1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień HIV/AIDS
Światowy Dzień Walki z AIDS – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jak co roku w naszej szkole , przygotowaliśmy szeroką akcję informacyjną dla młodzieży, przypinane były czerwone kokardki jako symbol solidarności z chorymi na AIDS, rozdawane były ulotki tematyczne.
„CZERWONA KOKARDKA” to symbol poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS, ale również symbol solidarności z osobom zakażonymi. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł zrodził się z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę i miłość. Symbol został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku.
W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS. Odznaczenie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne.
światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny promujący walkę z AIDS, ale także mający zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc.
Więcej informacji można uzyskać na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl
Akcję przygotował i przeprowadził Szkolny Zespół d/s Zdrowia
Dodane: 2023-12-04, przez: Ewa Toczek