Zawód: MONTER SIECI I INSTALACJI SANITARNYCH

MONTER SIECI I INSTALACJI SANITARNYCH

KWALIFIKACJE

śCIEŻKI KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE :
  1. ścieżka dla absolwentów szkół podstawowych
    • w trzyletniej branżowej szkole pierwszego stopnia - kwalifikacja BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych oraz zdanie egzaminu zawodowego z zakresu tej kwalifikacji lub egzaminu czeladniczego.
  2. ścieżka dla absolwentów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych
    • na kwalifikacyjnych kursach zawodowych - w zakresie kwalifikacji BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych oraz zdanie egzaminu zawodowego z zakresu tej kwalifikacji.
Informację o szkołach prowadzących kształcenie w tym zawodzie na terenie całego kraju znajdziesz pod adresem: https://rspo.men.gov.pl/

GŁóWNE ZADANIA I CZYNNOśCI ZAWODOWE
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych (tj. zimnej i ciepłej wody, kanalizacji, centralnego ogrzewania, wentylacyjno-klimatyzacyjne):
  1. wykonywania robót przygotowawczych związanych z budową sieci komunalnych oraz montażem instalacji sanitarnych;
  2. wykonywania robót związanych z budową sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych oraz sieci i węzłów ciepłowniczych;
  3. wykonywania montażu instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
  4. wykonywania robót związanych z konserwacją, remontem i modernizacją sieci oraz instalacji sanitarnych.

PREDYSPOZYCJE DO WYKONYWANIA ZAWODU
  • dokładność;
  • cierpliwość i wytrwałość;
  • umiejętność koncentracji uwagi;
  • łatwość przechodzenia od jednej czynności do drugiej;
  • wytrwałość przy wykonywaniu prac monotonnych;
  • wytrzymałość na długotrwały wysiłek;
  • samodzielność;
  • umiejętność współdziałania w zespole;
  • umiejętność podporządkowania się.

WARUNKI PRACY
Będziesz pracować:
  • w zespołach kilkuosobowych pod nadzorem;
  • w różnych warunkach (w pomieszczeniach, na wolnym powietrzu);
  • na terenie budowy;
  • wykonując pracę ręcznie lub mechanicznie z zastosowaniem odpowiednich narzędzi i urządzeń;
  • na wyjazdach poza miejscem zamieszkania;
  • najczęściej w systemie jednozmianowym, ale czasem zmianowym, z możliwymi nadgodzinami.

MOŻLIWOśCI PRACY W ZAWODZIE
Możesz pracować między innymi:
  • w firmach usługowych zajmujących się konserwacją, remontem i naprawą sieci i instalacji sanitarnych;
  • w firmach usuwających awarie: pogotowiu wodnokanalizacyjnym, gazowym, sanitarnym;
  • w firmach budujących i obsługujących sieci komunalne;
  • w przedsiębiorstwach budowlano-instalacyjnych świadczących specjalistyczne usługi w dziedzinie budowy instalacji sanitarnych;
  • w specjalistycznych firmach świadczących usługi okresowych przeglądów technicznych instalacji sanitarnych;
  • w przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją kotłowni gazowych;
  • w zakładach energetyki cieplnej;
  • w stacjach uzdatniania wody;
  • we własnej firmie.