19 kwietnia uczennice i uczniowie
z klasy 1B oraz
Aktywne Dziewczyny z Brzeskiej pod opieką profesor
Marty Bąkowskiej aktywnie włączają się w akcję ŻONKILE, aby uczcić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Program wydarzeń edukacyjnych 19 kwietnia:
- Uczniów i uczennice zapraszamy na kanały Facebook
(o 11:00) i YouTube (o 8:00) na premierę filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.
- Lekcja on-line z kl. 1B pt. „HISTORIA I PAMIęć”, wg scenariusza Muranów – dzielnica północna
- Spotkanie on-line na Teams (14:00) – Aktywne Dziewczyny z Brzeskiej
- Wykonanie Żonkila według szablonu.
- upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku poprzez podkreślenie roli, jaką odegrały w nim kobiety. Opowiemy o nich między innymi podczas filmowego oprowadzania "W sukience i w mundurze" czy dyskusji "Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle"
- godz. 20.30 - koncert na kanale Facebook Muzeum POLIN i You Tube Muzeum POLIN Akcja Żonkile 2021: Koncert P. Szamburskiego i J.H. Sokołowskiej | Muzeum POLIN.
- godz. 20.30 - koncert „CóRKI, MATKI, ROBOTNICE”. Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego – żydowskiego folklorysty i etnomuzykologa publikującego głównie w języku rosyjskim i jidysz. To właśnie m.in. melodie Beregowskiego mogły nucić kobiety przebywające w getcie warszawskim.
Pierwotny nasz plan akcji zakładał, by rozdawać na ulicach Białej Podlaskiej papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu. Jednak w tym roku, ze względu na trwającą pandemię, postanowiliśmy znacząco ograniczyć formułę i nie robić akcji publicznej.
Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.
Organizatorem ogólnopolskiej Akcji ŻONKILE jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.