10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka
Tylko trochę historii…
W 1948 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka – kluczowy dokument wyznaczający międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka.
Pomimo tego, że Deklaracja została przyjęta 72 lata temu, prawa człowieka w dalszym ciągu są łamane w wielu miejscach na świecie.
W piątek – 9 grudnia 2022 r., w ramach zaakcentowania ważności Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka podjęliśmy działanie!
Na holu szkolnym odbył się Maraton Pisania Listów 2022 poświęcony bohaterom-bohaterkom, którzy walczą o wolność zgromadzeń i prawo do protestu. w obronie prawa do pokojowego protestu.
Szkolna Grupa Amnesty International przedstawiła społeczności szkolnej wszystkie dziesięć historii bohaterów-bohaterek tegorocznego Maratonu, którym zabrano prawo do pokojowych protestów, wolności zgromadzeń i swobody wypowiedzi.
Celem akcji było wsparcie osób, które są atakowane z powodu ich pokojowego aktywizmu i sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka. Bohaterowie i bohaterki Maratonu korzystali ze swoich praw, by walczyć o ochronę środowiska naturalnego, prawa kobiet i inne prawa człowieka.
47 uczniów naszej szkoły najbardziej ujęły historie trzech osób. W swoich listach upomnieli się o:
Joanah, Cecillię i Netsai z Zimbabwe, które po pokojowym proteście zostały uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i okrutnie poniżone, a teraz grozi im więzienie,
Vahida z Iranu, który wraz z braćmi został aresztowany po pokojowych protestach, był torturowany i od 2020 roku przebywa w izolatce,
Chow Hang-tung, młodą prawniczkę z Hongkongu uwięzioną za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.

Na znak niegodzenia się na łamanie praw człowieka uczniowie i nauczyciele uczcili niesprawiedliwość na świecie wykonując Łańcuch Wolności.
W ciszy i współczuciu dołączaliśmy kolejne ogniwa do łańcucha.
W rezultacie długość łańcucha osiągnęła ponad 50 metrów.
Nie pozostając obojętnymi w bardzo czytelny sposób zaakcentowaliśmy również co jest dla nas najważniejsze.
Zapraszamy do obejrzenie relacji foto z działania.
Dziękujemy wszystkim wspierającym akcję: UCZNIOM I NAUCZYCIELOM za  i poświęcony czas!
Dodane: 2022-12-10, przez: Ewa Toczek