XIII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady z Biologii pt. „WŁADCY ZIEMI”
ORGANIZATOR OLIMP SCHOOL z Łodzi
Olimpiada skierowana jest do uczniów szkoły ponadpodstawowej
ZAKRES MATERIAŁU:
Uczeń:
1) Wymienia organizmy przenoszące choroby: malarię, tyfus, śpiączkę afrykańską, boreliozę, dur brzuszny.
2) Podaje przykłady gatunków należących do mięczaków z podziałem na ślimaki, głowonogi i małże.
3) Podaje rodzaje rozmieszczenia populacji, rozpoznaje na rysunkach schematycznych.
4) Zna zewnętrzną i wewnętrzną budowę kości długiej; rozpoznaje elementy na schemacie.
5) Definiuje pojęcia homodontyzm, heterodontyzm; wymienia rodzaje zębów u człowieka.
6) Rozpoznaje na rysunkach dinozaury: tyranozaur, brontozaur, welociraptor, triceratops, pterodaktyl, stegozaur, plezjozaur. Czas dominacji w dziejach ziemi, teorie wyginięcia, do jakiej grupy kręgowców należały.
7) Wymienia cechy charakterystyczne budowy i rozmnażania paproci.
8) Wymienia elementy budowy wirusa. Podaje argumenty na poparcie tezy, że wirusy nie są organizmami żywymi.
9) Przedstawia budowę DNA, w tym nukleotydu DNA.
10) Wymienia rodzaje tkanek mięśniowych, rozpoznaje na rysunkach, wymienia cechy charakterystyczne budowy komórkowej i cechy skurczu oraz lokalizację tych tkanek.
11) Podaje nazwę najwyższego drzewa na świecie. Rozpoznaje elementy przekroju poprzecznego łodygi (budowa pierwotna).
12) Wymienia sposoby zapylania kwiatów i przystosowania w budowie do danego typu zapylania. 13) Zna budowę mózgu: wskazuje płaty mózgowe, móżdżek, warstwy mózgu.
14) Definiuje pojęcia: narządy analogiczne i homologiczne, ewolucja zbieżna (konwergencja) i ewolucja rozbieżna (dywergencja).
15) Odczytuje, uzupełnia wykresy słupkowe i kołowe.

Zgłoszenia chętnych uczniów do dnia 01.03.2024 r. (piątek) do nauczyciela biologii Pani Anny Jeleń (sala 215).

Termin olimpiady 09.04.2024 r. (wtorek).

REGULAMIN XIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z BIOLOGII PT. „WŁADCY ZIEMI”
Dodane: 2024-02-13, przez: Ewa Toczek