Wydarzenia:

Konkurs kulturowy z języków obcych dla klas 2 i 3 Technikum
Dnia 20.01.2022 r. odbędzie się konkurs języków obcych:
- z języka angielskiego na 5 godzinie lekcyjnej sala 210,
- z języka niemieckiego na 5 godzinie lekcyjnej sala 210,
- z języka rosyjskiego na 6 godzinie lekcyjnej sala 210.

Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się do nauczycieli: Pani Wiesławy Chazan, Pani Agnieszki Cholewińskiej lub Pani Renaty Saleckiej.
Zapraszamy do udziału!
„uDOSTęPniacze do akcji!”
O dostępności wciąż mówi się za mało, tymczasem bez niej wielu z nas nie będzie w stanie normalnie żyć. Czas dostrzec potrzeby osób z niepełnosprawnościami czy też znajdujących się w trudnych życiowych sytuacjach! W uświadomieniu sobie jak ważna jest dostępność we współczesnych świecie ma pomóc startująca 10 stycznia 2022 r. akcja edukacyjna wraz z konkursem pn. „uDOSTęPniacze 2.0”. Konkurs „uDOSTęPniacze 2.0” jest skierowany do nauczycieli i uczniów drugich i trzecich klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Jego realizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematem konkursu jest dostępność, czyli zapewnienie równego dostępu do produktów, usług i przestrzeni wszystkim osobom, w tym niepełnosprawnym oraz o ograniczonej mobilności ruchowej lub percepcji. Akcja ma na celu m.in. uświadomienie uczniom jak wiele barier znajduje się w otoczeniu i uwrażliwienie ich na większe potrzeby niektórych grup społecznych.Organizator zapewnia szkołom niezwykle atrakcyjną formę udziału. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do konkursu wezmą udział w szkoleniu online z tematyki dostępności oraz otrzymają pakiet dedykowanych materiałów, na podstawie których przeprowadzą lekcje dostępności w zgłoszonych szkołach. Samo zadanie konkursowe, w postaci przygotowania filmu o dostępności, pozwoli sprawdzić uczniom zdobytą podczas zajęć wiedzę. W konkursie młodzież powalczy o cenne nagrody nie tylko dla siebie, ale też swoich szkół. - Bardzo zależy nam, by udział w konkursie nie był tylko jednorazową inicjatywą, a początkiem nowej drogi szkoły w zakresie edukacji o dostępności. Mamy nadzieję, że przeszkoleni nauczyciele staną się ambasadorami dostępności w swoich szkołach i wykorzystają otrzymane od nas materiały do dalszego edukowania młodzieży. W ramach nagród w konkursie przygotowaliśmy m.in. pakiety „dostępnościowe” o wartości ok. 5000 zł, które będą przekazane zwycięskim szkołom. Nagrody te mają pomóc nauczycielom w prowadzeniu ciekawych zajęć, dzięki którym uczniowie nie tylko zdobędą nową wiedzę o dostępności, ale też zrozumieją, że dzięki niej wszystkim będzie żyło się po prostu łatwiej. – podkreśla Monika Grążka, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich.- Prawda jest taka, że póki jesteśmy sprawni i zdrowi nie dostrzegamy barier w dostępności. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy nagle sami potrzebujemy pomocy. I nie musi to być od razu poważny wypadek. Trudności dostrzegą kobiety z małymi dziećmi, osoby, które nagle zostały zmuszone do poruszania się np. o kulach, czy osoby starsze, które straciły wraz z wiekiem siły i dawną sprawność. Jednak by móc przygotować się do takich wyzwań już dziś musimy usunąć istniejące bariery i zbudować świadomość potrzeb. Temu właśnie ma służyć ten konkurs. – podsumowuje Monika Grążka.
Zgłoszenie szkoły do udziału w projekcie jest bardzo proste. Wystarczy uzupełnić formularz dostępny na stronie: udostepniacze.mfipr.gov.pl w terminie do 10 lutego 2022 r. Prace konkursowe będą przyjmowane do 16 marca 2022 r. W akcji może wziąć udział 96 szkół z terenu całego kraju. O zakwalifikowaniu do projektu decyduje kolejność i poprawność zgłoszeń. Udział w konkursie jest bezpłatny.Konkurs, współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, jest elementem Programu Dostępność Plus. Strona internetowa konkursu: udostepniacze.mfipr.gov.pl
Konkurs "Znani i nieznani z Podlasia"
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Białej Podlaskiej oraz wszystkich miejscowości z terenu powiatu bialskiego – dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w II edycji konkursu regionalnego „Znani i nieznani z Podlasia - biografie naszych babć i dziadków”. Konkurs polega na napisaniu biografii mieszkańca Białej Podlaskiej lub mieszkańca miejscowości znajdującej się na terenie powiatu bialskiego, członka rodziny uczestnika konkursu lub innej niespokrewnionej osoby, której losy związane były z daną miejscowością. Praca ma liczyć maksymalnie do 5 stron formatu A 4. Termin nadsyłania prac: 31 marca 2022 r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie biblioteki w zakładce : https://mbp.org.pl/a,306,ii-edycja-regionalnego-konkursu
Kursy i szkolenia dla uczniów
W dniach 27 - 29.12. 2021 r. uczniowie objęci wsparciem w projekcie w zakresie grafiki komputerowej uczestniczyli w szkoleniu pn. „Projektowanie i technologia – opakowania w praktyce”. Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im.F.Żwirki i S.Wigury w Białej Podlaskiej w godz. 8.30-16.30. Większość czasu to ćwiczenia praktyczne, poprzedzone wstępem wykładowcy. Wzięło w nich udział 12 uczestników projektu, w tym 11 uczennic i 1 uczeń.

