB

Symulacja spawania - Robot Kawasaki - film
Zapraszamy do obejrzenia symulacji spawania - Robot Kawasaki.
TECHNIK BUDOWNICTWA - flim
Technik budownictwa to zawód cieszący się ogromną popularnością. Po ukończeniu szkoły absolwent tego kierunku od razu odnajdzie swoje miejsce na rynku pracy.
Więcej informacji na temat Technikum budownictwa można przeczytać na stronie internetowej naszej szkoły pod tym linkiem: http://zsz2.bialapodlaska.pl/zsz2/index.php?view=strona&i=16
 
Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Zdjęcia: Maciej SyliwoniukMontaż: Weronika Sosnowska
Konkurs „uDOSTęPniacze 2.0”
Trwa konkurs „uDOSTęPniacze 2.0”, którego organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Do konkursu zaproszeni są nauczyciele i uczniowie klas 2-3 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Nabór trwa do 10 lutego 2022 roku. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Tematem konkursu jest dostępność, czyli zapewnienie równego dostępu do produktów, usług i przestrzeni wszystkim osobom, w tym z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej mobilności ruchowej lub percepcji. Akcja ma na celu m.in. uświadomienie uczniom, jak wiele barier znajduje się w otoczeniu, a także uwrażliwienie ich na większe potrzeby niektórych grup społecznych. W konkursie odniesiemy się również do kwestii ujętych w Programie Dostępność Plus oraz dotyczących Funduszy Europejskich.

Organizator zapewnia szkołom atrakcyjną formę udziału. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do konkursu, wezmą udział w szkoleniu online z tematyki dostępności oraz otrzymają pakiet materiałów, na podstawie których przeprowadzą z uczniami lekcje na temat dostępności. Podsumowaniem wspólnej pracy nauczycieli i uczniów w ramach realizacji konkursu będzie przygotowanie przez uczniów nagrania filmu o dostępności oraz przesłanie go do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na podany niżej adres.

Zaangażowanie młodzieży w działania konkursowe
, w tym realizacja nagrania filmu, umożliwi poznanie i ugruntowanie wiedzy w zakresie dostępności oraz wpłynie na podniesienie świadomości i większego zaangażowania młodzieży na rzecz jakości życia ich lokalnej społeczności.

W konkursie uczniowie powalczą o cenne nagrody nie tylko dla siebie, ale też swoich szkół.

Konkurs realizuje firma PRownia - Sztuka Relacji Anna Zakrzewska. W załączeniu przekazujemy list polecający.

Wszystkie informacje znajdują się na stronie udostepniacze.mfipr.gov.pl.

Osobą odpowiedzialną za realizację konkursu jest p. Anna Zakrzewska. Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie: udostepniacze.mfipr.gov.pl.  W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: 606 170 116 lub e-mail: konkurs@udostepniacze.pl List polecający
156 tysięcy! Z informacją o takiej kwocie wolontariusze-reprezentanci naszej szk
30 stycznia odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. W tym roku hasłem, na które zbieraliśmy pieniądze było „zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”.
Wolontariusze naszej szkoły przez cały dzień wspomagali swoją pracą działania sztabu. Kwestowaliśmy na ulicach, mimo trudnych warunków atmosferycznych. W Sztabie pomagaliśmy liczyć pieniądze, rozliczać puszki wolontariuszy, koordynowaliśmy przestrzegania ścisłych zasad bezpieczeństwa… W tym dniu po prostu byliśmy wszędzie.
Pracy było naprawdę dużo, jednak z minuty na minutę atmosfera w sztabie stawała coraz bardziej radosna i muzyczna, i wtedy zapominaliśmy o jej trudach. Dzień męczący, ale jakże satysfakcjonujący! Pomagaliśmy, a to się liczy najbardziej.
„Zrobiliście kawał dobrej roboty, dziękujemy!” – takimi słowami pożegnał nas Szef sztabu.
Jedno jest pewne, gramy z WOśP również za rok.

