23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.
Depresja to choroba, która objawia się nie tylko bólem psychicznym ale również fizycznym (somatyzacją objawów). Najczęściej kojarzymy depresję ze smutkiem, płaczem, przygnębieniem, anhedonią ale to także pustka, samowstręt, bezsilność, izolacja, samotność, wykończenie emocjonalne, złość, poczucie winy, bezsens i beznadzieja.
Najczęstsze objawy depresji to:
  •     obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia
  •     utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie
  •     problemy ze snem
  •     poczucie bezsilności, bezsensu życia
  •     chęć izolacji
  •     myśli samobójcze
  •     problemy z pamięcią i koncentracją
  •     zaburzenia apetytu – brak lub nadmierne objadanie się.
Depresja to NIE jest lenistwo czy oznaka słabości.

Pamiętaj, że depresja to choroba, wykaż zrozumienie i zachęcaj do rozmowy.

Więcej informacji na stronach internetowych:

Telefony dla osób w kryzysie, potrzebujących wsparcia:
  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
  • 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
Chcesz porozmawiać? Czekamy na Ciebie.
Psycholog szkolny Pani Magdalena Sowa (pokój 200)
Pedagog szkolny Pani Ewa Toczek (pokój 216)
Dodane: 2024-02-23, przez: Ewa Toczek