Wydarzenia:

Podpisanie aktu przekazania pomnika poświęconego pamięci amerykańskich żołnierzy
19 czerwca 2019 r. o godz. 12.00 dyrektor szkoły - Pan Ryszard Dołęga wziął udział w uroczystych obchodach 75-rocznicy zestrzelenia Latającej Fortecy B-17 w Worońcu. Na uroczystości obecne były również sztandary szkolne oraz delegacja klasy 2 TMN wraz z wychowawcą oraz grupa nauczycieli. Po odegraniu hymnu państwowego i okolicznościowych przemówieniach, delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Ważnym elementem uroczystości było podpisanie przez dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S.Wigury w Białej Podlaskiej Pana Ryszarda Dołęgę i wójta gminy Biała Podlaska Pana Wiesława Panasiuka aktu przekazania pomnika pod opiekę szkoły. „Uroczyste odsłonięcie pomnika, poświęconego ponad 41 tys. amerykańskich lotników poległych w czasie II wojny światowej odbyło się 9 lipca 2000 r. Na nietypową formę pomnika składają się utrwalony na ziemi zarys bombowca oraz sterczący pionowo fragment jego ogona z pamiątkowymi napisami w języku polskim i angielskim. Miejsce pomnika wybrano nieprzypadkowo. Nad Worońcem 21 czerwca 1944 r. niemieckie samoloty myśliwskie zestrzeliły amerykańską Latającą Fortecę B-17G. Maszyna, która wystartowała z angielskiej bazy, po zbombardowaniu celów w Niemczech miała dotrzeć do lotniska w ukraińskiej Połtawie. Spadła w pobliżu miejsca, gdzie wzniesiono pomnik. Podobno był to samolot zestrzelony najdalej od amerykańskich baz w Wielkiej Brytanii i Włoszech w czasie działań US Air Force w Europie w II wojnie światowej. Dziesięciu członków załogi bombowca ratowało się skokiem ze spadochronem. Wszyscy przeżyli, trzech dostało się do niewoli niemieckiej, a siedmioma zaopiekował się oddział partyzancki Stefana Wyrzykowskiego "Zenona", należący do 34 pułku piechoty Armii Krajowej. Pod koniec lipca 1944 r., po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną, uratowani przez Polaków Amerykanie przez Związek Sowiecki powrócili do swoich baz”. (źródło: Polska Niezwykla lubelskie) Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji zamieszczonych na portalach internetowych: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie 75. rocznica zestrzelenia Latającej Fortecy w Worońcu
Dawid Ustymowicz otrzymał Złote Pióro - nagrodę Prezydenta Miasta Biała Podlaska
17 czerwca 2019 r. uczeń naszej szkoły Dawid Ustymowicz otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Biała Podlaska - "Złote Pióro" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki w roku szkolnym 2018/2019. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Białej Podlaskiej. W imieniu nagrodzonego "Złote Pióro" odebrali Rodzice, ponieważ uczeń w tym dniu zdawał egzamin z kwalifikacji zawodowych. Dawid Ustymowicz ukończył trzecią klasę w zawodzie Technik budownictwa, uzyskując średnią ocen - 5,07. Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą i wzorowym zachowaniem. Najważniejsze osiągnięcia ucznia: III miejsce w XIII Lubelskim Międzyszkolnym Konkursie Zawodowym "Rok przed dyplomem" drużynowo III miejsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Blok B - Wynalazczość IV miejsce w Finale Miasta w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców Więcej informacji można uzyskać na portalach internetowych: Bialskieforum.pl Zlote Piora 2019 Bialapodlaska.naszemiasto.pl Najlepsi uczniowie w Białej Podlaskiej wyróżnieni. Prezydent wręczył im złote i diamentowe pióra (Zdjęcia) Podlasie24.pl Złote i Diamentowe Pióra dla najlepszych uczniów Zsz2.bialapodlaska.pl Trzecie miejsce na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości - Etap Okręgowy Zsz2.bialapodlaska.pl Konkurs zawodowy „Rok przed dyplomem" Zsen.lublin.pl XIII Międzyszkolny Konkurs Zawodowy „Rok przed dyplomem” – etap regionalny Podlasie24.pl Finał Miasta Biała Podlaska w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019
W środę, 19 czerwca 2019 r. zakończył się rok szkolny 2018/2019. Z tej okazji w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury odbyła się uroczysta akademia, podczas której Pan dyrektor – Ryszard Dołęga posumował miniony rok, szczególnie akcentując sukcesy uczniów w konkursach regionalnych i krajowych. Wszystkim życzył miłego wypoczynku i powrotu do szkoły ze zwojoną energią. Wychowawcy klas wręczyli nagrody wyróżniającym się uczniom.
