Wydarzenia:

Wspólne kolędowanie z kl. 1TG i 1TI
Uczniowie klas 1TG i 1TI przygotowani muzyczną, świąteczną niespodziankę.
W piątek, 17 grudnia 2021 r. miłym akcentem zakończyliśmy naukę stacjonarną.
Na sali gimnastycznej mieliśmy możliwość poczuć bożonarodzeniowy klimat.
Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny znany raczej wszystkim. Zaprezentowali najpiękniejsze, polskie kolędy w różnych aranżacjach.
Dyrekcja szkoły złożyła obecnym reprezentantom społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne…
Rozeszliśmy się rozkolędowani w nastroju nadziei i lepszego jutra..

WESOŁYCH śWIĄT WSZYSTKIM!!!!
Kursy i szkolenia dla uczniów - spawanie metodą MAG
W ramach Zadania 7. Kursy i szkolenia dla uczniów, 6 uczniów biorących udział w realizacji projektu „Fachowcy z Brzeskiej! – edycja2” uczestniczyło w Kursie spawania blach i rur spinami pachwinowymi – proces spawania 135.

Celem kursu było nabycie przez uczestników wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie spawania metodą MAG 135.
Uprawnienie spawacza metodą MAG (135) potwierdza posiadanie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy jako spawacz.
Po zdanym egzaminie, na potwierdzenie zdobytych kwalifikacji uczestnicy otrzymali świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza oraz wpis do Książeczki Spawacza wydanej przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach.
Kwalifikacje ważne są przez 5 lat.
Stypendyści „Lubelskiej kuźni talentów 2021 - 2023”
Miło nam poinformować, że aż 12 uczniów naszej szkoły:
1.    Klaudia Doroszuk z klasy 3 TBG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej),
2.    Krystian Goławski z klasy 3 TBG (technik budownictwa),
3.    Kristina Goroszko z klasy 2 B (mechanik pojazdów samochodowych),
4.    Paweł Łukaszewicz z klasy 4 TBE (technik elektryk),
5.    Marcin Maksymiuk z klasy 3 TEM (technik elektryk),
6.    Palina Manchak z klasy 2 TG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej),
7.    Martyna Osuch z klasy 3 A2 (cukiernik),
8.    Łukasz Osypiuk z klasy 3 TBG (technik grafiki i poligrafii cyfrowej),
9.    Maciej Rycerski z klasy 2 TM (technik mechatronik),
10.    Jakub Sawczyc z klasy 2 B (mechanik pojazdów samochodowych),
11.    Kacper Soroczyński - Prokopowicz z klasy 3 TMS (technik mechatronik),
12.    Krzysztof Wilk z klasy 4 TBE (technik budownictwa),
otrzymało stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach programu stypendialnego „Lubelska kuźnia talentów 2021-2023”.  Są one przyznawane uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym w zakresie przedmiotów zawodowych. Stypendia w wysokości 350 zł na miesiąc, będą wypłacane od września 2021 r. do czerwca 2022 r. (razem 3 500 zł).
SERDECZNIE GRATULUJEMY! Jednocześnie mamy nadzieję, że stypendium będzie jeszcze bardziej motywowało do kształcenia się i rozwijania swoich zainteresowań zawodowych oraz przyczyni się do kolejnych sukcesów naszych uczniów.

Podsumowanie szkolnej akcji „świąteczna zbiórka żywności”
Bez wahania możemy stwierdzić, że na uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły możemy liczyć w każdej sytuacji.

Wśród ok 100 kg zebranych artykułów spożywczych i środków czystości dominowały cukier, mąka, makaron, olej, słodycze, proszek do prania, mydło… Zebrane dary, tzn. żywność sucha i długoterminowa oraz środki chemiczne zostały przekazane osobom szczególnie potrzebujących.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni wobec osób potrzebujących pomocy i podzielili się zakupioną żywnością.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy udzielili wsparcia w naszej zbiórce żywności.
Dziękujemy wszystkim ludziom z otwartym sercem za okazaną pomoc.