Szczególne podziękowania za pomoc i pracę w sztabie ślemy do Adama Wilka (kl. 1 TG), Kingi Rodak (1 TS), Amelii Rozmysł (3 TGB) oraz Pani Marty Bąkowskiej, Pani Renaty Saleckiej, Pani Ewy Wilk, Pana Zenona Bachonko.
KURSY I SZKOLENIA DLA UCZNIóW
W styczniu ruszyła realizacja kursów na prawo jazdy kat. B i kat. B+E. Rozpoczęło w nich udział 12 uczestników/uczestniczek Projektu ( po 6 osób w każdym kursie).
Kurs kat. B+E, którego realizacja rozpoczęła się 21.01.2022 r., obejmuje szkolenie w wymiarze 15 godz.zajęć praktycznych 60-minutowych. Warunkiem udziału w nim było m.in. posiadanie prawa jazdy kat. B.
Kurs kat.B +E umożliwia zdobycie kwalifikacji i nabycie uprawnień do kierowania:
zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami) (tylko na terytorium RP);Szkolenie praktyczne będzie realizowane do 31.03.2022 r.
Kurs kat. B rozpoczął się 24.01.2022 r. szkoleniem teoretycznym w wymiarze 30 godzin (45-minutowych) . Udział w kursie umożliwia uczestnikom zdobycie kwalifikacji i nabycie uprawnień do kierowania :
    pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla i autobusu);    pojazdem samochodowym o o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka, pod warunkiem , że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;    ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750 kg dmc) (tylko na terytorium RP);    pojazdami określonymi dla prawa jazdy kat.AM;    motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 m3, mocy nieprzekraczającej 11kW i stosunku mocy do masy własnej nie przekraczającej 0,1kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kat.B od co najmniej 3 lat.Szkolenie teoretyczne trwa do 09.02.2022 . Następnie od 10.02 do 31.03.2022 realizowane będą zajęcia praktyczne
Wyniki konkursu recytatorskiego
21 stycznia 2022 roku odbył się Konkurs recytatorski poświęcony naturze. Uczestnicy w sposób wzruszający, emocjonalny, w trzech językach: polskim, białoruskim i ukraińskim, doskonale interpretowali utwory poświęcone przyrodzie. Mimo pandemii potrafili się zmobilizować się, aby słowem malować piękno natury.

Na zdjęciu zwycięzcy:

I miejsce zdobyła Natalia Multan 3 TBG, II miejsce otrzymali: Palina Manchak 2 TG, Anna Skrypichenko 2 TG i Paweł Łukaszewicz 4 TBE.
WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK
Program edukacyjny poświęcony profilaktyce zakażeń HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) i raka szyjki macicy dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Cele programu:
- zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu,
- podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna),
- motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
- przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym.

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022 r. nauczyciel biologii Pani Anna Jeleń prowadziła zajęcia we wszystkich klasach pierwszych technikum oraz  szkoły branżowej  w ramach programu edukacyjnego „WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK” - profilaktyka zakażeń HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) i raka szyjki macicy. Młodzież wysłuchała krótkiej pogadanki nt. profilaktyki, wirusów, objawów chorób i statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy. Uczniowie obejrzeli film pod tytułem "Wybierz życie - Pierwszy krok". 24  chętnych uczestników zajęć rozwiązywało quiz tematyczny. Najwyższe wyniki uzyskali:
Aleksandra Andrusiewicz kl. 1 TG
Dominika Kalinka kl.1 TS
Julia Kusz kl.1 TS
Łukasz Łukasiak kl.1TS
Bartosz Prokopiuk kl.1TS
Na zakończenie zajęć został zaprezentowany spot przygotowany w II edycji programu edukacyjnego "Mam haka na raka" poświęconej rakowi szyjki macicy - „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”.