Podziękowanie za udział w tegorocznej akcji "Żonkile"
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Prawie 1000 szkół oraz 259 bibliotek i instytucji kultury z całej Polski zgłosiło się do udziału w tegorocznej akcji "Żonkile"! Nasza szkoła otrzymała podziękowanie w formie dyplomu za zaangażowanie się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Kampania pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają” - spot filmowy pt. „Szkoda Ciebie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach działań profilaktycznych przygotowało kampanię pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Kampania realizowana jest pod hasłem „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z elementów kampanii jest spot filmowy o tematyce związanej z zapobieganiem i przeciwdziałaniem uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy. Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna: wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt); złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;​stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;​zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;​kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;​próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;​nieuzasadnione ataki złości, agresji; wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;​wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;​pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.; zmiana zapachu ciała. Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć: bóle głowy, migrena;​kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;​agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;​nudności, wymioty, biegunka;​zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;​reakcje alergiczne;​myśli samobójcze, omamy;​napady leku, halucynacje;​nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło. ​Gdzie szukać pomocy: 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Podziękowanie za udział w zbiórce plastikowych nakrętek
PODZIęKOWANIE za udział w zbiórce plastikowych nakrętek na rehabilitację Alicji Makaruk, dziewczynki chorującej na Zespół Leigha Ala z rodziną Alicja Makaruk 407/M Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” Nr KRS 0000186434
Skrócone lekcje z powodu upałów
Z uwagi na wysokie temperatury, zajęcia lekcyjne w dniach 13 - 17.06.2019 r. będą skrócone. Harmonogram lekcji poniżej.
Spotkanie młodzieży z Panem Andrzejem Czapskim, Prezydentem Miasta Biała Podlask
Ciekawą lekcją historii dla naszych uczniów było spotkanie 6 czerwca 2019 r. z Panem Andrzejem Czapskim, Prezydentem Miasta Biała Podlaska w latach 1998-2014 , działaczem Solidarności, kandydatem z województwa bialskopodlaskiego na senatora w częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku. Nasz Gość snując swą opowieść o przełomowych momentach polskiej najnowszej historii wspominał min. ogłoszenie stanu wojennego i internowanie w bialskim więzieniu, następnie atmosferę spotkań z wyborcami, którzy marzyli o wolności i radość Polaków ze zwycięstwa Solidarności….
30. rocznica Wyborów Parlamentarnych w Polsce pod hasłem: Wolność to wybór
4 czerwca 2019 roku odbyły się uroczystości obchodów 30 rocznicy Wyborów Parlamentarnych w Polsce pod hasłem: Wolność to wybór. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs na plakat, poświęcony tym wyborom oraz akademia. Nagrody za konkurs otrzymali: 1. Miejsce - Klaudia Stefaniuk z klasy 1 TIG, 2. Miejsce - Krystian Chomiuk z klasy 1 TMS, 3. Miejsce - Natalia Nosalska z klasy 2 TT, 4. Miejsce - Ernest Daszczuk z klasy 1 TMS; wyróżniono Kamila Jakoniuka z klasy 2 TBE i Patrycję Osuch z Publicznego Gimnazjum nr 4. Uczniowie w trakcie akademii poznali najnowszą historią Polski, oglądając filmy dokumentalne i zdjęcia z tamtych czasów. Wysłuchali wierszy Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, anonimowych autorów tekstów poetyckich z czasów stanu wojennego oraz piosenek o wolności, które kiedyś śpiewały pokolenia lat osiemdziesiątych. Przedsięwzięcie przygotowali Nauczyciele Zespołu Przedmiotów Humanistycznych oraz uczniowie z klas 2 TS, 3 TMS, 3 TS. Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez uczennicę klasy 2 TT Paulinę Sosnowską.
