Wydarzenie:

3 TS, 1 TE i 1 C na filmie animowanym "Chłopi"
    20 października 2023 roku klasy: 3 TS, 1 TE i 1 C udały się do kina na niezwykle malowniczy film pt. "Chłopi".  Najnowsza ekranizacja powieści Władysława Reymonta jest efektem niesamowitej pracy m.in. ponad 100 malarzy w 4 studiach w Polsce, Serbii, Ukrainie oraz na Litwie. Twórcy zdecydowali się korzystać z techniki animacji malarskiej, ponieważ pozwoliła im ona stworzyć świat, w który "można się zanurzyć i który można poczuć". Technika, którą wybrano, umożliwiła opowiedzenie wartkiej akcji powieści z całym bogactwem aktorskich kreacji, a także na oddanie niuansów natury, np. kilkustronicowy opis przyrody ukazano za pomocą jednego obrazu. Malowidła nabrały życia, by opowiedzieć historię pełną namiętności, gniewu, tęsknoty i potrzeby wolności.
    Film wykorzystuje metodę tradycyjnej animacji poklatkowej, w której stosowany jest tzw. „inbetweening”. Jak to wygląda?
  • Inbetweening to proces polegający na tworzeniu klatek pośrednich pomiędzy dwiema klatkami kluczowymi. Jego efektem jest stworzenie iluzji ruchu poprzez płynne przejście jednego obrazu w drugi. W filmie ,,Chłopi” klatki kluczowe zostały namalowane przez malarzy olejnych i jest ich w filmie aż 40 000! Klatki pomiędzy przygotowali malarze cyfrowi.
  • Proces inbetweeningu jest jednym z najstarszych procesów w animacji. Został stworzony około 100 lat temu i wykorzystywany przez m.in. Walta Disneya. Nadał się idealnie do wykorzystania w filmie ,,Chłopi”, gdzie jedna klatka to 1/12 sekundy.
Minął tydzień od premiery „Chłopów”, a animacja malarska zgromadziła w kinach już ponad 300 tys. widzów. Film w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana święci triumfy nie tylko w Polsce – zagraniczne media, w tym „Variety”, typują polskiego kandydata do Oscara jako jeden z tytułów, które otrzymają nominacje do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Trwają również prace nad anglojęzyczną wersją filmu – pierwszą piosenkę nagrała właśnie Katie Melua.
    – Kiedy widzę, jak liczna publiczność chce oglądać „Chłopów” – nie blockbuster, tylko film artystyczny – to serce mi się raduje! Świetnie, że publiczność chce sięgać po coś oryginalnego. Kawałek tego serca już na zawsze pozostanie w tym filmie, ale wiem już, że było warto – podkreśliła DK Welchman, odpowiedzialna wspólnie z mężem, Hugh Welchmanem, za scenariusz i reżyserię filmu.
    Obsadę superprodukcji stanowią znani i popularni Polscy aktorzy: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Mateusz Rusin, Maciej Musiał, Julia Wieniawa.
    Zainteresowanym osobom polecamy także obejrzenie pierwszego filmu pełnometrażowego wykonanego w całości techniką malarską, pt. "Twój Vincent", do którego stworzenia wykorzystano 65 tys. obrazów, namalowanych przez 125 artystów z 20 krajów - 65 z Polski, 60 z zagranicy - którzy zostali wybrani na podstawie 5 tys. nadesłanych do twórców zgłoszeń. Film współtworzyli malarze 15 różnych narodowości - w pochodzących także ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy - którzy nigdy nie siedzieli razem w jednym pomieszczeniu: artyści pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli 3 tys. litrów farby. Stworzone płótna - ponad 1000 wyjściowych podobrazi, na których nanoszono zmiany - połączono, dzięki czemu film jest ożywioną, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha, pośmiertnie uznanego za ojca sztuki nowoczesnej.
    Oba dzieła kinematografii zostały wykonane w technice animacji malarskiej, jednak znacznie się od siebie różnią. Dlaczego tak jest? Styl malarski  ,,Twój Vincent" wzorowany był na malarstwie postimpresjonizmu, charakterystycznym stylu ukształtowanym przez bohatera filmu Vincenta Van Gogha - grube warstwy farby i mocne, wyraziste pociągnięcia pędzla. W filmie ,,Chłopi” zainspirowano się realizmem malarstwa epoki Młodej Polski. Dodano dużo detali i wygładzonych warstw farby. Malarze czasami posługiwali się pędzlem zerówką, o średnicy jednego włoska! Dynamika filmu ,,Twój Vincent" był kameralnym, statycznym filmem, gdzie na ekranie było niewiele ruchu i postaci. ,,Chłopi" to dynamiczna produkcja, w której w kadrze znajduje się nawet 20 postaci wirujących w tańcu.
    Młodzież z ZSZ nr 2 w Białej Podlaskiej z dużym zainteresowaniem obejrzała ekranizację szkolnej lektury w tak oryginalnym wydaniu. Całość widowiska uzupełniała doskonale dobrana i napisana na potrzeby dzieła muzyka. Opiekunami grup były wychowawczynie: Pani Marta Makarska-Makaruk (klasa 3 TS), Pani Izabela Włodarska (klasa 1 TE), Pani Małgorzata Suszczyńska (klasa 1 C).



Dodane: 2023-10-20, przez: Ewa Toczek

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.