Życzymy Zdrowych i Wesołych świąt Bożego Narodzenia.

Wdzięczny Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariusza.

Zaproszenie na turniej tenisa stołowego pod nazwa „ Z rakietką ku niepodległości
Trwają zapisy na amatorski turniej tenisa stołowego “Z rakietką ku niepodległości”, który już 18 grudnia br. odbędzie się w Białej Podlaskiej. Areną zmagań będzie hala sportowo-widowiskowa Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej przy ul. Sidorskiej 30. To ostatni z dwunastu turniejów “Z Rakietką Ku Niepodległości”. Organizatorem jest Fundacja Absens Carens.
Uczestnicy rywalizować będą na 12 stołach w kategoriach: do lat 12, 13-16 lat, 17 lat i starsi, w podziale na kobiety i mężczyzn. Na każdego uczestnika turnieju czeka przygotowany pakiet startowy oraz specjalnie przygotowany pamiątkowy medal. Najlepsi w swoich kategoriach otrzymają natomiast puchary oraz nagrody rzeczowe.
"Z Rakietką Ku Niepodległości" jest to cykl dwunastu turniejów tenisa stołowego, które organizowane są w celu uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zawody rozgrywane są w okresie październik-grudzień 2021 r., a miastami gospodarzami były do tej pory m.in. Lubartów, Ząbki, Bilcza, Dębica, Zielona Góra, Gliwice, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków, Poznań, Gdów i Olsztyn.
Każdemu turniejowi towarzyszy wystawa poświęcona polskim sportowcom, w tym olimpijczykom, którzy walczyli o wolną Polskę. To krótkie historie karier sportowych i osobistych marzeń, które brutalnie zostały przerwane przez wojnę.
Aktualnie odbyło się już jedenaście z dwunastu turniejów, w których udział wzięło już około 1500 osób. Relacje ze wszystkich rozegranych dotąd zawodów można znaleźć na naszym fb: Fundacja Absens Carens | Facebook oraz stronie internetowej: absenscarens.org.
Patronat nad projektem objął Polski Związek Tenisa Stołowego, a turniej w Białej Podlaskiej patronat honorowy objął Prezydent Miasta Biała Podlaska.
Patronatem medialnym turniej objęli: Radio Biper, Podlasianin oraz Biała24.
Zadanie jest współfinansowane z środków Ministerstwa Sportu i Turystyki (wcześniej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu).
Więcej informacji oraz możliwość zapisów na turniej na stronie: Fundacja Absens Carens » Z rakietką ku niepodległości - Biała Podlaska
W przypadku wolnych miejsc w dniu imprezy organizator dopuszcza możliwość zapisu na miejscu w biurze zawodów o godzinie 9:00.
Piotr Toczek 5 miejsce na dystansie 50 m w stylu klasycznym w województwie
W dniu 13 grudnia 2021 w Lublinie na Aqua Lublin odbyły się zawody rangi wojewódzkiej w pływaniu w których brali udział uczniowie z całego regionu.

Piotr Toczek uczeń klasy 3 TS1 zajął wysokie 5 miejsce na dystansie 50 m w stylu klasycznym z czasem 32,30 s.
Kilka dni wcześniej Piotr nie miał sobie równych i w zawodach miejskich oraz rejonowych zajął pierwsze miejsca (32.00) co  pozwoliło mu na start w zawodach wojewódzkich.
Piotr Toczek od kilku lat trenuje pływanie, obecnie reprezentuje Uczniowski Klub Sportowy „KRASZAK” Biała Podlaska, wcześniej trenował w UKS „PIONIER”.
Piotrowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na arenie sportowej.    
Kristina, Marta i Czarek w Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska
Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska jest reprezentacją młodzieży – uczniów szkół średnich – publicznych i niepublicznych miasta Biała Podlaska i stanowi reprezentację ogółu młodzieży jako istotnej części bialskiej wspólnoty samorządowej.
W skład Młodzieżowej Rady Miasta Biała Podlaska na kadencję 2021-2023 weszło 25 uczniów.
Naszą szkołę reprezentować będą członkowie samorządu Uczniowskiego:
1.    Radna Kristina Goroszko
2.    Radna Marta Sokół
3.    Radny Cezary Kwitek