Profilaktyka i promocja zdrowia
Kierunki działań oświatowo-zdrowotnych i promocyjnych zdrowia wynikają z sytuacji epidemiologicznej, występujących problemów i potrzeb zdrowotnych ludności, zapisów Narodowego Programu Zdrowia i programów pochodnych oraz zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia. W związku z tym Akademia Czerniaka zainaugurowała programy edukacyjno-informacyjne skierowane do szkół ponadgimnazjalnych: "Znamię! Znam je ?", "Podstępne WZW". "Znamię! Znam je?" - to I-sza edycja programu edukacyjnego dotyczącego profilaktyki czerniaka skóry dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jest on próbą zmiany alarmujących statystyk zachorowań na czerniaka poprzez popularyzację wiedzy na temat tego rodzaju raka. Program realizowany jest przez Fundację "Gwiazda Nadziei" pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz merytorycznym patronatem Akademii Czerniaka. "Podstępne WZW" - to również pierwsza edycja programu profilaktyki zakażeń HBV lub HCV dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych podejmującego problematykę pojawiających się wciąż nowych przypadków zakażeń wirusem HBV i HCV. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat wirusowego zapalania wątroby typu B i C, a brak świadomości istniejącego ryzyka i niepodejmowania leczenia może powodować w przypadku obu zakażeń nieodwracalne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć. Program realizowany jest przez Fundację "Gwiazda Nadziei" pod honorowym patronatem głównego Inspektora Sanitarnego oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. W naszej szkole programy realizowała pani Danuta Kukawska. SERDECZNIE DZIęKUJEMY! Szkolny Zespół d/s Zdrowia
III Bialskie Targi Technologii Cyfrowych
30 maja odbyła się III edycja Bialskich Targów Technologii Cyfrowych wraz z warsztatami z kodowania i robotyki organizowana przez JB Multimedia przy współudziale Katedry Nauk Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej oraz Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Nauczyciele wraz z uczniami klas Technikum informatyk oraz Technikum grafiki i poligrafii cyfrowej mieli możliwość wziąć aktywny udział w prezentacjach w niezwykle rozbudowanej Strefie Multimediów i Digital Signage, Strefie Druku i Strefie Kodowania. W specjalnie wydzielonej Strefie Inspiracji odbyły się dynamiczne sesje i spotkania z branżowymi ekspertami i praktykami. Innowacyjne i nowatorskie rozwiązania służące podniesieniu jakości pracy zarówno w edukacji i w biznesie zostały zaprezentowane w sektorach targowych: IT Security – Bezpieczeństwo w Firmie i Instytucji, Smart Home – Inteligentne rozwiązania dla domu, IT Education – Nowoczesna Szkoła, Bussiness IT – Innowacyjna firma, Strefa Multimediów i Digital Signage, Strefa Druku, Strefa Kodowania.
XXI Marsz po Godność i X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia." Albert Einstein 24 maja 2019 ulicami miasta Biała Podlaska przeszedł Marsz z okazji „DNIA GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ". W Białej Podlaskiej Marsz ten odbył się po raz dwudziesty pierwszy. W województwie lubelskim mamy najdłuższą tradycję w obchodach tego święta. "DZIEń GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ" obchodzony jest 5 maja jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zakres tego święta dawno wyszedł już poza granice Europy, może to świadczyć o potrzebie akcentowania GODNOśCI OSóB NIEPEŁNOSPRAWNYCH na całym świecie, bo też na całym świecie-bez względu na rasę, kolor skóry czy narodowość -problem niepełnosprawności istnieje. Pomysł został zaczerpnięty z Francji, gdzie „Spotkanie z godnością” obchodzone jest co roku z udziałem przedstawicieli najwyższych władz i popularnych osób. W istotny sposób przyczyniło się to do zmiany postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym. Uczestnikami obchodów były osoby niepełnosprawne z terenu całego miasta i powiatu Biała Podlaska, jak również ich rodzice, opiekunowie, placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, delegacje szkół, przedszkoli