Wyniki konkursu kulturowego
Najlepsi w konkursie z wiedzy o kulturze Anglii, Rosji, Niemiec.język angielski:Jakub Pykacz klasa 2 TGMaja Romaniuk klasa 2 TGPalina Manchak klasa 2 TG i Maciej Sidoruk klasa 2 TGjęzyk rosyjski:Alicja Chomko klasa 3 TG i Palina Manchak klasa 2 TGWiktoria Daniluk klasa 3 TG i Anna Skrypnichenko klasa 2 TGBruno Dobryńczuk klasa 3 TG
język niemiecki:Palina Manchak klasa 2 TGSebastian Syrytczyk klasa 2 TMAnna Skrypnichenko klasa 2 TGKonkurs odbył się dn. 20.01.2022 r.Dziękujemy za udział.Gratulujemy wyników.Organizatorzy: Pani Renata Salecka, Pani Wiesława Chazan, Pani Agnieszka Cholewińska.
Konkurs Urban In. Miasto dla każdego
Aby wziąć udział w konkursie Urban In. Miasto dla każdego– Młodzi pasjonaci, należy przygotować pracę odpowiadającą na pytanie: „Co według Ciebie jest kluczowe dla poprawy jakości życia w Twoim mieście?”.

Forma pracy jest dowolna, może to być film, nagrany lub spisany reportaż, plakat, makieta, podcast lub strona www. Praca musi proponować rozwiązanie konkretnego problemu lub zagadnienia należącego do jednego z trzech wymienionych niżej obszarów tematycznych:
1. Miasto dostępne – bez barier, dla wszystkich bez wyjątku. Miasto, którego rozwiązania zapewniają swobodny dostęp do dóbr i usług oraz możliwości swobodnego i pełnego udziału w życiu społecznym i publicznym dla wszystkich ludzi, w tym dla osób o szczególnych potrzebach;

2. Miasto zielonej transformacji – dbające o środowisko, m.in. w zakresie efektywnej energetyki oraz zapewnienia transportu niezmotoryzowanego i publicznego, nasycone terenami zielonymi, dążące do neutralności klimatycznej oraz wykorzystujące rozwiązania oparte na zasobach przyrody;

3. Miasto odporne na kryzysy
– zdolne do szybkiego radzenia sobie z kryzysami pod kątem wyzwań zdrowotnych, ekonomicznych, społecznych, klimatycznych i środowiskowych.

Nabór prac konkursowych w kategorii Młodzi pasjonaci potrwa do 31 marca 2022 r. Dla laureatów i laureatek przyznane zostaną po trzy nagrody finansowe (za 1., 2. I 3. miejsce) w każdym z trzech obszarów tematycznych:
    nagroda za 1. miejsce – 2000 zł,
    nagroda za 2. miejsce – 1500 zł,
    nagroda za 3. miejsce – 1000 zł.


Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod linkiem: https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/aktualnosci/31715-konkurs-urban-in-miasto-dla-kazdego
Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a realizatorem – Uniwersytet SWPS.
Uczniowie 1TG z wizytą w Sztabie WOśP Biała Podlaska
W związku ze zbliżającym się 30. Finałem WOSP, który odbędzie się już 30 stycznia, pomagaliśmy w działaniach organizacyjnych. Przygotowaliśmy puszki dla kwestujących wolontariuszy, które również zaplombowaliśmy.Nasze działania zostały docenione nie tylko przez członków Sztabu, ale również przez samego Prezydenta, Pana Michała Litwiniuka. Mieliśmy okazje poznać Pana Prezydenta, porozmawiać i wspólnie rywalizować w zawodach „Kto pierwszy złoży puszkę”.
Rozeszliśmy się w myśl hasła „Pomaganie jest dziecinnie proste!” Siema!
„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” – zachęcamy do udziału w konkursie
Zachęcamy uczniów do udziału w III edycji konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłosić swoje prace w trzech kategoriach:  - plastycznej – zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu medalu (awers i rewers) na temat „Katyń – Pamiętamy”,  - literackiej – zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”,  - tekstu piosenki – zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.
Termin nadsyłania prac do 11 marca 2022 r. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie MEiN https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/polskie-serce-peklo-katyn-1940--rusza-iii-edycja-konkursu oraz na stronie konkursu https://www.konkurskatynski.pl/.
Zachęcamy do udziału.
Z wyrazami szacunku Anna Ostrowska Rzecznik Prasowy Ministerstwo Edukacji i Nauki 
Konkursu Wiedzy o Gospodarce Przestrzennej Zaplanuj swoją przestrzeń
Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o środowisku Przyrodniczym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Gospodarce Przestrzennej Zaplanuj swoją przestrzeń.