To pierwszy etap kursu, którego celem jest poznanie technik tworzenia i edycji grafiki komputerowej, podstaw składu z wykorzystaniem Adobe Ilustrator, poznanie zasad projektowania i etykiet z uwzględnieniem różnych technologii druku oraz możliwości stosowania uszlachetnień i obróbki introligatorskiej, a także uzyskanie pełnej kontroli nad kolorem na wszystkich etapach pracy.

Podczas kursu uczestniczyli tworzyli projekty graficzne, których przykładem mogą być widoczne na zdjęciach projekty zegarków.
Szkoła dla rodziców i wychowawców
W styczniu 2022 r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Białej Podlaskiej, ul. Waryńskiego 3
planuje rozpoczęcie zajęć kolejnej grupy " Szkoła dla  rodziców i wychowawców".   
Zajęcia odbywać się będą we wtorki w godz.16 - 19.   
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z sekretariatem poradni tel.(83) 341-64-36.     

Multimedialne życzenia
Multimedialne życzenia? Rzecz jasna!
Zapraszamy do oglądania i przyjęcia życzeń
Dyrekcji,
Nauczycielom,
Pracownikom,
Uczniom,
Rodzicom,
Absolwentom
i wszystkim sympatykom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne.
Samorząd Uczniowski
Zapraszamy do przeglądania i komentowania wydarzeń na szkolnym Facebooku
Centrum Wsparcia Rodziny i Usług Społecznych dla mieszkańców Miejskiego Obszaru
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej do 30 kwietnia 2022 r. realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pn. „Centrum Wsparcia Rodziny i Usług Społecznych dla mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska” w partnerstwie z Polską Fundacją Ośrodków Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” w Lublinie. Celem projektu jest prowadzenie specjalistycznego wsparcia dla osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym, przeżywającym trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych.