oraz władze miasta i powiatu Biała Podlaska. Organizatorem tego święta przez lata było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Białej Podlaskiej. Obecnie tradycję „Marszu po Godność” przejęło Bialskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ”. Pragniemy jako Stowarzyszenie przyczynić się do uznawania osób niepełnosprawnych intelektualnie za osoby zasługujące na szacunek i godne miejsce wśród nas. Tegoroczny marsz był zorganizowany przy współpracy Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, w którym obchodzono X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji. Szkoła to placówka o ponad 90-letniej tradycji w kształceniu zawodowym, a w 2009 roku była jedyną w mieście, która kształciła młodzież w klasach integracyjnych na poziomie ponadgimnazjalnym. Należy pamiętać, że integracja umożliwia uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych naukę w szkołach masowych razem z pełnosprawnymi rówieśnikami. Daje wszystkim poczucie wiary we własne możliwości, wzbogaca osobowość i uczy tolerancji. W szkole robimy wszystko, aby świat młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej stawał się jeden - taki sam. Grupa maszerujących wyruszyła z Placu Wolności do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Gospodarzami imprezy była Pani Beata Kania Prezes Bialskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ” oraz Pan Ryszard Dołęga Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. W Marszu uczestniczyło wielu znakomitych gości. Na przybyłych czekało wiele atrakcji, m.in. występy artystyczne, gry oraz zabawy integracyjne. Uczniowie Szkolnego Klubu Teatralnego i Szkolnego Klubu Muzycznego naszej szkoły przedstawili etiudę teatralną pt. "Chodź człowieku coś ci powiem", poruszającą bardzo ważny temat uzależnia od telefonów komórkowych. Nadmierne i szkodliwe używanie telefonu komórkowego, określane uzależnieniem, czyli fonoholizmem, staje się coraz poważniejszym problemem wśród młodzieży. Nie zabrakło stoisk prezentujących dorobek osób niepełnosprawnych. Podczas imprezy można było obejrzeć wystawę ukazującą obchody Dnia Integracji, Profilaktyki i Rekreacji, które obchodzone były w szkole od 2010 r. Dodatkową atrakcją dla zebranych była możliwość zdobienia pierników przygotowana w ramach współpracy ECKiW OHP, skręcanie balonów oraz taniec ze studentami AWF Biała Podlaska. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Sławomira Anklewicza za poprowadzenie imprezy, Pani Bożenie Staniszewskiej za przygotowanie dekoracji i wystawy zdjęć, Pani Agnieszce Alikowskiej za przygotowanie etiudy teatralnej, Pani Annie Kozłowskiej i Pani Izabeli Włodarskiej za przeprowadzenie gier i zabaw integracyjnych, uczniom ze studia za nagłośnienie, Pani Elżbiecie Dorosz i Paulinie Sosnowskiej za przygotowanie filmów oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tak ważnej imprezy, a zostali pominięci. Serdecznie dziękujemy gościom i organizatorom za wspólne obchody święta Niepełnosprawnych, które stały się ważną lekcją tolerancji dla naszych uczniów i środowiska lokalnego. Fotorelację przygotowała Pani Iwona Kuzawińska. Koordynator do spraw organizacji imprezy z ramienia ZSZ nr 2 Pani Ewa Toczek. SKŁADAMY SERDECZNE PODZIęKOWANIA LOKALNYM MEDIOM ZA PRZYGOTOWANIE RELACJI Z TAK WAŻNEGO śWIęTA. ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI: Bialapodlaska.pl XXI Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Białej Podlaskiej (ZDJęCIA)Bialskieforum.pl 21. Marsz Po Godność Biała PodlaskaBiala24.pl Barwny korowód przeszedł przez miastoDuchwschodu.pl Marsz godności z okazji Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością IntelektualnąPodlasiak.info.pl Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnością RadioBiper.pl Biała Podlaska: XXI Marsz z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (galeria)Slowopodlasia.pl Marsz godności osób z niepełnosprawnością intelektualnąTV-wschod.pl 24 maja 2019 ulicami miasta Biała Podlaska przeszedł Marsz z okazji „DNIA GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ".
