Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki od 2001 roku ciągle znajduje entuzjastów czytania na całym świecie. Opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.
W naszej szkole książki można zostawić na regale stojącym na korytarzu szkolnym przed biblioteką szkolną.
Pamiętajmy, że Książki nie lubią samotności!
W tym roku,ze względu na sytuację epidemiologiczną, czytamy, a książki niekoniecznie uwalniamy!
Poniżej przedstawiamy rekomendację Biblioteki Narodowej ws. bookcrossingu: „Biblioteka Narodowa nie rekomenduje prowadzenia bookcrossingu w czasie epidemii. Książki wymieniane między użytkownikami również powinny trafić na kwarantannę minimum 3-dniową.
Proszę pamiętać, że choć książki są papierowe, to ich okładki, np. lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus na ich powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze. W związku z tym wirus na okładce książki przetrwa tak długo, jak na powierzchniach plastikowych, czyli według najnowszych badań ok. 3 dni. Książki zatem stanowią potencjalne źródło zakażeń.”
Biblioteka Narodowa
Zapraszamy do udziału w tegorocznych obchodach i dzielenia się radością czytania! Naszym przykładem motywujmy innych.
W jaki sposób można to zrobić?
PROPOZYCJE:
1.Czytanie literatury w plenerze.
2.Zrób zdjęcie swojej ulubionej książki.
3.Nagraj film, czytając ulubioną książkę, np. w plenerze i zakończ sentencją: Czytajmy książki, dzielmy się z innymi radością czytania.A może masz inny pomysł?Swoje propozycje prześlijcie do 20 czerwca 2021 r. na adres bibliotekazsz2bp@gmail.com. Na autorów najciekawszych zdjęć i filmów czekają nagrody!