Wydarzenie:

CZYM JEST HIGIENA CYFROWA I W JAKI SPOSóB WŁAśCIWIE O NIĄ ZADBAć?
"Uzależnienie dzieci od komputera, smartfonu, będzie wzrastać. Przyczyni się do tego m.in. zdalne nauczanie. Technologie 5G, IoT, AI mogą to spotęgować. Umiejętne korzystanie z nowych technologii może czynić nas lepszymi, zdrowszymi, bardziej wartościowymi. Jakiekolwiek nadużywanie nowych technologii jest szkodliwe. Ta szkodliwość nie dotyczy tylko zdrowia somatycznego, ale też bardzo mocno niszczy zdrowie psychiczne, społeczne, a nawet jak niektórzy mówią: niszczy nasze zdrowie duchowe – podkreślał pan profesor Maciej Dębski. Dzisiaj na świecie ponad 4,5 miliarda osób używa internetu, natomiast niecałe 4 mln osób używa past i szczoteczek do zębów – uzasadniał prof. Maciej Dębski. Używających środków higieny jamy ustnej jest mniej niż osób używających internetu czy nowych technologii. Korzystanie z zasobów sieci, z technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK, ICT) jest bardzo powszechne. Ponad 80 procent młodzieży posiada portale społecznościowe. Wszyscy oni mają smartfony w większości bezpośrednio włączone do sieci. Używanie nowych technologii bez zachowania higieny cyfrowej dzieje się od rana do nocy. I nie tylko, bo młodzi ludzie, budząc się w nocy, też sięgają po smartfona." Zapraszamy do obejrzenia wykładu Prof. Macieja Dębskiego o znaczeniu umiejętności zachowania higieny cyfrowej. Program spotkania:
    • Co warto czytać? • Dlaczego warto rozmawiać o higienie cyfrowej? • Kiedy nie dbamy o odpowiedni poziom higieny cyfrowej. • Czym jest społeczeństwo sieci? • Uzależnienia behawioralne jako skutek kompulsywnych zachowań • W jaki sposób nasz mózg się uzależnia? • Dlaczego przywiązujemy się do swoich smartfonów? • Negatywne skutki nadużywania mediów cyfrowych • Co możemy zrobić w domu? • O domowych zasadach korzystania z urządzeń cyfrowych.
O prowadzącym: Dr Maciej Dębski - wykładowca akademicki Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, socjolog problemów społecznych, edukator społeczny, ekspert Ministerstwa Cyfryzacji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MóJ Z@SIęG, autor/współautor publikacji naukowych oraz dokumentów strategicznych, programów lokalnych w zakresie problemów społecznych, w szczególności uzależnień behawioralnych oraz cyberprzemocy. Wdrożył innowacyjny eksperyment POZ@ SIECIĄ polegający na odcięciu na trzy doby ponad stu młodych osób od wszelkich mediów cyfrowych, inicjator ogólnopolskich badań naukowych pt. „Młodzi Cyfrowi – Cyfrowi Rodzice”, współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej w zakresie prowadzenia projektu naukowo-badawczego pt. „Granie na Ekranie”. Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronie internetowej Uzależnienie dzieci od komputera, smartfonu, będzie wzrastać. Przyczyni się do tego m.in. zdalne nauczanie. Technologie.
Dodane: 2021-02-04, przez: Ewa Toczek

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.