Celem głównym konkursu jest wyłonienie uczniów klas maturalnych zainteresowanych zagadnieniami planowania przestrzennego i nauk przyrodniczych, chcących poszerzać swoje kompetencje w tym zakresie. Ponadto konkurs ma na celu popularyzację wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań związanych z problematyką zagospodarowania przestrzennego wśród uczniów szkół średnich. Laureaci konkursu zostaną przyjęci na studia inżynierskie I stopnia na kierunek Gospodarka Przestrzenna prowadzony na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej z pominięciem procedury kwalifikacyjnej w roku akademickim 2022/2023.

Zaplanuj swoją przestrzeń to konkurs internetowy, o charakterze otwartym i zasięgu ogólnopolskim. Ponadto jest to jedyna tego typu rywalizacja z zakresu wiedzy o gospodarce przestrzennej w Polsce.

Konkurs przebiega w trzech następujących po sobie etapach: eliminacje, etap centralny oraz finał konkursu.

Terminy dotyczące poszczególnych etapów zostaną wprowadzone na stronie internetowej dotyczącej konkursu: https://www.konkurs.gik.pw.edu.pl/oraz na konkursowym fanpage'u.
Konkurs kulturowy z języków obcych dla klas 2 i 3 Technikum
Dnia 20.01.2022 r. odbędzie się konkurs języków obcych:
- z języka angielskiego na 5 godzinie lekcyjnej sala 210,
- z języka niemieckiego na 5 godzinie lekcyjnej sala 210,
- z języka rosyjskiego na 6 godzinie lekcyjnej sala 210.

Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się do nauczycieli: Pani Wiesławy Chazan, Pani Agnieszki Cholewińskiej lub Pani Renaty Saleckiej.
Zapraszamy do udziału!
„uDOSTęPniacze do akcji!”
O dostępności wciąż mówi się za mało, tymczasem bez niej wielu z nas nie będzie w stanie normalnie żyć. Czas dostrzec potrzeby osób z niepełnosprawnościami czy też znajdujących się w trudnych życiowych sytuacjach! W uświadomieniu sobie jak ważna jest dostępność we współczesnych świecie ma pomóc startująca 10 stycznia 2022 r. akcja edukacyjna wraz z konkursem pn. „uDOSTęPniacze 2.0”. Konkurs „uDOSTęPniacze 2.0” jest skierowany do nauczycieli i uczniów drugich i trzecich klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Jego realizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematem konkursu jest dostępność, czyli zapewnienie równego dostępu do produktów, usług i przestrzeni wszystkim osobom, w tym niepełnosprawnym oraz o ograniczonej mobilności ruchowej lub percepcji. Akcja ma na celu m.in. uświadomienie uczniom jak wiele barier znajduje się w otoczeniu i uwrażliwienie ich na większe potrzeby niektórych grup społecznych.Organizator zapewnia szkołom niezwykle atrakcyjną formę udziału. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do konkursu wezmą udział w szkoleniu online z tematyki dostępności oraz otrzymają pakiet dedykowanych materiałów, na podstawie których przeprowadzą lekcje dostępności w zgłoszonych szkołach. Samo zadanie konkursowe, w postaci przygotowania filmu o dostępności, pozwoli sprawdzić uczniom zdobytą podczas zajęć wiedzę. W konkursie młodzież powalczy o cenne nagrody nie tylko dla siebie, ale też swoich szkół. - Bardzo zależy nam, by udział w konkursie nie był tylko jednorazową inicjatywą, a początkiem nowej drogi szkoły w zakresie edukacji o dostępności. Mamy nadzieję, że przeszkoleni nauczyciele staną się ambasadorami dostępności w swoich szkołach i wykorzystają otrzymane od nas materiały do dalszego edukowania młodzieży. W ramach nagród w konkursie przygotowaliśmy m.in. pakiety „dostępnościowe” o wartości ok. 5000 zł, które będą przekazane zwycięskim szkołom. Nagrody te mają pomóc nauczycielom w prowadzeniu ciekawych zajęć, dzięki którym uczniowie nie tylko zdobędą nową wiedzę o dostępności, ale też zrozumieją, że dzięki niej wszystkim będzie żyło się po prostu łatwiej. – podkreśla Monika Grążka, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich.- Prawda jest taka, że póki jesteśmy sprawni i zdrowi nie dostrzegamy barier w dostępności. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy nagle sami potrzebujemy pomocy. I nie musi to być od razu poważny wypadek. Trudności dostrzegą kobiety z małymi dziećmi, osoby, które nagle zostały zmuszone do poruszania się np. o kulach, czy osoby starsze, które straciły wraz z wiekiem siły i dawną sprawność. Jednak by móc przygotować się do takich wyzwań już dziś musimy usunąć istniejące bariery i zbudować świadomość potrzeb. Temu właśnie ma służyć ten konkurs. – podsumowuje Monika Grążka.
Zgłoszenie szkoły do udziału w projekcie jest bardzo proste. Wystarczy uzupełnić formularz dostępny na stronie: udostepniacze.mfipr.gov.pl w terminie do 10 lutego 2022 r. Prace konkursowe będą przyjmowane do 16 marca 2022 r. W akcji może wziąć udział 96 szkół z terenu całego kraju. O zakwalifikowaniu do projektu decyduje kolejność i poprawność zgłoszeń. Udział w konkursie jest bezpłatny.Konkurs, współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, jest elementem Programu Dostępność Plus. Strona internetowa konkursu: udostepniacze.mfipr.gov.pl
Konkurs "Znani i nieznani z Podlasia"
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Białej Podlaskiej oraz wszystkich miejscowości z terenu powiatu bialskiego – dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w II edycji konkursu regionalnego „Znani i nieznani z Podlasia - biografie naszych babć i dziadków”. Konkurs polega na napisaniu biografii mieszkańca Białej Podlaskiej lub mieszkańca miejscowości znajdującej się na terenie powiatu bialskiego, członka rodziny uczestnika konkursu lub innej niespokrewnionej osoby, której losy związane były z daną miejscowością. Praca ma liczyć maksymalnie do 5 stron formatu A 4. Termin nadsyłania prac: 31 marca 2022 r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie biblioteki w zakładce : https://mbp.org.pl/a,306,ii-edycja-regionalnego-konkursu
Kursy i szkolenia dla uczniów
W dniach 27 - 29.12. 2021 r. uczniowie objęci wsparciem w projekcie w zakresie grafiki komputerowej uczestniczyli w szkoleniu pn. „Projektowanie i technologia – opakowania w praktyce”. Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im.F.Żwirki i S.Wigury w Białej Podlaskiej w godz. 8.30-16.30. Większość czasu to ćwiczenia praktyczne, poprzedzone wstępem wykładowcy. Wzięło w nich udział 12 uczestników projektu, w tym 11 uczennic i 1 uczeń.

To pierwszy etap kursu, którego celem jest poznanie technik tworzenia i edycji grafiki komputerowej, podstaw składu z wykorzystaniem Adobe Ilustrator, poznanie zasad projektowania i etykiet z uwzględnieniem różnych technologii druku oraz możliwości stosowania uszlachetnień i obróbki introligatorskiej, a także uzyskanie pełnej kontroli nad kolorem na wszystkich etapach pracy.

Podczas kursu uczestniczyli tworzyli projekty graficzne, których przykładem mogą być widoczne na zdjęciach projekty zegarków.
Szkoła dla rodziców i wychowawców
W styczniu 2022 r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Białej Podlaskiej, ul. Waryńskiego 3
planuje rozpoczęcie zajęć kolejnej grupy " Szkoła dla  rodziców i wychowawców".   
Zajęcia odbywać się będą we wtorki w godz.16 - 19.   
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z sekretariatem poradni tel.(83) 341-64-36.     

