FACHOWCY Z BRZESKIEJ! - edycja 2


2021-12-05

W ramach projektu „Fachowcy z Brzeskiej – edycja2” 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych wzięło udział w szkoleniu : Obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie – Operator/Programista CNC.

 Obrabiarki CNC to urządzenia sterowane numerycznie. Zastosowana technologia pozwala na precyzyjne i dokładne wycinanie elementów z metalu, drewna oraz tworzyw sztucznych.
Obrabiarkami CNC stosowanymi w przemyśle są najczęściej tokarki oraz frezarki. Operator CNC przygotowuje urządzenie do pracy, programując ją zgodnie z dokumentacją wykonawczą. Programowanie obrabiarek CNC polega na wprowadzeniu konkretnych poleceń określających zakres wykonywanych prac i finalny wygląd wycinanego elementu (kształt, wymiar, chropowatość itp.). Nowoczesne obrabiarki CNC wyposażone są w czytniki, które odtwarzają gotowe programy sterujące. Na tym etapie następuje także przekształcenie programu z postaci alfanumerycznej na impulsy elektryczne. Mimo postępującej automatyzacji i komputeryzacji, obrabiarki CNC wymagają uwagi wyspecjalizowanych pracowników. Dobra znajomość konkretnego typu sterownika, z którym mamy do czynienia podczas pracy z daną obrabiarką, umiejętność zaprogramowania go oraz przede wszystkim dobór odpowiednich parametrów technologicznych oraz mocowania detalu są kluczowe podczas pracy z maszynami CNC.

Szkolenie, w którym uczestniczyli nauczyciele odbyło się w dn. 15 - 19.11.2021 r. w Gliwicach. Program szkolenia obejmował 51 godzin, w tym: 8 godz. zajęć teoretycznych i 43 godz. zajęć praktycznych.
Celem kursu było nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie:
• rzeczywistej obsługi przemysłowych obrabiarek sterowanych numerycznie opartych o najczęściej wykorzystywane w przemyśle sterowniki FANUC, SINUMERIK,
• samodzielnej pracy przy obsłudze i programowaniu centrów tokarskich i frezarskich CNC
• obróbki wyrobu zgodnie z dokumentacją technologiczną oraz umiejętności kontroli bieżących i ostatecznych wykonywanych wyrobów
• doboru i ustawiania narzędzi oraz parametrów obróbczych obrabiarek sterowanych numerycznie
• tworzenia i wprowadzania ręcznego programu NC
• umiejętności interpretacji istniejących programów oraz ich edytowania
• wykonywania różnych części maszyn na obrabiarkach sterowanych numerycznie w oparciu o utworzony program obróbczy
• znajomości oraz prawidłowej interpretacji rysunków technicznych
• umiejętności korzystania z różnorakich narzędzi pomiarowych, stosowanych przy stanowisku operatora CNC

Szkolenie zakończono egzaminem przeprowadzonym przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą TÜV Nord Polska Sp. z.o.o z Katowic.
Uczestnicy uzyskali Certyfikat (ważny przez 5 lat) potwierdzający zdanie egzaminu i uzyskanie kompetencji w zakresie Operator CNC.