W ramach wsparcia realizowane są następujące działania:1. warsztaty mediacyjne osób dorosłych z nastolatkami;
2. warsztaty pn. „ekonomia w praktyce” – pozwolą uczestnikom nabyć umiejętności w zakresie umiejętnego planowania i gospodarowania budżetem rodziny, pozyskać wiedzę i narzędzia w celu poprawy sytuacji finansowej rodziny, uzyskać informacje, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach finansowych, nabyć wiedzę jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, poznać metody redukcji wydatków;
3. warsztaty kulinarne – pozwolą uczestnikom nabyć umiejętności w zakresie rozwijania zainteresowań zdrowym stylem życia, prawidłowym żywieniem oraz niemarnowaniem żywności, przybliżą zasady dobrej organizacji w kuchni – elementy „must have”, jak mądrze oszczędzać w kuchni, jak przygotować dobry posiłek za grosze, nauczą przygotowywania posiłków, kulinarnego savoir – vivru, przygotowania i dekoracji stołu, wskażą jak dobrać odpowiednie zastawy stołowe, jak odpowiednio zachować się przy stole – kultura jedzenia i picia, - przygotować udane przyjęcie koktajlowe: bufet zimny, ciepły, deserowy i napoje;
4. warsztaty dotyczące przemocy i panowania nad agresją – dedykowane dla rodziców i młodzieży;
5. spotkania edukacyjno-profilaktyczne o tematyce:
„Jak pomóc dzieciom aby radziły sobie z własnymi uczuciami”,„Co zamiast kary?”,„Problemy wieku adolescencji”,„Konsekwencje używania narkotyków”,„Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży”,6. wsparcie w zakresie: poradnictwa obywatelskiego, poradnictwa prawnego, poradnictwa pedagogicznego, poradnictwa psychologicznego;
7. wsparcie w ramach punkt konsultacyjnego dla osób mających problemy opiekuńczo-wychowawcze, problemy w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, radzenia sobie z sytuacjami dnia codziennego rodziców lub opiekunów dzieci – porad udzielają asystenci rodziny.
Wsparcie i porady udzielane są bezpłatnie. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o kontakt osobisty z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej ul. Piłsudskiego 24 lub telefoniczny pod numerami 83 343 33 50, 83 343 49 80, 83 343 49 83, sekretariat MOPS - 83 343 85 37.
Doskonalenie nauczycieli - SEP
W grudniu kolejna grupa nauczycieli kształcenia zawodowego została objęta wsparciem w ramach Zad. 2 Doskonalenie nauczycieli.
13 nauczycieli uczestniczyło w kursie SEP. 3 z nich w jednodniowym pn. „Eksploatacja i dozór urządzeń elektroenergetycznych SEP (10.XII ), a 10 w dwudniowym pn.„Eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych i energetycznych SEP”. (13 i 16 XII)

Celem szkolenia było przygotowanie uczestników do egzaminów kwalifikacyjnych w zakresie eksploatacji (i dozoru) zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn.28.04.2003 r.

SEP – to Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które zrzesza techników, inżynierów oraz osoby kształcące się na dane stanowiska.
Uprawnienia SEP dają realną szansę rozwoju zawodowego. Pozwalają przede wszystkim na wykonywanie wszelkich prac dotyczących eksploatacji (i dozoru) urządzeń elektrycznych, które pracują pod napięciem nie większym niż 1 kV.
Osoby posiadające uprawnienia mogą obsługiwać sprzęt zasilany z sieci elektrycznej, a także zajmować się jego montażem.

Aby uzyskać świadectwo kwalifikacyjne uczestnicy szkolenia zdawali egzamin przeprowadzony przez zespół egzaminacyjny działający w ramach komisji kwalifikacyjnej powołanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w szkołach w systemie zdalnym
Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w naszej szkole odbywają systemie zdalnym. Zajęcia lekcyjne odbywają się za pośrednictwem platformy Teams i dziennika.

Uwaga! Od 20 grudnia 2021 r. nastąpiła zmiana planu lekcji. Aktualny plan lekcji znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce Plan lekcji i dzienniku.

Więcej informacji na temat kształcenia w systemie zdalnym znajdziemy na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-20-grudnia-do-9-stycznia-zajecia-w-szkolach-w-systemie-zdalnym?fbclid=IwAR0ejTu2KWkUk7USKpO0k7PNeA4wEVS7nrGltJTKC2nZzKfTm2CSrjAw36c

Prezentacja kartek świątecznych wykonanych przez uczniów technikum grafiki i pol
Zapraszamy do obejrzenia kartek świątecznych wykonanych przez uczniów technikum grafiki i poligrafii cyfrowej https://express.adobe.com/page/2w8uKBplaH35n/
Mateusz Czarnecki w gronie zwycięzców ogólnopolskiego konkursu WY:MYśL KWALIFIKA
Mateusz Czarnecki z kl. IV TIG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej) Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej, znalazł się w zacnym gronie zwycięzców ogólnopolskiego konkursu WY:MYśL KWALIFIKACJę.
Ponad 70 szkół z całej Polski wzięło udział w konkursie WY:MYśL KWALIFIKACJę z pulą nagród przekraczającą 32 tys. złotych! Celem konkursu było zachęcanie dzieci i młodzieży do potwierdzania swoich umiejętności, zdobywania nowych kwalifikacji oraz popularyzacja Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Konkurs WY:MYśL KWALIFIKACJę cieszył się dużym zainteresowaniem, zakwalifikowano 91 propozycji kwalifikacji, spośród których wybrano 16 zwycięskich prac, w tym naszego ucznia Mateusza Czarneckiego, promującego tym samym swoje miasto i szkołę. A wszystko to pod opieką szkolnego doradcy zawodowego i nauczyciela Pani Laury Czuhan.

Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu propozycji kwalifikacji dla dzieci i młodzieży w formie odznaki składającej się z opisu i znaku graficznego. Nazwa odznaki finałowej pracy Mateusza to PRZYJACIEL ZWIERZAKA, a nagroda to karta podarunkowa o wartości 2 tys. złotych oraz udział w warsztatach design thinking, organizowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Instytut Badań Edukacyjnych jako organizator konkursu pogratulował zwycięzcy i jednocześnie podziękował za nadesłaną pracę.

My jako szkoła także gratulujemy wygranej, życzymy dalszych sukcesów Mateuszowi i zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do aktywnego udziału w konkursach, jak widać warto!
Samorząd Uczniowski w natarciu ze świątecznym pozdrowieniem i życzeniami
Zarząd Samorządu Uczniowskiego w natarciu ze świątecznym pozdrowieniem i życzeniami.

Piątek, 17 grudnia 2021 r. obfitował w wiele spotkań, podsumowań, rozmów i serdeczności. Nie zawiódł również Samorząd Uczniowski.

Aby podziękować za życzliwość i wszelaką pomoc oraz umożliwienie realizacji zadań SU (Samorządu Uczniowskiego) przedstawiciele osobiście złożyli życzenia świąteczne dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji.

Szanując tradycje świąteczne obok karneciku z życzeniami został dołączony pęk wysuszonej trawy zwany potocznie siankiem.


Słowo od Samorządu:

„Chcielibyśmy życzyć dużo zdrowia, które w życiu jest najważniejsze.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój oraz radość.
Rodzinne ciepło świąt niechaj wypełni Wasze domy oraz zagości w nich mądrość, zgoda, uśmiech i dostatek.
A na Nowy Rok mnóstwo samych wspaniałości, a przede wszystkim morze miłości.
Życzymy tego, abyście spełnili swe wszystkie postanowienia noworoczne, które pomogą uczynić Nowy Rok jeszcze lepszym”.

Opiekunowie i członkowie Samorządu Uczniowskiego

Wspólne kolędowanie z kl. 1TG i 1TI
Uczniowie klas 1TG i 1TI przygotowani muzyczną, świąteczną niespodziankę.
W piątek, 17 grudnia 2021 r. miłym akcentem zakończyliśmy naukę stacjonarną.
Na sali gimnastycznej mieliśmy możliwość poczuć bożonarodzeniowy klimat.
Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny znany raczej wszystkim. Zaprezentowali najpiękniejsze, polskie kolędy w różnych aranżacjach.
Dyrekcja szkoły złożyła obecnym reprezentantom społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne…
Rozeszliśmy się rozkolędowani w nastroju nadziei i lepszego jutra..

WESOŁYCH śWIĄT WSZYSTKIM!!!!
Kursy i szkolenia dla uczniów - spawanie metodą MAG
W ramach Zadania 7. Kursy i szkolenia dla uczniów, 6 uczniów biorących udział w realizacji projektu „Fachowcy z Brzeskiej! – edycja2” uczestniczyło w Kursie spawania blach i rur spinami pachwinowymi – proces spawania 135.