Multimedialne życzenia
Multimedialne życzenia? Rzecz jasna!
Zapraszamy do oglądania i przyjęcia życzeń
Dyrekcji,
Nauczycielom,
Pracownikom,
Uczniom,
Rodzicom,
Absolwentom
i wszystkim sympatykom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne.
Samorząd Uczniowski
Zapraszamy do przeglądania i komentowania wydarzeń na szkolnym Facebooku
Centrum Wsparcia Rodziny i Usług Społecznych dla mieszkańców Miejskiego Obszaru
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej do 30 kwietnia 2022 r. realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pn. „Centrum Wsparcia Rodziny i Usług Społecznych dla mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska” w partnerstwie z Polską Fundacją Ośrodków Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” w Lublinie. Celem projektu jest prowadzenie specjalistycznego wsparcia dla osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym, przeżywającym trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych.

W ramach wsparcia realizowane są następujące działania:1. warsztaty mediacyjne osób dorosłych z nastolatkami;
2. warsztaty pn. „ekonomia w praktyce” – pozwolą uczestnikom nabyć umiejętności w zakresie umiejętnego planowania i gospodarowania budżetem rodziny, pozyskać wiedzę i narzędzia w celu poprawy sytuacji finansowej rodziny, uzyskać informacje, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach finansowych, nabyć wiedzę jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, poznać metody redukcji wydatków;
3. warsztaty kulinarne – pozwolą uczestnikom nabyć umiejętności w zakresie rozwijania zainteresowań zdrowym stylem życia, prawidłowym żywieniem oraz niemarnowaniem żywności, przybliżą zasady dobrej organizacji w kuchni – elementy „must have”, jak mądrze oszczędzać w kuchni, jak przygotować dobry posiłek za grosze, nauczą przygotowywania posiłków, kulinarnego savoir – vivru, przygotowania i dekoracji stołu, wskażą jak dobrać odpowiednie zastawy stołowe, jak odpowiednio zachować się przy stole – kultura jedzenia i picia, - przygotować udane przyjęcie koktajlowe: bufet zimny, ciepły, deserowy i napoje;
4. warsztaty dotyczące przemocy i panowania nad agresją – dedykowane dla rodziców i młodzieży;
5. spotkania edukacyjno-profilaktyczne o tematyce:
„Jak pomóc dzieciom aby radziły sobie z własnymi uczuciami”,„Co zamiast kary?”,„Problemy wieku adolescencji”,„Konsekwencje używania narkotyków”,„Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży”,6. wsparcie w zakresie: poradnictwa obywatelskiego, poradnictwa prawnego, poradnictwa pedagogicznego, poradnictwa psychologicznego;
7. wsparcie w ramach punkt konsultacyjnego dla osób mających problemy opiekuńczo-wychowawcze, problemy w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, radzenia sobie z sytuacjami dnia codziennego rodziców lub opiekunów dzieci – porad udzielają asystenci rodziny.
Wsparcie i porady udzielane są bezpłatnie. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o kontakt osobisty z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej ul. Piłsudskiego 24 lub telefoniczny pod numerami 83 343 33 50, 83 343 49 80, 83 343 49 83, sekretariat MOPS - 83 343 85 37.
Doskonalenie nauczycieli - SEP
W grudniu kolejna grupa nauczycieli kształcenia zawodowego została objęta wsparciem w ramach Zad. 2 Doskonalenie nauczycieli.
13 nauczycieli uczestniczyło w kursie SEP. 3 z nich w jednodniowym pn. „Eksploatacja i dozór urządzeń elektroenergetycznych SEP (10.XII ), a 10 w dwudniowym pn.„Eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych i energetycznych SEP”. (13 i 16 XII)

Celem szkolenia było przygotowanie uczestników do egzaminów kwalifikacyjnych w zakresie eksploatacji (i dozoru) zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn.28.04.2003 r.

SEP – to Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które zrzesza techników, inżynierów oraz osoby kształcące się na dane stanowiska.
Uprawnienia SEP dają realną szansę rozwoju zawodowego. Pozwalają przede wszystkim na wykonywanie wszelkich prac dotyczących eksploatacji (i dozoru) urządzeń elektrycznych, które pracują pod napięciem nie większym niż 1 kV.
Osoby posiadające uprawnienia mogą obsługiwać sprzęt zasilany z sieci elektrycznej, a także zajmować się jego montażem.

