Ogólnopolska Olimpiada z Biologii pt. „Mam was dość!”
XII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady z Biologii pt. „Mam was dość !” – ZIEMIA

ORGANIZATOR OLIMP SCHOOL z Łodzi
Olimpiada skierowana jest do uczniów szkoły ponadpodstawowej

ZAKRES MATERIAŁU:
Uczeń:

1. Wymienia królestwa organizmów żywych. Podaje przykłady gatunków należące do nich. Określa przynależność sinic do danego królestw i podaje cechy warunkujące taką klasyfikację.
  2. Przedstawia budowę i działanie synapsy w układzie nerwowym człowieka.
  3. Określa przyczyny i skutki eutrofizacji zbiorników wodnych, w szczególności Bałtyku.
  4. Określa lokalizację i wielkość Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Porównuje jej wielkość do wielkości Polski.
  5. Wyjaśnia pojęcie skali porostowej. Określa stopień zanieczyszczenia powietrza na podstawie występowania porostów o różnej plesze.
  6. Wyjaśnia mechanizm i etapy tworzenia nowotworu złośliwego.
  7. Wyjaśnia pojęcie „Fast fashion” oraz określa wpływ tego trendu na środowisko naturalne.
  8. Wyjaśnia pojęcie „mikroplastik”. Określa działania ekologiczne i ich konsekwencje mogące zmniejszyć jego ilości w środowisku.
  9. Przestawia obieg krwi w małym i dużym krwiobiegu u człowieka.
  10. Omawia fizjologię rozmnażania ryb. Definiuje pojęcia: ikra, tarło.
  11. Określa ekologiczne i społeczne wady i zalety stosowania biopaliw. Wyjaśnia pojęcie biopaliwo. Podaje przykłady surowców dla biopaliw.
  12. Zna zasady recyklingu różnych odpadów, w tym elektrośmieci.
  13. Wymienia cele społeczne i ekologiczne zbierania nakrętek.
  14. Zna budowę ucha. Wyjaśnia mechanizm słyszenia. Określa wpływ hałasu na zdrowie człowieka.
  15. Odczytuje schematy i tabele. Przekształca informacje.
Zgłoszenia chętnych uczniów do dnia 13.10.2023 r. (piątek) do nauczyciela biologii Pani Anny Jeleń (sala 215).

Regulamin Olimpiady
Termin olimpiady 14.11.2023 r. (wtorek)

Dodane: 2023-09-29, przez: Ewa Toczek