Miejskie obchody Narodowego święta Niepodległości
11 listopada poczty sztandarowe naszej szkoły brały udział w obchodach miejskich Narodowego święta Niepodległości, które składały się z dwóch części.
Pierwsza została zainaugurowana Mszą św. o godz. 10.00 w Kościele pw. NNMP przy ul. Brzeskiej. Po mszy uczestnicy ceremonii przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego wręczono medale „Pro Patria”.
Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Nadawany jest przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanych wniosków naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Medal nie jest nadawany pośmiertnie, nie przewidziano również nadawania medalu miejscowościom oraz obiektom historycznym i sakralnym.
Po okolicznościowych wystąpieniach i odczytaniu niepodległościowego apelu pamięci, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Orła.
Druga część obchodów Narodowego święta Niepodległości miała miejsce o godz.16.00 na nowym skwerku znajdującym się tuż przy bialskim magistracie, gdzie odsłonięto i poświęcono cokół z kamieniem, stanowiącym część historycznego pomnika „Odrodzenie Ojczyzny”.
Pierwotnie ustawiono go w 1928 r. w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na dużym kamieniu widniał napis: Odrodzenie Ojczyzny 1918. U stóp pomnika na niskim postumencie umieszczono tzw.: „dwie wiwatówki” osadzone na drewnianych lawetach - z lewej strony: 15 sierpnia 1915 (data opuszczenia Białej przez Rosjan) oraz po prawej: 31 grudnia 1918 (data opuszczenia miasta przez Niemców). Pomnik był ogrodzony metalowym łańcuchem zawieszonym na 8 ozdobnych żeliwnych słupkach. Od frontu ozdabiały go dwie moździerzowe lufy osadzone na drewnianych lawetach, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia. Pomnik był umiejscowiony przy skośnie przebiegającej alejce w północno-zachodnim narożniku Placu Wolności. Prawdopodobnie na początku II wojny światowej pomnik rozebrano i ukryto w pobliżu cmentarza i kolejki wąskotorowej. Po wojnie przez długi czas jedynym śladem po pomniku były żeliwne słupki z orłami i łańcuch, usytuowane obok poczty, przed tablicami pamięci ofiar niemieckich egzekucji w 1943 r. Dopiero w 2017 r, podczas kopania rowów pod światłowody, odnaleziono główną tablicę o wymiarach 120 x 90 x 30 cm). Cennym fragmentem pomnika zaopiekowała się pani Urszula Adamiak – prezes spółki „Komunalnik”.
Dodane: 2018-11-11, przez: Ewa Toczek