Rada reprezentuje interesy młodzieży wobec instytucji samorządowych i pozarządowych. Jej zadania to promowanie inicjatyw młodzieżowych, konsultowanie decyzji władz miasta, kreowanie działań sprzyjających młodzieży i wyrażenie opinii w najważniejszych sprawach dla młodych bialczan.
GRATULUJEMY!!!!!
Źródło: https://um.bialapodlaska.pl/ps/191

Wypożycz książkę na święta!
Drodzy Czytelnicy !
święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wspaniałą rozrywkę w świąteczny czas może stanowić lektura pasjonujących książek, które możecie znaleźć w naszej bibliotece. Zapraszamy na naszą akcję - Wypożycz książkę na święta!
Na grudniowe, długie wieczory, a szczególnie na ten piękny świąteczny czas zapraszamy po książki, które pobudzą wyobraźnię i wprowadzą w niezwykły nastrój.  
 
Przyjdź, zobacz, wypożycz i przeczytaj!

KLASA 1A W MUZEUM POŁUDNIOWEGO PODLASIA
W dn.13.12.2021r. klasa 1A uczestniczyła w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych zorganizowanych przez Muzeum Południowego Podlasia.
Każdy z uczestników wykonał samodzielnie stroik bożonarodzeniowy.
Po zajęciach plastycznych i krótkim posiłku uczniowie obejrzeli  wystawę pt. "Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym" prezentowanej w ramach ekspozycji "Lata 20… Lata 30…" oraz wystawę ikon.
Po zajęciach w muzeum klasa udała się na wspólną pizzę.
Uczniowie kl. 1A wraz z wychowawcą Panem Tadeuszem Michalczukiem dziękują Pani Katarzynie Deneko z ECKiW za pomoc w organizacji zajęć w muzeum.

Finał akcji zbierania makulatury
Samorząd uczniowski i szkolny wolontariat ogłaszają finał akcji zbierania makulatury, do której włączyliśmy się wraz z OHP w Roskoszy, w celu „Pomocy dla Dawida”. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli i biblioteki szkolnej, udało nam się zebrać cały bus makulatury!!!
Cieszymy się, że nasza szkoła mogła dołożyć cegiełkę do częściowego sfinansowania skomplikowanej rehabilitacji Dawida (16 lat), ucznia Szkoły Branżowej w Lublinie, który został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych.
Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!

Doskonalenie nauczycieli – kurs z programowania sterowników PLC
W dn. 6 - 10 grudnia br. 3 nauczycieli kształcenia zawodowego uczestniczyło w szkoleniu pn. Programowanie sterowników PLC.

Celem szkolenia było :
nabycie przez uczestników podstawowej wiedzy oraz umiejętności z zakresu programowania sterowników PLC;
uzyskanie wiadomości o rodzajach sterowników rodziny SIMATIC S7, ich budowie, działaniu jak również ich programowaniu i zastosowaniu w praktycznych rozwiązaniach przemysłowych;
zdobycie wiedzy z zakresu automatycznego sterowania urządzeń za pomocą sterowników logicznych oraz poznanie parametrów związanych z konfiguracją sprzętową sterownika PLC;
zapoznanie ze schematem elektrycznym, konfiguracją i programowaniem strukturalnym, diagnostyką systemu sterowania;
przedstawienie standardów transmisji danych, ich zabezpieczenie oraz komunikację;
opanowanie reguł poprawnego tworzenia programu oraz jego weryfikację z wykorzystaniem sterownika PLC.

