FACHOWCY Z BRZESKIEJ! - edycja 2

2021-12-17

Doskonalenie nauczycieli – kurs z programowania sterowników PLC

W dn. 6 - 10 grudnia br. 3 nauczycieli kształcenia zawodowego uczestniczyło w szkoleniu pn. Programowanie sterowników PLC.

Celem szkolenia było :
  • nabycie przez uczestników podstawowej wiedzy oraz umiejętności z zakresu programowania sterowników PLC;
  • uzyskanie wiadomości o rodzajach sterowników rodziny SIMATIC S7, ich budowie, działaniu jak również ich programowaniu i zastosowaniu w praktycznych rozwiązaniach przemysłowych;
  • zdobycie wiedzy z zakresu automatycznego sterowania urządzeń za pomocą sterowników logicznych oraz poznanie parametrów związanych z konfiguracją sprzętową sterownika PLC;
  • zapoznanie ze schematem elektrycznym, konfiguracją i programowaniem strukturalnym, diagnostyką systemu sterowania;
  • przedstawienie standardów transmisji danych, ich zabezpieczenie oraz komunikację;
  • opanowanie reguł poprawnego tworzenia programu oraz jego weryfikację z wykorzystaniem sterownika PLC.
Zakres kursu obejmował m.in.: stworzenie projektu TIA Portal, podstawową obsługę CPU, języki programowania sterowników PLC SIEMENS, podstawowe instrukcje języka LAD, tworzenie podstawowych programów sterowania w języku drabinkowym LAD, nazwy symboliczne- pojęcie Taga, sposób realizacji programu przez sterownik PLC, przerzutniki RS/SR, przestrzeń adresową „M”, tworzenie bloków FC, podstawy programowania w języku FBD, systemy liczbowe, zmienne typu całkowitego, funkcje MOVE, funkcje konwersji, funkcje arytmetyczne, podstawy diagnostyki sterowników PLC, narzędzia Cross-references, Assignment List, wprowadzenie do paneli przemysłowych, tworzenie prostych ekranów, tworzenie animacji na ekranach, modyfikacje zależności pomiędzy ekranami, konfiguracja alarmów na wizualizacji, archiwizację projektu.

Łączny czas trwania kursu to 35 godzin, w tym : 8 godzin teorii oraz 27 godzin praktyki.
Każdy z uczestników otrzymał materiały dydaktyczne w formie papierowej oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu.