W związku z
100 Rocznicą Odzyskania przez Polskę niepodległości 30 października 2018 r.
pani Bożena Staniszewska zorganizowała
warsztaty projektowania i wykonania kokardy narodowej.
Kokarda narodowa w polskiej tradycji patriotycznej to kolista rozetka w biało-czerwonych barwach przypinana do piersi na okazję ważnych wydarzeń czy świąt o charakterze narodowym. Bywa, że jest (błędnie) nazywana kotylionem.
Dnia
7 lutego 1831 r. Sejm podjął uchwałę w sprawie kokardy narodowej, wprowadzając kokardę biało-czerwoną. Był to pierwszy akt prawny, który formalnie ustanawiał biel i czerwień barwami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej oraz określił ich używanie. Biało-czerwone kokardy używane były między innymi przez powstańców polskich jako demonstracja patriotyczna.
Dzisiaj kokardy noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci. Od 9 kwietnia 2014 roku obowiązkowo przypinają je przedstawiciele polskich sił zbrojnych. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej kokardy mają być wpinane w lewą klapę munduru lub ubioru cywilnego.
W warsztatach brały udział:
- klasa 1 TMS wychowawca pani Grażyna Zawadzka,
- klasa 3 TBI wychowawca pani Ewa Dołęzka.
Wykonane przez uczniów kokardy narodowe zostaną wykorzystane podczas uroczystej akademii z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez panią Bożenę Staniszewską w ramach pracy zespołu kształcenia integracyjnego.