Zakres kursu obejmował m.in.: stworzenie projektu TIA Portal, podstawową obsługę CPU, języki programowania sterowników PLC SIEMENS, podstawowe instrukcje języka LAD, tworzenie podstawowych programów sterowania w języku drabinkowym LAD, nazwy symboliczne- pojęcie Taga, sposób realizacji programu przez sterownik PLC, przerzutniki RS/SR, przestrzeń adresową „M”, tworzenie bloków FC, podstawy programowania w języku FBD, systemy liczbowe, zmienne typu całkowitego, funkcje MOVE, funkcje konwersji, funkcje arytmetyczne, podstawy diagnostyki sterowników PLC, narzędzia Cross-references, Assignment List, wprowadzenie do paneli przemysłowych, tworzenie prostych ekranów, tworzenie animacji na ekranach, modyfikacje zależności pomiędzy ekranami, konfiguracja alarmów na wizualizacji, archiwizację projektu.

Łączny czas trwania kursu to 35 godzin, w tym : 8 godzin teorii oraz 27 godzin praktyki.
ósmoklasiści ze SP nr 1 z wizytą w naszej szkole
Dwa minione piątki (3 XII, 10 XII) upłynęły w naszej szkole pod hasłem wizyt ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej.
Uczniowie wraz z wychowawcami przy okazji wizyty w gabinecie stomatologicznym zapoznali się z ofertą edukacyjną naszej szkoły.
Pod przewodnictwem uczniów Angeliki Zając (1TG), Kristiny Goroszko (2B) i Adama Wilka (1TG), goście odwiedzili pracownie techniczne.
Ofertę edukacyjną zaprezentowali osobiście pan dyrektor i nauczyciele uczący w zawodach: technik mechatronik, robotyk, technik elektryk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik informatyk.
Dziękujemy za wizytę klasom ósmym i do zobaczenia, z niektórymi we wrześniu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza trwał cały tydzień
Od wielu lat członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w ZSZ Nr 2 bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza upływają co prawda po raz kolejny w cieniu pandemii koronawirusa, jednak nie zabrakło radości, przychylności i tony życzliwości.
Działanie w obecnym okresie dla wolontariatu i osób w niego zaangażowanych jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości i determinacji.
Jednak wolontariusze nie poddają się i działają nadal, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych na poziomie lokalnym.
Naszym Wolontariuszom pragniemy złożyć najlepsze życzenia i podziękować za bezinteresowność i trud włożony w pomoc drugiemu człowiekowi.

Wszystkim Wolontariuszom życzymy wytrwałości i dużo satysfakcji, a także sukcesów i dużo zdrowia.
Rockowo-profilaktyczny koncert „Życie – spacer po kamieniach” (filmy)
7 grudnia 2021 r mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole Jacka Musiatowicza z synem Michałem. „Życie – spacer po kamieniach” - to tytuł rokowo-profilaktycznego koncertu zorganizowanego dla uczniów naszej szkoły przez  Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. Artysta podkreślał wartość rodziny i relacji z rodzicami. Mówił o niekorzystnym wpływie wirtualnego świata Internetu, agresji słownej i zagrożeniach wynikających z zażywania narkotyków i dopalaczy. Muzyk podkreślał, jak ważne jest to, aby mieć w życiu pasje, hobby, wypełniać twórczo i konstruktywnie czas wolny, bowiem wtedy zło nie ma do nas dostępu. Jacek Musiatowicz – przedstawiciel „pokolenia bardów”, poeta, pieśniarz. Laureat nagrody Prezydenta RP za wybitna osobowość twórcza w 1997 r. Zwycięzca 33. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, zdobywca nagrody literackiej im. Józefa Kraszewskiego. Współpracował i współpracuje z wieloma muzykami i zespołami (m.in. Oddział Zamknięty, Iwona Węgrowska, Patrycja Markowska). Autor tekstów m.in. Patrycji Markowskiej, Iwony Węgrowskiej, Gienka Loski oraz zespołów – Gooroleska i Wołosatki. Twórca muzyki do filmu o AIDS pt. „Historia istotnej Victorii”- filmu o AIDS, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie. Obecnie jest zaangażowany w pracę profilaktyczną. Michał Musiatowicz – syn Jacka, wirtuoz gitary, uczestnik Must be the music 2015/2016.
Klasa 3 TG zorganizowała mikołajkowy kiermasz
6 grudnia klasa 3 TG zorganizowała kiermasz mikołajkowy. Na dolnym korytarzu młodzież sprzedawała własnoręcznie przygotowane wypieki cukiernicze. Jak widać na zdjęciach ciasta, pierniczki i babeczki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Mikołajkowy kiermasz słodkości
Uczniowie klasy 3TG zapraszają 6 grudnia na Kiermasz słodkości na korytarzu obok sali 114.
Czy byliście grzeczni?
Czy byliście grzeczni?
Przeczytajcie koniecznie!
świąteczna zbiórka żywności dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji

„Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym, i jak się z nimi dzielisz.”


Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu ogłaszają akcję „świąteczna zbiórka żywności dla rodzin uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji."

Okres świąteczny to czas, w którym osoby znajdujące się w trudnej sytuacji wymagają szczególnej pomocy. Dlatego zachęcamy całą społeczność szkolną do przyłączenia się do zbiórki.

W dniach 6 - 14 grudnia 2021 r., przy stoliku dyżurnych, będą znajdowały się kosze na artykuły spożywcze i środki czystości.

Zachęcamy również połączyć siły i dołączyć do akcji klasami. W myśl zasady „klasa-rodzinie potrzebującej”

Przykładowa lista produktów o długim terminie ważności, zamieszczona została na plakacie informacyjnym.

Sprawmy, aby te święta były radosne dla wszystkich!

Zbiórka MAKULATURY w celu „Pomocy dla Dawida”
Zespół Szkół Zawodowych Nr 2             
 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej

Samorząd uczniowski i szkolny wolontariat przyłączył się do akcji OHP w Roskoszy
zbierania MAKULATURY
w celu „Pomocy dla Dawida”

Zbiórka odbędzie się na terenie szkoły, przy głównym wejściu
w dniach 3 grudnia – 17 grudnia 2021 r.

Wspólnie włączmy się do pomocy dla Dawida, przynosząc do szkoły makulaturę. Dobro wraca!

Więcej informacji na temat Ogólnopolskiej inicjatywy prospołecznej młodzieży OHP „Pomoc dla Dawida” znajduje się w załączniku.
Złoty Indeks Politechniki śląskiej
Trwa konkurs "O złoty indeks Politechniki śląskiej".

8 grudnia rozpoczną się również "Złote Warsztaty" przygotowujące do konkursu.

 
Konkurs i warsztaty skierowane są do najzdolniejszych uczniów, którzy mogą być zainteresowani studiami na Politechnice śląskiej, a stawką jest przyjęcie na wybrany kierunek na naszej uczelni.

Serdecznie zapraszamy do rozpowszechnienia wśród swoich uczniów informacji na ten temat.
 

Informację na temat konkursu i warsztatów na stronie internetowej: https://www.polsl.pl/rd1-cos/zloty-indeks/
światowy Dzień AIDS
1 grudnia obchodzimy światowy Dzień AIDS lub światowy Dzień Walki z AIDS –  święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.

Getting to zero (Dążymy do Zera) to temat tegorocznego światowego Dnia AIDS wybrany przez światową Kampanię AIDS (Word AIDS Campaign). Od dwóch lat prowadzona jest również akcja, która ma na celu upowszechnienie „Czerwonej kokardki’ - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

„CZERWONA KOKARDKA” to symbol poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS, ale również symbol solidarności z osobom  zakażonymi. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł zrodził się z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę i miłość. Symbol został wymyślony przez członków Visual AIDS –organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku.

