Dzień Sybiraka 2018
Poczet sztandarowy naszej szkoły brał udział w uroczystości upamiętniającej ważne wydarzania z historii naszego kraju.
17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, a od 2013 roku (postanowieniem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej) również Dzień Sybiraka.
Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. W konsekwencji ataku do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Nastąpiły także masowe deportacje ludności, które według różnych źródeł, objęły od kilkuset tysięcy do miliona obywateli polskich.
Każdego roku, 17 września, w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
17 września 2018 r. bialskie obchody Dnia Sybiraka rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Następnie - w asyście pocztów sztandarowych służb mundurowych i szkół bialskich - zorganizowano przemarsz pod pomnik Pamięci Sybiraków. Tam, po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków, o tragicznych wydarzeniach tego okresu przypomniał Prezydent Miasta Dariusz Stefaniuk oraz prezes ZS Oddział w Białej Podlaskiej pani Maria Jakubiuk. Następnie odczytano apel poległych, a zgromadzone delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
Pomnik Pamięci Sybiraków w Białej Podlaskiej przedstawia czwórkę zesłańców: powstańca z okresu zaborów, żołnierza z 1939 roku, księdza prześladowanego za wiarę oraz matkę Sybiraczkę z dzieckiem na ręku. A u stóp zesłańców na płytach w kształcie krzyża wypisano nazwiska i miejsca zesłań oraz kaźni.
"
Z miast kresowych,
wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
Szli z uporem, ponad dwieście lat!
(…)
Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt
Wyznaczyły bezimienne krzyże...
Nie zatrzymał nas czerwony kat.
Bo przed nami Polska – coraz bliżej!
I myśmy szli i szli – dziesiątkowani!
Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg...
I przez Ludową przeszliśmy – niepokonani
Aż Wolna Polskę raczył wrócić Bóg!!!"
(fragment „Marsza Sybiraków” - hymnu Związku Sybiraków Polskich., słowa : Marian Jonkajtys; muzyka: Czesław Majewski)
Dodane: 2018-09-18, przez: Ewa Toczek