Celem kursu było nabycie przez uczestników wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie spawania metodą MAG 135.
Uprawnienie spawacza metodą MAG (135) potwierdza posiadanie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy jako spawacz.
Po zdanym egzaminie, na potwierdzenie zdobytych kwalifikacji uczestnicy otrzymali świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza oraz wpis do Książeczki Spawacza wydanej przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach.
Kwalifikacje ważne są przez 5 lat.
Stypendyści „Lubelskiej kuźni talentów 2021 - 2023”
Miło nam poinformować, że aż 12 uczniów naszej szkoły:
1.    Klaudia Doroszuk z klasy 3 TBG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej),
2.    Krystian Goławski z klasy 3 TBG (technik budownictwa),
3.    Kristina Goroszko z klasy 2 B (mechanik pojazdów samochodowych),
4.    Paweł Łukaszewicz z klasy 4 TBE (technik elektryk),
5.    Marcin Maksymiuk z klasy 3 TEM (technik elektryk),
6.    Palina Manchak z klasy 2 TG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej),
7.    Martyna Osuch z klasy 3 A2 (cukiernik),
8.    Łukasz Osypiuk z klasy 3 TBG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej),
9.    Maciej Rycerski z klasy 2 TM (technik mechatronik),
10.    Jakub Sawczyc z klasy 2 B (mechanik pojazdów samochodowych),
11.    Kacper Soroczyński - Prokopowicz z klasy 3 TMS (technik mechatronik),
12.    Krzysztof Wilk z klasy 4 TBE (technik budownictwa),
otrzymało stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programu stypendialnego „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023”.  Są one przyznawane uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym w zakresie przedmiotów zawodowych. Stypendia w wysokości 350 zł na miesiąc, będą wypłacane od września 2021 r. do czerwca 2022 r. (razem 3 500 zł).
SERDECZNIE GRATULUJEMY! Jednocześnie mamy nadzieję, że stypendium będzie jeszcze bardziej motywowało do kształcenia się i rozwijania swoich zainteresowań zawodowych oraz przyczyni się do kolejnych sukcesów naszych uczniów.

Podsumowanie szkolnej akcji „świąteczna zbiórka żywności”
Bez wahania możemy stwierdzić, że na uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły możemy liczyć w każdej sytuacji.

Wśród ok 100 kg zebranych artykułów spożywczych i środków czystości dominowały cukier, mąka, makaron, olej, słodycze, proszek do prania, mydło… Zebrane dary, tzn. żywność sucha i długoterminowa oraz środki chemiczne zostały przekazane osobom szczególnie potrzebujących.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni wobec osób potrzebujących pomocy i podzielili się zakupioną żywnością.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy udzielili wsparcia w naszej zbiórce żywności.
Dziękujemy wszystkim ludziom z otwartym sercem za okazaną pomoc.

Życzymy Zdrowych i Wesołych świąt Bożego Narodzenia.

Wdzięczny Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariusza.

