WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK
WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK to program edukacyjny poświęcony profilaktyce zakażeń HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) i raka szyjki macicy dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Cele programu:
- zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu,
- podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna),
- motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
- przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym.

Uczniowie wszystkich klas pierwszych (5 – technikum: 113 uczniów i 2 – szkoły branżowej: 39 uczniów) uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w I semestrze przez nauczyciela biologii Panią Annę Jeleń, na których omawiany był ten temat.
Młodzież wysłuchała krótkiej pogadanki nt. profilaktyki, wirusów, objawów chorób i statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy.
Uczniowie obejrzeli film pod tytułem "Wybierz życie - Pierwszy krok".
31 chętnych uczestników zajęć rozwiązywało quiz tematyczny. Najwyższe wyniki (100% prawidłowych odpowiedzi) uzyskali: Kamil Borodziuk kl.1 TIM, Kornel Czemierowski kl. 1 TBU, Michał Danielewicz kl. 1 TIM, Patryk Hernas kl. 1 TE, Michał Litwin kl. 1 TIM, Cezary Mazur kl. 1 TIM, Bartłomiej Melańczuk kl.1 TIM.
Na zakończenie zajęć został zaprezentowany spot przygotowany w II edycji programu edukacyjnego "Mam haka na raka" poświęconej rakowi szyjki macicy - „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”.

Dodane: 2023-02-02, przez: Ewa Toczek