e-Odnawialne Źródła Energii Lubelszczyzny

Nasza szkoła, jako jedyna w mieście Biała Podlaska i jedna z 24 w województwie lubelskim została zakwalifikowana i bierze udział w innowacyjnym projekcie pn.: PI: e-Odnawialne Źródła Energii Lubelszczyzny (e-OZEL) – system zwiększający zainteresowanie uczniów kontynuacją kształcenia na kierunkach GOW” we współpracy z Fundacją Polskiej Akademii Nauk – Oddział w Lublinie „Nauka i Rozwój Lubelszczyzny”.

Celem Projektu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego rozwiązania w zakresie podnoszenia zainteresowania uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego kształceniem na kierunkach kluczowych dla gospodarki opartej na wiedzy, jakimi są energetyka i ochrona środowiska. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do województwa lubelskiego, w którym OZE odgrywa coraz większe znaczenie. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wpłynie z czasem na wzrost zapotrzebowania na pracowników branży energetycznej. Młodzież, kierując się sytuacją na rynku pracy, częściej będzie wybierała kierunki studiów związane właśnie z tym zagadnieniem.

W ramach projektu proponujemy bardzo nowatorskie rozwiązanie – grę on-line z platformą e-learningową z zakresu OZE. Jest to nowoczesna, interaktywna, łatwo dostępna, wychodząca poza standardowy schemat nauczania forma edukacyjna, angażująca uczniów w internetową grę zespołową dotyczącą energetyki odnawialnej.

W ramach projektu powstał portal internetowy z grą edukacyjną on-line z zakresu OZE z kompleksowym wsparciem uzupełniającym. Internetowy System Rozwoju Kompetencji e-OZEL obejmuje: grę edukacyjną „Gra o Prąd” i szkolenia e-learningowe dotyczące zagadnień OZE, a także ciekawe scenariusze zajęć.

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Nasza szkoła będzie testowała „Grę o prąd” oraz szkolenia e-learningowe z grupą 5 wybranych uczniów: Damian Krawczyk, Damian Hordejuk, Mateusz Jaszczuk, Eryk Samociuk, Krzysztof Andrzejuk pod kierunkiem Sławomira Anklewicza - animatora OZE. Zajęcia będą odbywały się w naszej szkole od lutego do czerwca 2014 roku. Uczniowie oprócz zagadnień teoretycznych i testowania gry mają okazją również poznać praktyczne aspekty w nowopowstałej pracowni instalacji odnawialnych źródeł energii powstałej w ramach projektu „Szkoła zawodowa – Szkoła możliwości”, gdzie instalują panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, wiatraki. Swojego zadowolenia nie kryje dyrektor szkoły Daniel Sikona, gdyż dzięki projektowi kolejna pracownia została nieodpłatnie doposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Powstała w ramach innego projektu nowoczesna pracownia OZE pozwala kształcić w ramach nowego kierunku otwieranego przez naszą szkołę – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.


Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.