Zaproszenie na turniej tenisa stołowego pod nazwa „ Z rakietką ku niepodległości
Trwają zapisy na amatorski turniej tenisa stołowego “Z rakietką ku niepodległości”, który już 18 grudnia br. odbędzie się w Białej Podlaskiej. Areną zmagań będzie hala sportowo-widowiskowa Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej przy ul. Sidorskiej 30. To ostatni z dwunastu turniejów “Z Rakietką Ku Niepodległości”. Organizatorem jest Fundacja Absens Carens.
Uczestnicy rywalizować będą na 12 stołach w kategoriach: do lat 12, 13-16 lat, 17 lat i starsi, w podziale na kobiety i mężczyzn. Na każdego uczestnika turnieju czeka przygotowany pakiet startowy oraz specjalnie przygotowany pamiątkowy medal. Najlepsi w swoich kategoriach otrzymają natomiast puchary oraz nagrody rzeczowe.
"Z Rakietką Ku Niepodległości" jest to cykl dwunastu turniejów tenisa stołowego, które organizowane są w celu uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zawody rozgrywane są w okresie październik-grudzień 2021 r., a miastami gospodarzami były do tej pory m.in. Lubartów, Ząbki, Bilcza, Dębica, Zielona Góra, Gliwice, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków, Poznań, Gdów i Olsztyn.
Każdemu turniejowi towarzyszy wystawa poświęcona polskim sportowcom, w tym olimpijczykom, którzy walczyli o wolną Polskę. To krótkie historie karier sportowych i osobistych marzeń, które brutalnie zostały przerwane przez wojnę.
Aktualnie odbyło się już jedenaście z dwunastu turniejów, w których udział wzięło już około 1500 osób. Relacje ze wszystkich rozegranych dotąd zawodów można znaleźć na naszym fb: Fundacja Absens Carens | Facebook oraz stronie internetowej: absenscarens.org.
Patronat nad projektem objął Polski Związek Tenisa Stołowego, a turniej w Białej Podlaskiej patronat honorowy objął Prezydent Miasta Biała Podlaska.
Patronatem medialnym turniej objęli: Radio Biper, Podlasianin oraz Biała24.
Zadanie jest współfinansowane z środków Ministerstwa Sportu i Turystyki (wcześniej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu).
Więcej informacji oraz możliwość zapisów na turniej na stronie: Fundacja Absens Carens » Z rakietką ku niepodległości - Biała Podlaska
W przypadku wolnych miejsc w dniu imprezy organizator dopuszcza możliwość zapisu na miejscu w biurze zawodów o godzinie 9:00.
Piotr Toczek 5 miejsce na dystansie 50 m w stylu klasycznym w województwie
W dniu 13 grudnia 2021 w Lublinie na Aqua Lublin odbyły się zawody rangi wojewódzkiej w pływaniu w których brali udział uczniowie z całego regionu.

Piotr Toczek uczeń klasy 3 TS1 zajął wysokie 5 miejsce na dystansie 50 m w stylu klasycznym z czasem 32,30 s.
Kilka dni wcześniej Piotr nie miał sobie równych i w zawodach miejskich oraz rejonowych zajął pierwsze miejsca (32.00) co  pozwoliło mu na start w zawodach wojewódzkich.
Piotr Toczek od kilku lat trenuje pływanie, obecnie reprezentuje Uczniowski Klub Sportowy „KRASZAK” Biała Podlaska, wcześniej trenował w UKS „PIONIER”.
Piotrowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na arenie sportowej.    
Kristina, Marta i Czarek w Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska
Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska jest reprezentacją młodzieży – uczniów szkół średnich – publicznych i niepublicznych miasta Biała Podlaska i stanowi reprezentację ogółu młodzieży jako istotnej części bialskiej wspólnoty samorządowej.
W skład Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska na kadencję 2021-2023 weszło 25 uczniów.
Naszą szkołę reprezentować będą członkowie samorządu Uczniowskiego:
1.    Radna Kristina Goroszko
2.    Radna Marta Sokół
3.    Radny Cezary Kwitek

Rada reprezentuje interesy młodzieży wobec instytucji samorządowych i pozarządowych. Jej zadania to promowanie inicjatyw młodzieżowych, konsultowanie decyzji władz miasta, kreowanie działań sprzyjających młodzieży i wyrażenie opinii w najważniejszych sprawach dla młodych bialczan.
GRATULUJEMY!!!!!
Źródło: https://um.bialapodlaska.pl/ps/191

Wypożycz książkę na święta!
Drodzy Czytelnicy !
święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wspaniałą rozrywkę w świąteczny czas może stanowić lektura pasjonujących książek, które możecie znaleźć w naszej bibliotece. Zapraszamy na naszą akcję - Wypożycz książkę na święta!
Na grudniowe, długie wieczory, a szczególnie na ten piękny świąteczny czas zapraszamy po książki, które pobudzą wyobraźnię i wprowadzą w niezwykły nastrój.  
 
Przyjdź, zobacz, wypożycz i przeczytaj!

