Odbyli staż zawodowy na Węgrzech
Ośmioro uczniów z naszej szkoły w dniach 11 – 24.03.2018 r. uczestniczyło w realizacji stażu zawodowego w miejscowości Gyomaendrõd na Węgrzech. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Czas na staż”, który został przygotowany przez Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy i realizowany wspólnie z instytucją partnerską, którą jest Węgierskie Stowarzyszenie Del-Alfod Europai Unio Okatasi, Gazdasagi, Kulturalis, Integracios Egyuttmukodest Koordinalo Egyesulet. Staż zawodowy młodzież odbywała w placówce kształcenia zawodowego: Skola Bethlen Gabor. Głównym celem realizowanego projektu jest wsparcie stażystów w nauce danego zawodu i poznaniu języka branżowego jak również kultury, tradycji, zwyczajów i organizacji pracy kraju przyjmującego, tego rodzaju doświadczenia zwiększają szanse młodzieży na znalezienie pracy po zakończonym procesie edukacji. Do projektu zakwalifikowali się uczniowie z klas zasadniczej szkoły zawodowej i szkoły branżowej I stopnia, którzy realizują kształcenie zawodowe jako młodociani pracownicy pod patronatem ECKiW OHP w Roskoszy.
    Uczestnicy projektu:
  • Mariola Bosacka, Patryk Charkiewicz, Dariusz Hurbańczuk, Daniel Jarząbkowski i Patryk Szutko klasa 3 BW,
  • Gabriel Mikołajczuk klasa 2 BB,
  • Emilia Toczyńska i Wojciech Olędzki klasa 1 BB.
W ramach stażu zawodowego uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, poznać praktyczny charakter zagranicznych standardów pracy. Dwutygodniowy wyjazd był także doskonałą okazją na poznanie nowych ludzi jak również zobaczenie ciekawych miejsc. Prócz praktycznej części wyjazdu w programie przewidziane były także wycieczki i atrakcje kulturalne, które pozwoliły na lepsze poznanie regionu, jego kultury i historii jak również na poznanie smaków tradycyjnej kuchni węgierskiej. Młodzież zwiedziła stolicę Węgier – Budapeszt, zobaczyła wiele cennych zabytków związanych z historią państwa węgierskiego między innymi Plac Bohaterów, monumentalną katedrę świętego Istvána, Zamek Królewski, Basztę Rybacką. Ponadto w czasie pobytu młodzież zwiedziła średniowieczny gotycki zamek obronny położony w miejscowości Gyula, muzeum malarstwa Vidovszky oraz miała okazję korzystać z basenów termalnych. Wyjazd na staż zawodowy odbywał się w ramach realizowanego projektu „Czas na staż”, który został sfinansowany ze środków programu Erasmus +.
Dodane: 2018-04-05, przez: Ewa Toczek