5 miejsce Kacpra Marciniaka w XX edycji Olimpiady Techniki Samochodowej
Wielki sukces naszego ucznia klasy 3 TMS Kacpra Marciniaka, który zajął 5 miejsce w kraju w jubileuszowym XX Finale Olimpiady Techniki Samochodowej. Finał XX edycji Olimpiady Techniki Samochodowej odbył się 18.05.2019 r. - to najważniejsze z wydarzeń w branży motoryzacyjnej dla młodzieży szkół. Olimpiadę zorganizowała Politechnika Warszawska pod patronatem Minister Edukacji Narodowej, redakcji „Auto Moto Serwis” i wspólnie z Wydawnictwami Komunikacji i Łączności. Olimpiada miała zasięg ogólnopolski, a jej laureatami zostało trzech uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów – po zsumowaniu wyników półfinału i finału. Podczas olimpiady przyznawano także tytuł Samochodowej Szkoły Roku. Otrzymała go szkoła, której uczniowie zdobyli łącznie największą liczbę punktów, pod warunkiem, że przynajmniej jeden uczeń przejdzie do finału. Nasza szkoła zajęła 8 miejsce w kraju rankingu Samochodowej Szkoły Roku 2019. Na mocy rozporządzenia MEN (§ 112 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. DzU Nr 83, poz. 562 z późn. zm.) finaliści i laureaci olimpiady są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. W trakcie olimpiady była oceniana wiedza z zakresu: podstaw konstrukcji maszyn; budowy pojazdów samochodowych; diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych; umiejętności posługiwania się narzędziami i przyrządami, w tym pomiarowymi; bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Dla nauczycieli, opiekunów zorganizowane zostały szkolenia i spotkania z przedstawicielami firm takich jak Scania, Bosch, Warta, i inne. Na szkoleniach poruszane były zagadnienia związane z pojazdami elektrycznymi, hybrydowymi, sposobem przeniesienia napędu w nowoczesnych samochodach jak również druga generacja najnowszych zintegrowanych pomp hamulcowych ibooster. Opiekun - pan Tomasz Gawryszuk GRATULUJEMY! Więcej informacji na temat XX edycji Olimpiady Techniki Samochodowej . Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Szkolny Konkurs Wiedzy o Samochodach
W miesiącu maju 2019 r. uczniowie klas Technikum pojazdów samochodowych przystąpili do Szkolnego Konkursu Wiedzy o Samochodach w języku rosyjskim. A oto zwycięzcy konkursu: Dawid Daniluk klasa 1 TS Daniel Ajziuk klasa 2 TS Patryk Niedzielski klasa 3 TS Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!
XXI Marsz po Godność - film
24 maja 2019 ulicami miasta Biała Podlaska przeszedł Marsz z okazji „DNIA GODNOśCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOśCIĄ INTELEKTUALNĄ". Podczas imprezy obchodzono również X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji. Zapraszamy do obejrzenia relacji.
Więcej informacji możemy przeczytać pod linkiem XXI Marsz po Godność i X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji
 
30 ROCZNICA WYBORóW z 4 CZERWCA 1989 ROKU
Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk Serdecznie zaprasza na na uroczystość z okazji obchodów 30 ROCZNICA WYBORóW z 4 CZERWCA 1989 ROKU Program: 1 VI - Rajd Rowerowy "30/30" godz. 10.00 Plac Wolności 4 VI - Otwarcie wystawy "4 CZERWCA 1989 ROKU" godz. 18.00 Zespół Szkół Zawodowych nr 1 7 VI - "Koncert Wolności" godz. 18.00 Plac Wolności 8 VI - "30-latkowie kontra reszta miasta" godz. 16.00 Mecz charytatywny - boisko ul. Marszałka J. Piłsudskiego 38
Zdecyduj, jakie książki trafią do biblioteki
KAŻDY Z WAS MOŻE WSPóŁTWORZYć KSIęGOZBIóR BIBLIOTEKI SZKOLNEJ …
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej otrzymała 15000 złotych, które może przeznaczyć na zakup nowości wydawniczych. Kupując książki do biblioteki szkolnej pragniemy spełnić oczekiwania czytelników i zakupić takie pozycje, które są zgodne z ich oczekiwaniami i zainteresowaniami. W związku z tym zwracamy się do Was z prośbą o przedstawienie propozycji tytułów książek, które można by zakupić do biblioteki szkolnej. Mogą to być np. kryminały, książki obyczajowe, fantastyka, reportaże i wszystkie inne, które są Waszym zdaniem warte przeczytania. Aby tak się stało, prosimy o wzięcie udziału w plebiscycie i wypełnienie poniższej ankiety. Ankiety można dostarczyć osobiście lub wrzucić do skrzyneczki znajdującej się obok biblioteki szkolnej. Swoje propozycje można również zgłaszać przez ten formularz. Uwaga! Wśród uczestników ankiety zostaną rozlosowane upominki książkowe.