Aby uzyskać świadectwo kwalifikacyjne uczestnicy szkolenia zdawali egzamin przeprowadzony przez zespół egzaminacyjny działający w ramach komisji kwalifikacyjnej powołanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w szkołach w systemie zdalnym
Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w naszej szkole odbywają systemie zdalnym. Zajęcia lekcyjne odbywają się za pośrednictwem platformy Teams i dziennika.

Uwaga! Od 20 grudnia 2021 r. nastąpiła zmiana planu lekcji. Aktualny plan lekcji znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce Plan lekcji i dzienniku.

Więcej informacji na temat kształcenia w systemie zdalnym znajdziemy na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-20-grudnia-do-9-stycznia-zajecia-w-szkolach-w-systemie-zdalnym?fbclid=IwAR0ejTu2KWkUk7USKpO0k7PNeA4wEVS7nrGltJTKC2nZzKfTm2CSrjAw36c

Prezentacja kartek świątecznych wykonanych przez uczniów technikum grafiki i pol
Zapraszamy do obejrzenia kartek świątecznych wykonanych przez uczniów technikum grafiki i poligrafii cyfrowej https://express.adobe.com/page/2w8uKBplaH35n/
Mateusz Czarnecki w gronie zwycięzców ogólnopolskiego konkursu WY:MYśL KWALIFIKA
Mateusz Czarnecki z kl. IV TIG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej, znalazł się w zacnym gronie zwycięzców ogólnopolskiego konkursu WY:MYśL KWALIFIKACJę.
Ponad 70 szkół z całej Polski wzięło udział w konkursie WY:MYśL KWALIFIKACJę z pulą nagród przekraczającą 32 tys. złotych! Celem konkursu było zachęcanie dzieci i młodzieży do potwierdzania swoich umiejętności, zdobywania nowych kwalifikacji oraz popularyzacja Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Konkurs WY:MYśL KWALIFIKACJę cieszył się dużym zainteresowaniem, zakwalifikowano 91 propozycji kwalifikacji, spośród których wybrano 16 zwycięskich prac, w tym naszego ucznia Mateusza Czarneckiego, promującego tym samym swoje miasto i szkołę. A wszystko to pod opieką szkolnego doradcy zawodowego i nauczyciela Pani Laury Czuhan.

Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu propozycji kwalifikacji dla dzieci i młodzieży w formie odznaki składającej się z opisu i znaku graficznego. Nazwa odznaki finałowej pracy Mateusza to PRZYJACIEL ZWIERZAKA, a nagroda to karta podarunkowa o wartości 2 tys. złotych oraz udział w warsztatach design thinking, organizowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Instytut Badań Edukacyjnych jako organizator konkursu pogratulował zwycięzcy i jednocześnie podziękował za nadesłaną pracę.

My jako szkoła także gratulujemy wygranej, życzymy dalszych sukcesów Mateuszowi i zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do aktywnego udziału w konkursach, jak widać warto!
Samorząd Uczniowski w natarciu ze świątecznym pozdrowieniem i życzeniami
Zarząd Samorządu Uczniowskiego w natarciu ze świątecznym pozdrowieniem i życzeniami.

Piątek, 17 grudnia 2021 r. obfitował w wiele spotkań, podsumowań, rozmów i serdeczności. Nie zawiódł również Samorząd Uczniowski.

Aby podziękować za życzliwość i wszelaką pomoc oraz umożliwienie realizacji zadań SU (Samorządu Uczniowskiego) przedstawiciele osobiście złożyli życzenia świąteczne dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji.

Szanując tradycje świąteczne obok karneciku z życzeniami został dołączony pęk wysuszonej trawy zwany potocznie siankiem.


Słowo od Samorządu:

„Chcielibyśmy życzyć dużo zdrowia, które w życiu jest najważniejsze.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój oraz radość.
Rodzinne ciepło świąt niechaj wypełni Wasze domy oraz zagości w nich mądrość, zgoda, uśmiech i dostatek.
A na Nowy Rok mnóstwo samych wspaniałości, a przede wszystkim morze miłości.
Życzymy tego, abyście spełnili swe wszystkie postanowienia noworoczne, które pomogą uczynić Nowy Rok jeszcze lepszym”.

Opiekunowie i członkowie Samorządu Uczniowskiego


Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.