Profilaktyka prowadzenia pojazdu "pod wpływem"
Statystyki policyjne wskazują, że nadal na polskich drogach wielu kierowców prowadzi pojazdy pod wpływem alkoholu, a nietrzeźwi uczestnicy ruchu powodują wypadki drogowe, w których giną ludzie. Osoby wsiadające “za kółko” w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego środka bardzo często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji które się z tym wiążą.
19 grudnia 2023 roku uczniowie klas Technikum Nr 2 i Szkoły Branżowej I stopnia Nr 2 mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu pn. Profilaktyka prowadzenia pojazdu "pod wpływem", zorganizowanym przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białej Podlaskiej.
Celem spotkania było uświadamianie uczniom zagrożeń wynikających z kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu.
Prowadzący spotkanie:
  • Starszy aspirant Sylwia Jaworowska,
  • Sierżant sztabowy Piotr Waszczuk,
  • Prezes honorowy "Grom" Zdzisław Kozłowski.
Prelegenci podkreślali, że konsekwencjami jazdy pod wpływem alkoholu jest nie tylko zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (utrata prawa jazdy), kierowca może stać się potencjalnym przestępcą i zostać pozbawiony wolności nawet na 2 lata. Jednak najtragiczniejszym co może się wydarzyć to spowodowanie wypadku w którym ucierpią niewinni ludzie.

Podczas spotkania uczniowie mogli użyć alkogogli, by móc przeżyć symulację zaburzenia jakich doznaje osoba po spożyciu alkoholu, a więc: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, trudności z określeniem kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zaburzenie w ocenie odległości, podwójne widzenie.

Mamy nadzieję, że udział uczniów w spotkaniu zmniejszy społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu.

W spotkaniu uczestniczyły uczniowie z klas 5 TEI, 4 TG, 4 TS, 5 TMS, 5 TG, 4 TM, 4 TEI, 3 A, 3 B, którzy już są kierowcami bądź w najbliższym czasie odbędą kurs na prawo jazdy.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Prelegentom za przekazanie cennej wiedzy i poświęcony czas.

Dodane: 2023-12-20, przez: Ewa Toczek