CZYTANIE W CZASIE PANDEMII
Książki to bodaj jedyne darmowe w użytkowaniu (dzięki bibliotekom publicznym i szkolnym) proste, przyjemne i skuteczne narzędzie umożliwiające polepszenie zdrowia psychicznego, wyników edukacyjnych, obniżenie poziomu stresu i agresji, a tym samym konfliktów w środowisku szkolnym, rodzinnym czy w pracy.
Dlatego też, w czasie pandemii warto poświęcić na czytanie książek chociaż kilka minut dziennie.
A oto kilka propozycji dla czytelników:
• Biblioteka szkolna ZSZ Nr 2 zaprasza do zapoznania się i korzystania z jej zasobów. Poprzez stronę internetową Szkoły - zakładka „Biblioteka on-line” można sprawdzić dostępność książki i złożyć zamówienie. Jako odpowiedź zwrotną czytelnik otrzyma informację, kiedy może ją odebrać.
• Miejska Biblioteka Publiczna ogłosiła nabór do kolejnej edycji
Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Księgołap” działającego przy Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, ul. Warszawska 12c w Białej Podlaskiej.
Z powodu pandemii spotkania odbywają się online w każdy poniedziałek miesiąca o godz.16.00. Na fanpage`u Biblioteki Barwnej pod adresem
https://www.facebook.com/groups/456560648679882 utworzona została młodzieżowa grupa czytelnicza. Pierwsze spotkanie odbyło się już w styczniu, ale zaplanowano spotkania również w kolejnych miesiącach.
Motywem przewodnim będą następujące tematy:
- Być jak gwiazda (15.02.2021) – książka o wyjątkowo przebojowym bohaterze, który motywuje do działania i przezwyciężania codziennych trudności. Rekomendacja biblioteki to Mathew Quick „Prawie jak gwiazda rocka”, ale mile widziane są inne propozycje czytelników.
- Przez ciernie do gwiazd (15.03.2021) – marzec jest miesiącem poezji, a ponieważ patronem roku 2021 (oprócz S.Lema) jest również Cyprian Kamil Norwid, przed Klubowiczami zostanie postawione wyzwanie czytelnicze zmierzenia się z dorobkiem tego poety.
• Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów
Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej
polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe.
Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe.
W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.