KLASA 1A W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
W dn.13.12.2021r. klasa 1A uczestniczyła w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych zorganizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia.
Każdy z uczestników wykonał samodzielnie stroik bożonarodzeniowy.
Po zajęciach plastycznych i krótkim posiłku uczniowie obejrzeli  wystawę pt. "Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym" prezentowanej w ramach ekspozycji "Lata 20… Lata 30…" oraz wystawę ikon.
Po zajęciach w muzeum klasa udała się na wspólną pizzę.
Uczniowie kl. 1A wraz z wychowawcą Panem Tadeuszem Michalczukiem dziękują Pani Katarzynie Deneko z ECKiW za pomoc w organizacji zajęć w muzeum.

Finał akcji zbierania makulatury
Samorząd uczniowski i szkolny wolontariat ogłaszają finał akcji zbierania makulatury, do której włączyliśmy się wraz z OHP w Roskoszy, w celu „Pomocy dla Dawida”. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli i biblioteki szkolnej, udało nam się zebrać cały bus makulatury!!!
Cieszymy się, że nasza szkoła mogła dołożyć cegiełkę do częściowego sfinansowania skomplikowanej rehabilitacji Dawida (16 lat), ucznia Szkoły Branżowej w Lublinie, który został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych.
Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!

Doskonalenie nauczycieli – kurs z programowania sterowników PLC
W dn. 6 - 10 grudnia br. 3 nauczycieli kształcenia zawodowego uczestniczyło w szkoleniu pn. Programowanie sterowników PLC.

Celem szkolenia było :
nabycie przez uczestników podstawowej wiedzy oraz umiejętności z zakresu programowania sterowników PLC;
uzyskanie wiadomości o rodzajach sterowników rodziny SIMATIC S7, ich budowie, działaniu jak również ich programowaniu i zastosowaniu w praktycznych rozwiązaniach przemysłowych;
zdobycie wiedzy z zakresu automatycznego sterowania urządzeń za pomocą sterowników logicznych oraz poznanie parametrów związanych z konfiguracją sprzętową sterownika PLC;
zapoznanie ze schematem elektrycznym, konfiguracją i programowaniem strukturalnym, diagnostyką systemu sterowania;
przedstawienie standardów transmisji danych, ich zabezpieczenie oraz komunikację;
opanowanie reguł poprawnego tworzenia programu oraz jego weryfikację z wykorzystaniem sterownika PLC.

Zakres kursu obejmował m.in.: stworzenie projektu TIA Portal, podstawową obsługę CPU, języki programowania sterowników PLC SIEMENS, podstawowe instrukcje języka LAD, tworzenie podstawowych programów sterowania w języku drabinkowym LAD, nazwy symboliczne- pojęcie Taga, sposób realizacji programu przez sterownik PLC, przerzutniki RS/SR, przestrzeń adresową „M”, tworzenie bloków FC, podstawy programowania w języku FBD, systemy liczbowe, zmienne typu całkowitego, funkcje MOVE, funkcje konwersji, funkcje arytmetyczne, podstawy diagnostyki sterowników PLC, narzędzia Cross-references, Assignment List, wprowadzenie do paneli przemysłowych, tworzenie prostych ekranów, tworzenie animacji na ekranach, modyfikacje zależności pomiędzy ekranami, konfiguracja alarmów na wizualizacji, archiwizację projektu.

