FACHOWCY Z BRZESKIEJ! - edycja 2

2022-03-20

Doskonalenie nauczycieli - obsługa i programowanie robotów Kawasaki oraz EPSON SCARA

W dn. 09 – 16.03. 2022 r. trzech nauczycieli kształcenia zawodowego brało udział w 42 godzinnym szkoleniu pn. „Obsługa i programowanie robotów Kawasaki oraz EPSON SCARA, przeprowadzonym w systemie stacjonarnym w centrum szkoleniowym robotyki Akademii ASTOR w Krakowie.
Szkolenie składało się z dwóch modułów (podstawowy i rozszerzony). Uczestnicy zdobywali zarówno wiedzę ogólną z tematu robotów przemysłowych, jak i szczegółową na temat obsługi i programowania robotów Kawasaki.

Najistotniejszym aspektem szkolenia była część warsztatowa, w której uczestnicy realizowali konkretne zadania spotykane w przemyśle.
W ramach szkolenia podstawowego uczestnicy zdobywali wiedzę o podłączeniu robota, rodzajach wejść i wyjść, układach współrzędnych oraz w praktyce uczyli się programowania robotów Kawasaki. Zakres szkolenia obejmował również zagadnienia związane z bezpieczeństwem, zapoznanie się z dokumentacją oraz sposoby doboru robota do aplikacji.
Część zaawansowana szkolenia stanowiła uzupełnienie części podstawowej i dostarczała dodatkowych informacji na temat zaawansowanych metod programowania. Obejmował on programowanie w języku AS, sterowanie wejściami i wyjściami robota, pracę w trybie automatycznym, tworzenie podprogramów oraz równoległych programów kontrolnych (Programy PC), parametryzację pracy robota, obsługę komunikacji przemysłowej w protokole Ethernet/IP oraz zmienne systemowe.

Zdobyte informacje wykorzystywane były w praktyce podczas realizacji ćwiczeń mających na celu praktyczne zapoznanie się z zagadnieniami oraz utrwalenie zdobytej wiedzy.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymali dyplomy z unikalnym numerem, który jest weryfikowalny i przechowywany w systemie szkoleń Akademii ASTOR.

Poznane tajniki programowania robotów przemysłowych nauczyciele będą mogli wykorzystać w nauczaniu w zawodzie technik mechatronik oraz nowym kierunku wprowadzanym w naszej szkole od września 2022 - technik robotyk.