Fachowcy z "Brzeskiej" w Grecji - Międzynarodowe praktyki w ramach Pro
W dniach od 12 marca do 25 marca 2023 r. grupa uczniów ZSZ nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury odbyła  praktyki zawodowe w Grecji, w ramach programu Erasmus.
28 uczniów technikum w zawodach technik informatyk, technik mechatronik i technik elektryk pokonując granice państw: słowacką, węgierską, serbską, macedońską i grecką przybyli po 30 godzinnej podróży do przepięknie położonego  kompleksu hotelowego - Posejdon Palace w Leptokarii. Ośrodek położony jest tuż nad morzem Egejskim i w pobliżu magicznego Olimpu – mitologicznej siedziby bogów.
Przez dwa tygodnie, wraz z grupami mobilnymi z innych polskich szkół, nasi uczniowie odbyli 2 tygodniowe praktyki.
Pod okiem rezydentów uczniowie zwiedzili wiele zabytkowych miejsc, zapoznali się z grecką kulturą, obyczajami, specyfiką  funkcjonowania małych i dużych miast oraz lokalnych wiosek.
Każda z grup mobilnych posiadała harmonogram praktyk zawodowych, według którego realizowano zadania zgodnie z podstawą programową dla każdego zawodu.
Część zajęć teoretyczno – praktycznych odbywała się w salach kompleksu hotelowego, sali informatycznej, sali do BHP, sali teatralnej.
Zajęcia prowadzone były w firmach informatycznych, programistycznych, elektrycznych i związanych z robotyką.
Po zakończonych praktykach zawodowych uczestnicy uzyskali europejski certyfikat: CERTYFICATE OF VOCATIONAL TRAINING. Zyskali też duże doświadczenie w związku z zawodem, którego  uczą się w szkole. Jest to ważne osiągnięcie w kontekście ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej ucznia.

Wartością dodatnią praktyk w Grecji był program turystyczny i kulturowy.
Młodzież zwiedziła zabytki Olimpu, Meteory (Stare Klasztory), Stary Pantalejmon, Litochoro, Saloniki, Skiathos, Złotą Plażę Koukounaries i wiele innych urokliwych i zabytkowych miejsc.
Uczniowie uczestniczyli w imprezach kulturalnych: wieczór grecki, wspólna dyskoteka w greckim klubie dla młodzieży, rejs integracyjny na grecką wyspę. Uczyli się greckich tańców, poznali specyfikę tamtejszej kuchni oraz podziwiali przepiękną grecką przyrodę.
Erasmus  w naszej szkole jest wydarzeniem wyjątkowym. Kolejny wyjazd już na jesień tego roku!!! Nauka połączona z praktyką, zabawą, w klimacie europejskiej mobilności, to wyjątkowe przeżycie dla wszystkich uczestników programu Erasmus.

Dodane: 2023-03-28, przez: Ewa Toczek