W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji światowego Dnia AIDS. Odznaczenie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne.
światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny  promujący walkę z AIDS, ale także mający zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

Krajowe Centrum ds.AIDS zainaugurowało nową kampanię informacyjną pn. „Coś was łączy? Zrób test na HIV”. Kampania ma nacelu zachęcenie społeczeństwa do poznania swego statusu serologicznego oraz upowszechnienie informacji na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszenia ryzyka zakażenia. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS ( www.aids.gov.pl/kampanie/CWL)

Andrzejki
We wtorek, 29 listopada w naszej szkole odbyły się w andrzejki. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali i przeprowadzili pokaz tradycyjnych obrzędów związanych z wigilią św. Andrzeja - orędownika w sprawach matrymonialnych. Zatem andrzejki były świetną okazją dla wszystkich młodych ludzi do poznania swojej miłosnej przyszłości.

Zgodnie z andrzejkową tradycją nie zabrakło też wróżb – wróżbiarki i wróżbici pomagali poznać naszą przyszłość poprzez wróżenie z kart, wróżenie z tarota, losowanie karteczek z przepowiednią przyszłości, traf szpilką w imię wybranka. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnego lania wosku przez specjalny klucz. Młodzież z SU wykazała się wielkim talentem i zaangażowaniem.

Uczestnicy mogli również wykazać się znajomością tradycji andrzejkowych biorąc udział w teście wiedzy i przysłów andrzejkowych.

Oto kilka powiedzeń związanych z andrzejkowymi wróżbami:
„Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża”.
„Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja”.
„Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”.
„Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie!”
„Której but na progu stanie – pierwsza panna na wydanie”.
„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zabawę i życzymy spełnienia tylko tych pozytywnych przepowiedni!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Zaproszenie do udziału w obchodach 40. rocznicy protestów nauczycieli Lubelszczy

Szanowni Państwo!

Pragniemy serdecznie zaprosić uczniów i nauczycieli do udziału w obchodach 40 rocznicy protestów nauczycieli Lubelszczyzny przeciwko władzy komunistycznej.

2 grudnia o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie  ze świadkami historii: paniami Janiną Szymajdą i Lucyną Dumą - członkiniami Regionalnego Komitetu Strajkowego Szkół w 1981 roku.


Wydarzenie będzie miało formułę online - w spotkaniu można uczestniczyć za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Facebooka: https://fb.me/e/1qCYRNwaZ

Youtube'a: https://www.youtube.com/channel/UC0eSt5sey_opLaTlsuRJYKg

Rozmowa ze świadkami historii dotyczyć będzie realiów polskiej szkoły na początku lat 80-tych, przebiegów protestów nauczycielskich oraz represji wobec nauczycieli i młodzieży w stanie wojennym.

Zachęcamy, aby nauczyciele wraz z uczniami uczestniczyli w tym spotkaniu podczas lekcji poprzez media społecznościowe. Istnieje możliwość zadawania pytań gościom spotkania w formie komentarzy na Facebooku!

Spotkanie zakończone będzie ogłoszeniem wyników wojewódzkiego konkursu szkolnego "Nasz jest ten dzień".

Zapraszamy Państwa również na Mszę świętą z okazji 40. rocznicy protestów nauczycieli Lubelszczyzny, która odbędzie się 3 grudnia (piątek) o godzinie 19:00 w Archikatedrze Lubelskiej. Przewidziany jest udział pocztów sztandarowych

Z wyrazami szacunku,

Organizatorzy:

Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania Regionu środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność",

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie.

święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze...
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość.

Samorząd Uczniowski zaprasza do wspaniałej zabawy.

