Wydarzenie:

Karaoke pieśni patriotycznych
Pieśni patriotyczne powstawały przez wieki. Okazjami do szerzenia patriotyzmu były ważne ale i smutne wydarzenia: okres przed i po rozbiorowy, a więc wiek XVIII i XIX , okres Młodej Polski i II Wojny światowej. Klasy 4 TS1, 4 TS2, 4 TES, wzięły udział w szkolnym Karaoke pieśni z różnych okresów historycznych. Odśpiewano:
    Bogurodzicę, najstarszą polską pieśń religijną o charakterze patriotycznym. Swego czasu pieśń Bogurodzica była hymnem narodowym. ▪ Warszawiankę 1831. Powstała jak sugeruje jej tytuł w 1831 roku. Pieśń tę klasyfikuje się do pieśni legionowych, gdyż to właśnie żołnierze śpiewali ja najczęściej. To za jej sprawą Stanisław Wyspiański stworzył dramat „Warszawianka – pieśń z roku 1831”. ▪ Rotę, najbardziej znaną w naszym kraju pieśnią patriotyczną. Pieśń Rota powstała podczas pobytu autorki Marii Konopnickiej w Cieszynie w 1908 roku. Rota miała być protestem autorki, przeciw wywłaszczeniom w zaborze pruskim. ▪ Pieśń Biały Krzyż, napisaną w 1968 roku. Wówczas cenzura PRL dopuściła do kultury akcenty partyzanckie, do tej pory intensywnie zwalczane. ▪ Balladę o Janku Wiśniewskim napisaną jako hołd dla Zbyszka Godlewskiego, który został zastrzelony podczas podróży do pracy w Stoczni Gdyńskiej, w grudniun1970 roku. ▪ Mury, pieśń patriotyczną z roku 1978 roku, powszechnie znaną w polskim podziemiu antykomunistycznym. ▪ Żeby Polska była Polską z 1976 roku. Powodem napisania tej niezwykłej pieśni były wydarzenia z czerwca 1976 roku, kiedy to zaczęły się strajki.
Były także pomysły na inne tytuły i wykonanie. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za chwile wzruszenia i zadumy nad losami Polaków. Nauczyciel historii Pani Marta Makarska-Makaruk
Dodane: 2019-01-30, przez: Ewa Toczek

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.