Łączny czas trwania kursu to 35 godzin, w tym : 8 godzin teorii oraz 27 godzin praktyki.
ósmoklasiści ze SP nr 1 z wizytą w naszej szkole
Dwa minione piątki (3 XII, 10 XII) upłynęły w naszej szkole pod hasłem wizyt ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej.
Uczniowie wraz z wychowawcami przy okazji wizyty w gabinecie stomatologicznym zapoznali się z ofertą edukacyjną naszej szkoły.
Pod przewodnictwem uczniów Angeliki Zając (1TG), Kristiny Goroszko (2B) i Adama Wilka (1TG), goście odwiedzili pracownie techniczne.
Ofertę edukacyjną zaprezentowali osobiście pan dyrektor i nauczyciele uczący w zawodach: technik mechatronik, robotyk, technik elektryk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik informatyk.
Dziękujemy za wizytę klasom ósmym i do zobaczenia, z niektórymi we wrześniu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza trwał cały tydzień
Od wielu lat członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w ZSZ Nr 2 bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza upływają co prawda po raz kolejny w cieniu pandemii koronawirusa, jednak nie zabrakło radości, przychylności i tony życzliwości.
Działanie w obecnym okresie dla wolontariatu i osób w niego zaangażowanych jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości i determinacji.
Jednak wolontariusze nie poddają się i działają nadal, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych na poziomie lokalnym.
Naszym Wolontariuszom pragniemy złożyć najlepsze życzenia i podziękować za bezinteresowność i trud włożony w pomoc drugiemu człowiekowi.

Wszystkim Wolontariuszom życzymy wytrwałości i dużo satysfakcji, a także sukcesów i dużo zdrowia.
Rockowo-profilaktyczny koncert „Życie – spacer po kamieniach” (filmy)
7 grudnia 2021 r mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole Jacka Musiatowicza z synem Michałem. „Życie – spacer po kamieniach” - to tytuł rokowo-profilaktycznego koncertu zorganizowanego dla uczniów naszej szkoły przez  Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. Artysta podkreślał wartość rodziny i relacji z rodzicami. Mówił o niekorzystnym wpływie wirtualnego świata Internetu, agresji słownej i zagrożeniach wynikających z zażywania narkotyków i dopalaczy. Muzyk podkreślał, jak ważne jest to, aby mieć w życiu pasje, hobby, wypełniać twórczo i konstruktywnie czas wolny, bowiem wtedy zło nie ma do nas dostępu. Jacek Musiatowicz – przedstawiciel „pokolenia bardów”, poeta, pieśniarz. Laureat nagrody Prezydenta RP za wybitna osobowość twórcza w 1997 r. Zwycięzca 33. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, zdobywca nagrody literackiej im. Józefa Kraszewskiego. Współpracował i współpracuje z wieloma muzykami i zespołami (m.in. Oddział Zamknięty, Iwona Węgrowska, Patrycja Markowska). Autor tekstów m.in. Patrycji Markowskiej, Iwony Węgrowskiej, Gienka Loski oraz zespołów – Gooroleska i Wołosatki. Twórca muzyki do filmu o AIDS pt. „Historia istotnej Victorii”- filmu o AIDS, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie. Obecnie jest zaangażowany w pracę profilaktyczną. Michał Musiatowicz – syn Jacka, wirtuoz gitary, uczestnik Must be the music 2015/2016.
Klasa 3 TG zorganizowała mikołajkowy kiermasz
6 grudnia klasa 3 TG zorganizowała kiermasz mikołajkowy. Na dolnym korytarzu młodzież sprzedawała własnoręcznie przygotowane wypieki cukiernicze. Jak widać na zdjęciach ciasta, pierniczki i babeczki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Mikołajkowy kiermasz słodkości
Uczniowie klasy 3TG zapraszają 6 grudnia na Kiermasz słodkości na korytarzu obok sali 114.
Czy byliście grzeczni?
Czy byliście grzeczni?
Przeczytajcie koniecznie!
świąteczna zbiórka żywności dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji

„Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym, i jak się z nimi dzielisz.”


Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu ogłaszają akcję „świąteczna zbiórka żywności dla rodzin uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji."

Okres świąteczny to czas, w którym osoby znajdujące się w trudnej sytuacji wymagają szczególnej pomocy. Dlatego zachęcamy całą społeczność szkolną do przyłączenia się do zbiórki.

W dniach 6 - 14 grudnia 2021 r., przy stoliku dyżurnych, będą znajdowały się kosze na artykuły spożywcze i środki czystości.

Zachęcamy również połączyć siły i dołączyć do akcji klasami. W myśl zasady „klasa-rodzinie potrzebującej”

Przykładowa lista produktów o długim terminie ważności, zamieszczona została na plakacie informacyjnym.

Sprawmy, aby te święta były radosne dla wszystkich!


Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.