Pierwsze miejsce w Finale Regionalnych Eliminacji Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu
Reprezentacja naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce - drużynowo w klasyfikacji generalnej w Finale Regionalnych Eliminacji Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Szkół Ponadgimnazjalnych Miasta Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego. Skład Drużyny: Piotr Czemierowski 4 TS2 Sebastian Nycer 4 TS2 Szymon Mackiewicz 4 TS2Opiekun: Pan Jan Fedoruczuk Nasi uczniowie okazali się być bezkonkurencyjni pozostawiając swoich rówieśników daleko w tyle w Finale rejonowych eliminacji turnieju bezpieczeństwa ruchu drogowego szkół ponadgimnazjalnych miasta Biała Podlaska. 2. miejsce - Zespół Szkół z Leśnej Podlaskiej 3. miejsce - Zespół Szkół z Janowa Podlaskiego 4. miejsce - Zespół Szkół z Małaszewicz 5. miejsce - Zakład Doskonalenia Zawodowego z Białej Podlaskiej Nasza drużyna wraz z Opiekunem weźmie udział w Finale Województwa, który odbędzie się 24 maja 2019 r. w Chełmie. Trzymamy mocno kciuki !
Konkurs na MEM internetowy i animację GIF
Informujemy, iż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosił konkurs, którego przedmiotem jest stworzenie MEMU internetowego i animacji w formie GIF, dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy. Temat konkursu brzmi: „Narkotyki i dopalacze zabijają”, i ma dotyczyć w szczególności uświadamiania młodych ludzi o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą uzależnienie od dopalaczy i narkotyków. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18 roku życia. Mogą wziąć w nim udział osoby indywidualne lub zespoły składające się z maksymalnie trzech osób. Każdy uczestnik może nadesłać do konkursu maksymalnie 3 MEMY internetowe i 3 animacje w formacie GIF. Termin przesyłania propozycji konkursowych został wydłużony i upływa dnia 6 czerwca 2019 roku. Prace należy zgłaszać do Pani Doroty Kulickiej lub Pana Sylwestra Kłuska ( przed 6 czerwca 2019roku). Szczegóły konkursu zawarte są w regulaminie (załącznik dostępny do pobrania na stronie internetowej: razembezpieczniej.mswia.gov.pl). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Konkurs zawodowy „Rok przed dyplomem"
W dniu 10.05.2019 r. w Zespole Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie odbył się etap regionalny XIII międzyszkolnego konkursu zawodowego „Rok przed dyplomem". Honorowy patronat nad konkursem sprawowali: Marszałek Województwa Lubelskiego, Kurator Oświaty w Lublinie, Prezydent Miasta Lublin, Rektor Politechniki Lubelskiej, Polskie Towarzystwo Informatyczne. Do etapu regionalnego przystąpiło 237 laureatów etapu szkolnego konkursu z 25 szkół technicznych województwa lubelskiego, którzy sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności w 21 kwalifikacjach. Uczniowie naszej szkoły w wybranych zawodach uzyskali następujące wyniki: technik budownictwa - III miejsce - Dawid Ustymowicz; technik elektryk - wyróżnienie - Szymon Gromysz, technik informatyk - wyróżnienie - Krzysztof Mielnik,; technik mechatronik - wyróżnienie - Dawid Denesiuk; technik pojazdów samochodowych - wyróżnienie - Bartłomiej Onopiuk. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konferencja podsumowująca wyniki konkursu odbędzie się dnia 7 czerwca 2019 r. o godz. 10 w auli Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej w Lublinie.