30 listopada 2021 r.
na holu dolnym,
od godz. 10.25 do 13.10

będzie można spotkać przepiękne wróżki, które sięgając do tradycji i obrzędów ludowych przepowiedzą co nas jeszcze czeka.
We wtorek będzie można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę, zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki.
Dodatkowo będzie lanie wosku, wróżby o żonę lub męża, czyj but pierwszy, i wiele innych
Można też wróżyć sobie samemu kupując los szczęścia ukryty w cukierku lub popcornie (za 1 zł, 2 zł).
Należy pamiętać, aby zrobić sobie zdjęcie indywidualnie lub klasowo w pokoju wróżb.

Życzymy udanej zabawy!
Do zobaczenia!
P.S. W związku z pandemią uczestnictwo w imprezie będzie miało ograniczenia ilościowe. Szczegóły zostaną przekazane wychowawcom klas. Bezwzględnie będą przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.

MATURA PRóBNA - ostatni dzień zmagań uczniów
Przez trzy dni uczniowie klas czwartych technikum naszej szkoły zmagali się z rozwiązywaniem zadań próbnej matury.
„Szkoła do hymnu” – podziękowanie za udział w akcji
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-21-tys-zgloszen-do-akcji-szkola-do-hymnu--wielki-final-inicjatywy-mein

Z wyrazami szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Zostań wolontariuszem WOśP
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej
 za współpracę
podczas 29. Finału WOśP w Białej Podlaskiej.
Razem zebraliśmy 181 004,12 zł
30. Finał WOśP zagra 30 stycznia 2022 roku
Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci


Sztab Biała Podlaska 30. Finału WOśP, podobnie jak cały kraj większość działań organizacyjnych przenosi do Internetu. Dlatego też wszelkie działania związane z rejestracją wolontariuszy odbywają się również przez Internet.

•    Rekrutacja online - najszybsza forma rejestracji. Za pomocą platformy iwolontariusz.wosp.org.pl wolontariusz może zgłosić się i samodzielnie uzupełnić formularz zgłoszeniowy. Uwaga! Po wysłaniu zgłoszenia Sztab może skontaktować się z wolontariuszem w celu potwierdzenia danych, które zostały wpisane do formularza.
•    Rejestrację wolontariuszy rozpoczynamy 20 listopada 2021 r.
•    Termin zakończenia rejestracji to 5 stycznia 2022 r.


Podobnie z dyżurami w sztabie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji stacjonarnie dopiero od połowy stycznia 2022 r. o czym poinformujemy na naszym facebookowym koncie – WOSP Biała Podlaska. Do tego czasu zachęcamy do kontaktu przez e-mail, Messenger lub telefonicznie.

Nie oznacza to jednak, że nie będziemy potrzebować Państwa pomocy.
Z uwagi na wieloletnią współpracę zwracamy się z uprzejmą prośbą o współudział w stworzeniu wystawy fotografii lub gadżetów, które posiadacie Państwo w swoich archiwach, dotyczących działań i wydarzeń podczas 30 lat finałów w Białej Podlaskiej (wszelkie formalności dotyczące użyczenia dokonamy po telefonicznym zgłoszeniu się zainteresowanych).

Zapraszamy do czynnej aktywności na naszej stronie Facebook „WOśP Biała Podlaska”, gdzie na bieżąco będziemy zamieszczać aktualności ze sztabu.

Proponujemy również odwiedzenie stron, które bez wątpienia pomogą Państwo odszukać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące rejestracji
•    https://www.wosp.org.pl/final/dla-wolontariuszy
•    grupa na Facebook „Wolontariusze Finału WOśP”

Sztab WOśP Biała Podlaska

Koordynator WOśP w szkole – pani Marta Bąkowska

Młodzi wzmacniają rodzinę - konkurs
Młodzi wzmacniają rodzinę - konkurs

Projekt ten ma na celu włączenie młodych osób w budowanie pozytywnego przekazu odnośnie rodzicielstwa, promocję wartości rodzinnych i tym samym poprawę sytuacji demograficznej w Polsce.

