światowy Dzień HIV/AIDS
1 grudnia obchodzimy światowy Dzień HIV/AIDS lub światowy Dzień Walki z AIDS –  święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jak co roku w naszej szkole , przygotowaliśmy szeroką  akcję informacyjną dla młodzieży, przypinane były czerwone kokardki jako symbol solidarności z chorymi na AIDS, rozdawane były ulotki tematyczne. Na lekcji WDŻ w klasie 1B Pani Anna Jeleń przeprowadziła krótką pogadankę na temat HIV / Aids, uczniowie obejrzeli film edukacyjny: "Miało być inaczej" oraz poznali wybrane treści ze strony Krajowego Centrum ds. AIDS (statystyki: zakażeń wirusem HIV oraz zachorowania na AIDS w Polsce i na świecie, leczenie antyretrowirusowe).

Getting to zero (Dążymy do Zera) to temat tegorocznego światowego Dnia AIDS wybrany przez światową Kampanię AIDS (Word AIDS Campaign). Od dwóch lat prowadzona jest również akcja, która ma na celu upowszechnienie „Czerwonej kokardki’ - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

„CZERWONA KOKARDKA” to symbol poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS, ale również symbol solidarności z osobom  zakażonymi. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł zrodził się z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę i miłość. Symbol został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku.

W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji światowego Dnia AIDS. Odznaczenie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne.
światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny promujący walkę z AIDS, ale także mający zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS zainaugurowało nową kampanię informacyjną pn. „Coś was łączy? Zrób test na HIV”. Kampania ma na celu zachęcenie społeczeństwa do poznania swego statusu serologicznego oraz upowszechnienie informacji na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszenia ryzyka zakażenia. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS ( www.aids.gov.pl/kampanie/CWL)

Akcję przygotował Szkolny Zespół d/s Zdrowia: Pani G. Zawadzka, Pani D. Kubicka, Pani A. Biegajło, Pani A. Jeleń, Pani D. Kulicka, Pani M. Makarska-Makaruk, Pani E. Michalczuk,  Pani M. Sowa.

Dodane: 2022-12-01, przez: Ewa Toczek