Zajęcia specjalistyczne zawodowe: Programowanie robotów przemysłowych
Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i wchodzi do kolejnych. Programowanie to w dzisiejszych czasach umiejętność, która wkrótce może się stać pożądana przez pracodawców.
Wychodząc naprzeciw tym tendencjom, w ramach projektu unijnego realizowane są zajęcia specjalistyczne pod nazwą „ Programowanie robotów przemysłowych”.
Zajęcia te prowadzone są w 6-osobowej grupie, w wymiarze ogółem 60 godz.– 2 godz./tyg. i raz w miesiącu 6 godz. (w sobotę).
Programowanie robotów przemysłowych, których celem jest działanie na rzecz cyfryzacji przemysłu, jest nastawione na zapoznanie uczniów z rzeczywistymi warunkami pracy w zakładzie przemysłowym i skierowanie ich uwagi na prace, które mogłyby zostać zautomatyzowane i zrobotyzowane.
W ramach zajęć uczniowie mają za zadanie przedstawić projekty związane z robotyzacją wybranych prac oraz wykonanie modelu stanowiska przedstawiającego sposób funkcjonowania urządzeń obsługiwanych za pomocą robotów.

Program zajęć obejmuje zagadnienia dotyczące obszarów zastosowań robotów przemysłowych,
  •     budowy i funkcjonowania robotów przemysłowych,
  •     bezpieczeństwa pracy z robotami i w ich otoczeniu,
  •     sposobów programowania robotów,
  •     pracę w środowisku symulacyjnym,
  •     programowanie robotów z wykorzystaniem Teach Pendant'a
  •     programowanie robotów z wykorzystaniem komputera,
  •     języki programowania robotów Epson i Kawasaki (SPEL+, AS),
  •     współpraca robotów z urządzeniami zewnętrznymi - sterowniki mikroprocesorowe i sterowniki PLC.
  •     projektowania, budowy i programowania modeli urządzeń mechatronicznych.

Do realizacji programu wykorzystywane są nowoczesne pomoce dydaktyczne takie jak: roboty przemysłowe firmy Epson: 6-osiowe, SCARA, robot 6-osiowy firmy Kawasaki, sterowniki PLC, mikroprocesorowe, z bogatą gamą dodatkowych elementów elektronicznych i pneumatycznych, czujniki pomiarowe, elementy konstrukcyjne, elementy wykonawcze układów automatyki gwarantujących wysoką jakość kształcenia.
Dodane: 2022-11-22, przez: Wojciech Bagiński