Dzień Patrona i ślubowanie klas pierwszych
20 lat temu - 14 września 2002 roku nasza szkoła przyjęła za patronów kapitana Franciszka Żwirkę i inżyniera Stanisława Wigurę - zwycięzców największej międzywojennej imprezy lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie.
To najsłynniejsza para polskich lotników, których błyskotliwa kariera została przerwana
11 września 1932 r. w wyniku katastrofy samolotu RWD 6 pod Cierlikiem Górnym (ówczesna Czechosłowacja).
Jak co roku święto poświęcone naszym Patronom zajmuje ważne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych i obchodzone jest w sposób szczególny. 23 września odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły, podczas której ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych.

Uroczystość uświetnili swoją obecności zaproszeni goście:
  • Pan Michał Litwiniuk  - Prezydent  Miasta Biała Podlaska,
  • Pan dr Stanisław Romanowski - Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu,
  • Pan mjr pilot Mirosław Joński - prezes Bialskopodlaskiego Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP,
  • Pan ppłk pilot Franciszek Ostrowski - radny miasta Biała Podlaska,
  • Pan major pilot Waldemar Rutkowski,
  • Pan ppłk pilot Andrzej Ławnik,
  • Pana płk pilota Mikołaj Efimow,
  • Pani Gabiela Kuc-Stefaniuk - rzecznik prasowego UM.
Na wstępie głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Ryszard Dołęga, który powitał przybyłych gości, uczniów i nauczycieli. W swoim wystąpieniu przypomniał o tradycjach związanych z patronami. Historię lotnictwa i dokonań Żwirki i Wigury przybliżył również w swoim wystąpieniu Prezydent Miasta Biała Podlaska - Pan Michał Litwiniuk. Na ręce Dyrektora Szkoły pamiątkowy medal „Zakończenie eksploatacji samolotu TS-11 „ISKRA” w Siłach Zbrojeniowych RP 1964 – 2021” przekazał Pan mjr pilot Mirosław Joński.

ślubowanie na Sztandar szkoły złożyli uczniowie klas pierwszych wyróżnieni za najlepsze wyniki w nauce:
  • 1 TBU - Brodziuk Mikołaj, Głowacki Wiktor,
  • 1 TG - Kielak Amelia, Łyczewski Maciej, Łuczycki Marcin, Żuk Julia,
  • 1 TE - Hołownia Szymon, Kazanecki Jakub,
  • 1 TIM - Borodziuk Kamil, Brykowski Maksymilian, Jędryszka Krzysztof, Maleńczuk Bartłomiej, Mazur Cezary,
  • 1 TS - Niemiński Jakub, Zdolski Bartosz.
W dalszej części uroczystości zaprezentowany został montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klasy 2 TEM i 2 TI pod kierunkiem Pani Anny Pożaroszczyk, Pani Magdaleny Najdyhor oraz Pani Anny Kozłowskiej we współpracy z Panią Anną Zgorzałek i Panią Teresą Chalecką.

Po zakończeniu uroczystości wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami uczestniczyły w grupowej sesji fotograficznej.

Dodane: 2022-09-26, przez: Ewa Toczek