„Zawodowy strzał w 10! - Wybierz swoją przyszłość”
29 maja 2018 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej zorganizowano przedsięwzięcie pod nazwą „Zawodowy strzał w 10! - Wybierz swoją przyszłość”, mające na celu zachęcenie uczniów do podjęcia nauki w szkołach zawodowych – technikach i szkołach branżowych. Głównym organizatorem tego wydarzenia edukacyjnego (jednego z czterech w naszym regionie) było Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej, reprezentowane na targach przez p. Annę Wrzosek i p. Marka Żelisko. Jednym z celów przedsięwzięcia jest przełamywanie stereotypów dotyczących kształcenia zawodowego, funkcjonującego w dużej części społeczeństwa jako kształcenie o niższym statusie niż kształcenie ogólne, co podkreślił p. Marek Żelisko w swoim krótkim wystąpieniu. Targi zawodowe adresowane były do uczniów dotychczasowych gimnazjów, uczniów klas VII szkół podstawowych, nauczycieli, wychowawców oraz szkolnych doradców zawodowych . Wzięły w nich udział szkoły zawodowe funkcjonujące na terenie miasta Biała Podlaska, tj. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Szkoły Rzemieślnicze Bialskiego Cechu, Ochotniczy Hufiec Pracy. Każda placówka przygotowała krótkie prezentacje promujące kierunki kształcenia w szkole i przedstawiające swoja ofertę edukacyjną. Wszyscy zgodnie podkreślali, iż tworzone kierunki kształcenia w szkołach zawodowych wynikają z potrzeb lokalnego rynku pracy. Nie zabrakło pracodawców współpracujących z placówkami szkolnymi w zakresie szkolnictwa zawodowego. Zarówno p. Władysław Zaciura – właściciel zakładu ślusarskiego, jak i p. Aleksander Kompa – prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zachęcali do podjęcia nauki w szkołach zawodowych, jako szkół dających duże możliwości własnego rozwoju, zdobycia dobrego zawodu, z perspektywami podjęcia satysfakcjonującej pracy w przyszłości. Zakończeniem imprezy była konferencja szkoleniowa dla doradców zawodowych nt. „Rola doradcy zawodowego w kształtowaniu kariery edukacyjnej”, którą poprowadzili p. A. Wrzosek i p. M. Żelisko – starsi wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej. Uczniowie natomiast mogli obejrzeć stanowiska prezentujące zawody i kierunki kształcenia w poszczególnych szkołach zawodowych oraz zwiedzić pracownie znajdujące się w budynku Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, gospodarza imprezy.
Dodane: 2018-05-30, przez: Ewa Toczek