Piknik rodzinny pn. „ Obudź w dziecku myśl techniczną”
Dn. 11.05.2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej został przygotowany Piknik rodzinny pn. „ Obudź w dziecku myśl techniczną”. Swoją obecnością imprezę uświetnili: Prezydent Miasta Biała Podlaska - Michał Litwiniuk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – Stanisław Romanowski oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty o/Biała Podlaska – Małgorzata Kiec. Piknik przygotowano w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich stanowiących część kampanii europejskiej #EUinmyregion. Jest to największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu, a Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 może pochwalić się realizacją (w chwili obecnej) 3 projektów unijnych na łączną wartość ok. 7,8 mln zł. (2 z nich to projekty prowadzone przez Urząd Miasta Biała Podlaska). Kształcenie myślenia i umiejętności technicznych to ważne zadanie już od najmłodszych lat. Dużą rolę w ich rozwijaniu odgrywa rozwiązywanie problemów konstrukcyjnych i technicznych dostosowanych do poziomu rozwoju dziecka. Zgodnie z tymi założeniami w programie Pikniku rodzinnego znalazły się gry i zadania usprawniające procesy myślowe dzieci, kształtujące ich wyobraźnię oraz umiejętności manualne, a także rozwijające kreatywność. Impreza była też okazją zaprezentowania nowoczesnych urządzeń technicznych wykorzystywanych m.in. w szkole. Jedną z atrakcji tego dnia był profesjonalnie wykonany „makijaż” twarzy. Wszyscy obecni mogli również aktywne spędzić czas wolny na boisku szkolnym, biorąc udział w konkurencjach sportowych. W przygotowanie i zrealizowanie przedsięwzięcia zaangażowali się nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 przy współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy oraz Medycznym Studium Zawodowym w Białej Podlaskiej. Zapraszamy do obejrzenia relacji z pikniku rodzinnego na portalach internetowych: Biała24.pl Problemy techniczne? Dzieci już wiedzą, jak sobie z nimi poradzićDuchwschodu.pl Obudź w dziecku mysl techniczną - piknik-rodzinny w Zespole Szkoł Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Bialej Podlaskiej Duchwschodu.pl Piknik rodzinny "Obudź w dziecku myśl techniczną" RadioBiper.pl Biała Podlaska: Piknik rodzinny pn. „Obudź w dziecku myśl techniczną” (galeria)
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w naszej szkole
Piknik rodzinny "Obudź w dziecku myśl techniczną" odbędzie się 11 maja 2019 r. godz. 10:00 - 13:00 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej, ul. Brzeska 71. Impreza organizowana jest w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W programie gry i zabawy promujące rozwój umiejętności technicznych oraz konkurencje sportowe. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!
Szkolne Koło Turystyczne ZAPRASZA :) :) :)
Szkolne Koło Turystyczne zaprasza na udział w naszej kolejnej edycji mazurskiego spływu kajakowego Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. Spływ odbędzie się w dniach od 02 (niedziela) do 07 (piątek) czerwca. Szacunkowy koszt uczestnika to 350 zł. Koszt obejmuje: transport uczestników, transport kajaków, wypożyczenie kajaków i sprzętu, opłata za turystykę po obszarze Wigierskiego Parku Narodowego, opłatę za pola namiotowe, opłaty za śluzowanie kajaków na Kanale Augustowskim, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW 10000 zł/os) oraz zgodnie z tradycją SUPER obiad w Stanicy Wodnej "Swoboda". Pytajcie się o szczegóły i zapisujcie się u pana Sylwestra Kłuska (sala 203). Niezdecydowanych zachęcamy do obejrzenia naszych relacji z poprzednich lat Spływ kajakowy 2018 https://spark.adobe.com/page/w4h4wEg60usry/
ZAKOńCZENIE ROKU KLAS MATURALNYCH
W miniony piątek, 26 kwietnia 2019 r. odbyło się na sali gimnastycznej pożegnanie uczniów klas maturalnych. Okolicznościową przemowę wygłosił dyrektor szkoły - Pan Ryszard Dołęga, życząc bohaterom dnia jak najlepszych wyników podczas egzaminu dojrzałości, który rozpocznie się już 6 maja. Podczas spotkania wielu z naszych uczniów otrzymało świadectwa kwalifikacyjne Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz uprawnienia spawalnicze potwierdzone Książką Spawacza wydaną przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Nasi absolwenci otrzymali dodatkowe uprawnienia dzięki zajęciom unijnym, w których uczestniczyli w ramach projektu "Fachowcy z Brzeskiej". Drodzy absolwenci, odchodzi z naszej szkoły wspaniała młodzież, którą będziemy zawsze mile wspominać i która na stałe zagościła w naszych nauczycielskich sercach! Trzymamy za Was kciuki i życzymy wspaniałego dorosłego życia!
Trzecie miejsce na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości - Etap Okr
W dniu 03.04.2019 r. w ZSZ Nr 1 w Białej Podlaskiej odbyła się Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości - Etap Okręgowy. Organizatorem Olimpiady był Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji w Lublinie. Skład drużyny z naszej szkoły: Jakub Kowaluk klasa 2 TMN, Marek Klebaniuk klasa 3 TBI, Dawid Ustymowicz klasa 3 TBI. Opiekun Pan Roman Szymczuk. Drużynowo nasza szkoła zajęła 3 miejsce. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WESOŁYCH śWIĄT WIELKANOCNYCH
Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych składamy wiosenne życzenia, aby w czas świąt w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościła radość, spokój i wielka nadzieja odradzającego się życia.
Wspomnienie Tadeusza Strzałkowskiego, żołnierza Konspiracji Narodu i Armii Krajo
Razem z młodzieżą trzecich klas technikum, odczytaliśmy wspomnienia z czasów przedwojennych Tadeusza Strzałkowskiego pt.: „Moje miasto Janów Podlaski”. O nim samym pisze także syn, w Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym 2/2008: "Mój ojciec, Tadeusz Strzałkowski urodzony 5 listopada 1920roku w Janowie Podlaskim, uczył się w Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej." Od 1942 roku należał do AK. Na początku 1944 roku otrzymał przydział do oddziału "Zenona"; służył w plutonie radiowym, w randze kaprala. 25 lipca 1944 roku został ranny w bitwie pod Leszczanką (Janówką)." Doceniamy takie lekcje historii. Nauczyciel historii Pani Marta Makarska-Makaruk
Dzień Otwarty 2019 - film i fotorelacja cd.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z Dnia Otwartego przygotowanego przez uczennicę Paulinę Sosnowską z klasy 2 TT. Dziękujemy Paulino za film i fotorelację
Technicy budownictwa i technicy systemów i urządzeń energetyki odnawialnej na wy
W dniu1 kwietnia 2019 roku uczniowie klas Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej w zawodzie technik budownictwa i technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej wzięli udział w wycieczce zapoznając się z: • procesem oczyszczania ścieków z terenu miasta Biała Podlaska i okolic oraz zagospodarowaniem produktów powstałych na etapie oczyszczania (biogaz, osady ściekowe); • procesem zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miasta Biała Podlaska i gmin sąsiednich, miasta Parczew i miasta Międzyrzec Podlaski; • możliwościami kształcenia w zawodach ginących np. kowal, kamieniarz, kuśnierz, cukiernik, tkacz, kołodziej na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Wycieczkę zorganizowali: mgr inż Ewa Wilk mgr inż Zenon Bahonko
Konfederacja Narodu i Szare Szeregi na Podlasiu
„Wszędzie byliśmy zorganizowani według zasad wojskowych, a podstawową jednostką konspiracyjną był pluton’’. Drugi Komendant Okręgu KPN J. Strzęciwilk ps.„Dunin” 12 lutego 1942 roku doszło do powołania Komendy Powiatowej KN w Białej Podlaskiej. Na początku marca 1942 roku KN liczyła około 110 ludzi na terenie 6 gmin: Terespol, Kodeń, Wisznice, Horodyszcze, Zakanale. Organizacja ta liczyła 3080 żołnierzy i około 2000 sił pomocniczych i służb. W sierpniu 1943 roku oddziały wojskowe KN scaliły się z AK. Dariusz Sikora, Ruch Oporu w Powiecie Bialskim 1939-1944, Szkice z dziejów ZWZ-AK, Bch, GL-AL, Biała Podlaska 2005 W okresie okupacji niemieckiej poza organizacjami niepodległościowymi działały w konspiracji na terenie Białej Podlaskiej i okolic Szare Szeregi. Organizacja została założona w Warszawie 27 września 1939 roku. Z inicjatywą powołania do życia konspiracyjnej organizacji członków Związku Harcerstwa Polskiego, wystąpiło grono członów przedwojennej Naczelnej Rady Harcerskiej. Na czele organizacji znajdywała się Główna Kwatera, zaś w terenie tworzono Chorągwie będące odpowiednikami województw i Hufce stanowiące odpowiedniki powiatów. Szare Szeregi ściśle współpracowały z Delegaturą Rządu na Kraj, a wojsko było podporządkowane Komendzie Głównej ZWZ-AK. W drugiej połowie października 1939roku w Białej Podlaskiej, wyłoniła się konspiracyjna organizacja członków ZHP. Jej twórcą, a następnie komendantem hufca był Stanisław Duński ps. „ Stańczyk ‘’, a jego zastępcą Jan Ostrowski ps. „Ryś”. Ten początkowo skromny zespół kierowniczy dobierał sobie nowych ludzi pomocnych w wykonaniu zadań. Organizacja stopniowo tworzyła swoje struktury: drużyny i zastępy. Podlaski Kwartalnik Kulturalny 2/2008, Miejska Biblioteka Publiczna, Biała Podlaska 2008 Nauczyciel historii Pani Marta Makarska-Makaruk

Informacja dotycząca plików cookies:
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.