Konkurs polega na wymyśleniu przez uczestników działań promujących bądź wzmacniających instytucję rodziny. Mogą to być m.in. projekty promujące rodzicielstwo w mediach społecznościowych, a także plakaty, filmy, spoty. Mają one nieść ze sobą realne wsparcie tych wartości oraz ukazywać pozytywny wizerunek rodziny.

W przypadku najlepszych pomysłów ich autorzy zostaną nagrodzeni pieniężnie:pierwsze miejsce - 4000 zł, drugie miejsce - 3000 zł,
trzecie miejsce 2000 zł,
wyróżnienie - 500 zł,
wyróżnienie - 500 zł,

a ich projekty będziemy starali się wspólnie zrealizować m. in. przez zbiórkę funduszy na ten cel i przeszkolenie laureatów w zakresie fundraisingu.

Celem jest wykreowanie nowych działań przez młodych ludzi z przekazem dostosowanym do ich rówieśników. Zapraszamy uczniów do wysyłania swoich projektów do 30 listopada br.

Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć w linku https://rodzinablisko.pl/konkurs.
Powodzenia!

Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”
Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
Konsultacje dla woj. lubuleskiego rozpoczną się 25 listopada br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiamlodych16.webankieta.pl/

Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 24 listopada (poniedziałek) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.

Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

Szkolenie - Obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie – Operato
Obrabiarki CNC to urządzenia sterowane numerycznie. Zastosowana technologia pozwala na precyzyjne i dokładne wycinanie elementów z metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych.
Obrabiarkami CNC stosowanymi w przemyśle są najczęściej tokarki oraz frezarki. Operator CNC przygotowuje urządzenie do pracy, programując ją zgodnie z dokumentacją wykonawczą. Programowanie obrabiarek CNC polega na wprowadzeniu konkretnych poleceń określających zakres wykonywanych prac i finalny wygląd wycinanego elementu (kształt, wymiar, chropowatość itp.). Nowoczesne obrabiarki CNC wyposażone są w czytniki, które odtwarzają gotowe programy sterujące. Na tym etapie następuje także przekształcenie programu z postaci alfanumerycznej na impulsy elektryczne. Mimo postępującej automatyzacji i komputeryzacji, obrabiarki CNC wymagają uwagi wyspecjalizowanych pracowników. Dobra znajomość konkretnego typu sterownika, z którym mamy do czynienia podczas pracy z daną obrabiarką, umiejętność zaprogramowania go oraz przede wszystkim dobór odpowiednich parametrów technologicznych oraz mocowania detalu są kluczowe podczas pracy z maszynami CNC.

Szkolenie, w którym uczestniczyli nauczyciele odbyło się w dn. 15 - 19.11.2021 r. w Gliwicach. Program szkolenia obejmował 51 godzin, w tym: 8 godz. zajęć teoretycznych i 43 godz. zajęć praktycznych.
Celem kursu było nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie:
• rzeczywistej obsługi przemysłowych obrabiarek sterowanych numerycznie opartych o najczęściej wykorzystywane w przemyśle sterowniki FANUC, SINUMERIK,
• samodzielnej pracy przy obsłudze i programowaniu centrów tokarskich i frezarskich CNC
• obróbki wyrobu zgodnie z dokumentacją technologiczną oraz umiejętności kontroli bieżących i ostatecznych wykonywanych wyrobów
• doboru i ustawiania narzędzi oraz parametrów obróbczych obrabiarek sterowanych numerycznie
• tworzenia i wprowadzania ręcznego programu NC
• umiejętności interpretacji istniejących programów oraz ich edytowania
• wykonywania różnych części maszyn na obrabiarkach sterowanych numerycznie w oparciu o utworzony program obróbczy
• znajomości oraz prawidłowej interpretacji rysunków technicznych
• umiejętności korzystania z różnorakich narzędzi pomiarowych, stosowanych przy stanowisku operatora CNC

Szkolenie zakończono egzaminem przeprowadzonym przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą TÜV Nord Polska Sp. z.o.o z Katowic.

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.